МСКТ коронарографія – метод обстеження, який дає змогу оцінити стан судин та анатомію серця

Які покази для призначення МСКТ коронарографії

Зазвичай МСКТ коронарографію призначають при скаргах на болі у серці, дискомфорт у ділянці серця, задишці при фізичних навантаженнях та при підозрах лікаря на проблеми серцевого м’яза, ішемію, недостатність кровопостачання серцевого м’яза через звуження серцевих судин. Саме ця методика допомагає оцінити прохідність основних артерій, підтвердити або спростувати підозри щодо того, чи є патологічні зміни та встановити стадію хвороби.

Чи потребує обстеження особливої підготовки пацієнта?

Особливої підготовки пацієнта до обстеження не потрібно, однак щоб отримати якісне обстеження необхідні певні вимоги.

  • Перша умова: сканування має бути проведено в діастолу (фаза спокою в циклі роботи серця).

Щоб цього досягти частота серцевих скорочень має бути не менше 75–80 уд./хв, оскільки що більша частота скорочення серцевого м’яза, то менший час, який залишається для сканування. Під час сканування серця у русі виходять нечіткі контури зображення. Якщо у пацієнта підвищене серцебиття - тахікардія, частота скорочень більше 75–80 уд./хв, кардіолог повинен призначитипевні препарати для зниження ритму до рівня, необхідного для проведення обстеження.

Крім того, у пацієнта не повинно бути аритмії (нерегулярних скороченнь серця). Апарат синхронізовується з кардіомонітором, який фіксує скоротливість серця в реальному часі. Сканування відбувається в діастолу, тому коли є аритмія апарат не може визначити час, коли необхідно провести сканування.

  • Друга умова: нормальна функція нирок, (яка визначається завдяки аналізу на креатинін) та відсутність алергії на контрастні йодовмісні препарати, які використовуються при обстеженні.
  • Третя умова: пацієнт повинен зуміти затримати дихання на 15–20 секунд.Як проходить обстеження ?

Обстеження складається з двох фаз.

– Перша – кількісна оцінка коронарного кальцію (Ca Scoring). Спершу відбувається сканування серця без введення контрасту. Завдяки програмі підраховується кількістькальцію (у звапненні судин). Опираючись на ці дані, ми можемо говоритипро серйозні звуження судин. Якщо у першій фазі виявлено велику кількість звапнень, тоді доцільність подальшого обстеження є сумнівною, оскільки наявність великої кількості звапнень зазвичай свідчить про значне ураження судин, що є показом до проведення інвазивної рентгенівської коронарографії з відновленням прохідності судин – стентуванням або шунтуванням.

Друга фаза – МСКТ коронарографія з використанням контрасту, який подається у периферичну вену і синхронізований з апаратом. Під час введення контрасту періодично визначається його концентрація у висхідній аорті для того, щоб розпочати сканування у момент найвищого насичення крові, щоб при найкращому контрастуванні судини здійснити фіксацію зображень.

Таке сканування відбувається протягом 15–20-ти секунд на одній зупинці дихання, щоб запобігти спотворенню зображень від рухів грудної клітки.

Перед початком обстеження проводиться перевірка пацієнта на вміння затримати дихання та визначається частота скорочень з метою уникнення артефактів.

Що отримує лікар завдяки цьому обстеженню?

Після обстеження усі отримані цифрові дані поступають на робочу станцію лікаря, якадає змогу сформувати двовимірні (плоскі 2Dзображення) для оцінки судин в різних проекціях і тривимірні (3D) зображення серця та судин, які дають змогу оцінити анатомію і співвідношення різних структур серця.

Завдяки тому, що просвіт судин заповнюється контрастом, можна виміряти розмір судин та атеросклеротичних бляшок (товщину, протяжність), визначити розташування бляшок відносно гирла судин або їхніх гілок.

Ця інформація вкрай важлива при хірургічному втручанні: хірурги можуть визначити рівні стенозу і звуження судин, які потребують розширення, та виміряти розмір судин перед та після звуження. Від рівня стенозу залежить тактика лікування: клінічне лікування чи хірургічне втручання.

Відбувається оцінка стану коронарних судин, розміру основних судин серця, вимірювання товщини міокарду та визначення порушень у його структурі. Іноді можливо побачити місце рубця, рубцеві зміни в міокарді після перенесеного інфаркту.

Окрім судин, можна також оцінити саме серце, а через заповнення порожнин серця контрастом побачити новоутвори і тромби у ньому та довкола нього. На рівні обстеження видно частину легень, на які також звертають увагу, адже часто болі у серці можуть бути викликані змінами в легенях. У таких випадках пацІєнта скеровують до профільних спеціалістів.

Особливості методики:

– не потребує спеціальної підготовки;

– обстеження триває кілька хвилин;

– променеве навантаження при обстеженні незначне і прирівнюється до рентгенограми грудної клітки.

лікар-радіолог кабінету МСКТ Роман Козак

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

Записатись на прийом