Радіологія

На базі Медичного центру Святої Параскеви працює потужне радіологічне відділення, оснащене інноваційним діагностичним обладнанням найвищого світового рівня: 1,5-тесловий магнітно-резонансний томограф (МРТ) останнього покоління Toshiba Vantage ZGV Atlas (Японія); 128 – зрізовий комп’ютерний томограф експертного рівня Toshiba Aquilon CX (Японія); УЗ-сканери експертного класу Xario XG; апарат Hologic M-IV(США) – перший у західному регіоні України мамограф з цифровою біопсійною приставкою; багатофункціональний цифровий рентгенівський комплекс Winscope Plessart Vivo (Японія).

Чому радіологічне? Слово, запозичене із зарубіжної практики, походить від англійського raj – «промінь» і об’єднує усі види діагностичної візуалізації з використанням усіх видів променів. На пострадянському просторі більш відомий термін «променева діагностика», який включає такі напрями: класична рентгенологічна й ультразвукова діагностика, комп’ютерна й магнітно-резонансна томографія, радіонуклідна й тепловізорна діагностика. За кордоном є окрема спеціальність – радіолог, в Україні таке об’єднання ще не відбулося, але воно не за горами.

Усі радіологічні дослідження у медицині беруть початок з часу винаходу рентгенівського променя (1895 року), коли Вільгельм Конрад Рентген відкрив не відоме до цього часу явище випромінювання.

Рентгенодіагностика і надалі залишається першочерговим методом діагностичного обстеження при багатьох патологічних станах і профілактичних обстеженнях легень, від якого взяли початок багато інших методів, у основі яких просте завдання – побачити зміни в організмі без оперативного втручання, так би мовити, «наосліп» за допомогою різних технічних пристосувань.

Рентгенівські промені також використовуються у сучасному методі діагностики – комп’ютерній томографії, яка стала експертним методом у візуалізації патології різних органів та систем. За допомогою мамографічного рентгенівського апарата, у якому також використано рентгенівську трубку, досліджують патологію грудних залоз у жінок.

Проте інженерна думка завжди розвивалася у напрямі винайдення інших видів променевої діагностики з метою уникнення використання рентгенівського випромінювання. Так і з’явилась на сьогодні найпопулярніша, найдешевша та найдоступніша з усіх видів візуалізації – ультразвукова діагностика. Одна із видатних інновацій ХХст., яку за цінністю можна порівняти із винаходом рентгенівських променів – магнітно-резонансний томограф. Цей винахід зумовив революцію у медичній візуалізації, його винахідники удостоєні Нобелівської премії у 80-х роках минулого сторіччя. До цього часу було неможливо побачити такі високоякісні зображення органів у ділянці обстеження з високою контрастністю м’яких тканин. Цей метод безболісний, нешкідливий та дуже інформативний. Він базується на основі радіохвиль і магнітного поля, без використання рентгенівського випромінювання, тому абсолютно безпечний.

У період стрімкого розвитку науки і технологій сучасне обладнання останнього покоління дає змогу здійснювати будь - які обстеження з мінімальною дозою опромінення. Тому важливо звертати увагу на обладнання, за допомогою якого проводиться діагностика, адже від цього залежить точність діагнозу та ваше здоров’я. Чим сучасніше та новіше обладнання, тим менший рівень шкідливого впливу на організм. Але це стосується лише обладнання на базі використання рентгенівського випромінювання. Усі інші абсолютно безпечні.

Радіологія