Який зв'язок між засмагою та меланомою?

Меланома – злоякісна пухлина шкіри, що виникає з меланоцитів, пігментних клітин шкіри, на будь-якій ділянці шкіри, слизових оболонках, сітківці ока, оболонках мозку та шлунково-кишковому тракті. Меланома може утворитися з наявної раніше родимки чи виникнути там, де не було жодних новоутворень шкіри. Стимуляція меланоцитів до поділу та вироблення меланіну відбувається від опромінення ультрафіолетом. Таким чином наш організм захищається від шкідливого впливу ультрафіолету.

У тих людей, чия шкіра здатна активніше виробляти меланін, ризик виникнення меланоми нижчий. Тобто, що світлішка у людини шкіра, волосся, очі, то вищий ризик виникнення меланоми. Ультрафіолет має шкідливий вплив на ДНК клітин людини. Ці пошкодження накопичуються у клітинах із кожним впливом опромінення УФ. Найбільш негативний ефект виникає під час сонячних опіків шкіри. Доведено також генетичну схильність до меланоми, тому ризик виникнення меланоми є вищим серед людей, у родичів яких була меланома. Для своєчасного виявлення меланоми необхідно перевіряти родимки хоча б один раз на рік, зокрема це стосується тих, що виникли нещодавно чи змінили колір, форму, розмір.

Для діагностики новоутворень шкіри використовують дерматоскоп – оптичний прилад, який дає змогу роздивитися структуру родимки, не видаляючи її. Якщо раніше до винайдення дерматоскопа лише 1 з 16-ти видалених підозрілих родимок насправді виявлялась меланомою, то з використанням дерматоскопа, діагноз «меланома» підтверджується у кожному 4-му випадку, тобто ефективність діагностики зросла у 4 рази. Дерматоскопія дає можливість своєчасно розпізнати ранні зміни у родимках, спостерігати за ними у динаміці та своєвчасно вирішити питання щодо видалення новоутворення.

Декілька лайфхаків для зниження ризику виникнення меланоми:

– використання сонцезахисних засобів SPF 30-50;

– захисний одяг при тривалому перебуванні на сонці;

– перебування на сонці до 11 години та після 17;

– засмага під парасолькою чи у тіні;

– дерматоcкопія – 1 раз на рік;

– генетичне обстеження для виявлення схильності до меланоми;

– відмова від солярію.

Публікація підготовлена за матеріалами лікаря-дерматовенеролога Вікторії Баскакової.