Які здати аналізи при плануванні вагітності?

Планування вагітності є важливим моментом у житті подружжя і полягає не лише у психологічному аспекті, але й у фізичному здоров’ї.

Процес підготовки до вагітності триває від 3 до 6 місяців.

Які обстеження варто пройти  перед  плануванням вагітності жінці?

Першим етапом у плануванні для жінки є консультація  гінеколога та сімейного лікаря (чи терапевта), які скерують на обстеження  та нададуть рекомендації. В Медичному центрі Св. Параскеви рекомендованими для майбутніх мам є пакети обстеження: "Планування вагітності" та "Урогенітальне здоров’я".

 До пакету  "Планування вагітності" входить:

 • рідинна цитологія ПАП-тест Cell-Prep (для визначення наявності змінених клітин, які можуть перетворитися на новоутворення);
 • TORCH-інфекції IgG (аналіз на групу інфекцій, які небезпечні для вагітної жінки та плоду);
 • аналіз крові розгорнутий;
 • аналіз сечі загальний (показує, як працюють нирки);
 • глюкоза у венозній крові (дозволяє виявити діабет та інші порушення вуглеводного обміну);
 • електрокардіографія з трактуванням результату;
 • УЗД молочних залоз;
 • аналіз виділення із сечостатевих органів (виявляє запальні процеси);
 • консультація терапевта;
 • консультація лікаря гінеколога з кольпоскопією (при первинній консультації гінеколога або у разі потреби). Кольпоскопія — додаткове обстеження з відеореєстратором, який робить кольпофото. Завдяки цьому можна побачити зміни шийки матки. Захворювання шийки матки є одним із факторів непліддя. Якщо є потреба, лікар може рекомендувати фолікулометрію — відстежує ріст, дозрівання яйцеклітин (за показом лікаря проводиться з 6-9 день менструального циклу);
 • УЗД жіночих статевих органів інтравагінально (передбачає дослідження овуляції та чинників, які можуть перешкоджати настанню вагітності).

До пакету  "Урогенітальне здоров’я"  входить обстеження на інфекції: гарднерельоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, хламідіоз. Ці інфекції можуть бути загрозливими як  при плануванні вагітності (бути причиною безпліддя), так і становлять групу  ризику внутрішньоутробного інфікування плоду, переривання вагітності, передчасних пологів. Саме тому вчасне виявлення і лікування  є важливим для жінки,  як майбутньої матері.

Також лікар може призначити аналіз на індекс HOMA та глікований гемоглобін (виявлення скритого цукрового діабету або визначення схильності), обстеження на вірусні гепатити, аналіз на феритин для виявлення скритої анемії (феритин — депо заліза в організмі. Важливо перевірити на етапі планування, оскільки під час вагітності рівень заліза часто знижується).

Зверніть увагу! Важливим для подружжя є аналіз на групу крові і резус-фактор (для виявлення  ризиків по сумісності крові  матері та плоду).

Аналізи на жіночі гормони

Які аналізи потрібно здати на гормони перед вагітністю? Аналіз  крові на жіночі статеві гормони призначається  лише  лікарем, а також він надає рекомендації щодо підготовки та правильності їх здачі. Зазвичай це:

 1. Гормони щитовидної залози. У разі потреби це тиреотропний гормон, тироксин (Т4) вільний, а також антитіла до пероксидази Anti-TRO.
 2. Гормони І та ІІ фази менструального циклу (ФСГ, ЛГ, естрадіол, пролактин, прогестерон).
 3. При неплідді можуть призначати аналіз на антимюллерів гормон (АМГ).

Коли здавати аналізи крові  на жіночі гормони?

Все залежить від того, на який аналіз скеровує лікар. Це може бути І чи ІІ фаза менструального циклу (І фаза — 2-7 день м.ц., ІІ фаза — за тиждень до настання критичних днів. Зазвичай це 21-23 день м.ц., за умови циклу 28-30 днів).

Чи можна здавати аналіз крові на гормони під час місячних?

Так, якщо це стосується гормонів І фази менструального циклу.

Скеровуючи на аналізи, лікар-акушер-гінеколог розповідає в яку фазу їх потрібно зробити (І або ІІ). Проте загальний аналіз крові не рекомендовано робити під час місячних, оскільки це може вплинути на достовірність результату. 

Аналізи для чоловіка при плануванні вагітності

Планування сім’ї — заходи, які спрямовані на профілактичні дії для попередження порушення здоров’я чоловіка та продовження роду.
Для чоловіка початком обстеження до планування сім’ї є консультація в уролога та дослідження аналізу сім’яної рідини. Цей аналіз дозволяє визначити кількість сперматозоїдів, їхню рухливість та якість. Для цього виду обстеження необхідно виконати спеціальну підготовку:

 • за 7-10 днів утриматися від вживання алкоголю та медикаментів;
 • не відвідувати бані, сауни, гарячі ванни та інші процедури, що передбачають вплив високої температури на калитку;
 • статеве стримання 3 доби.

Зверніть увагу, процес розвитку чоловічих статевих клітин (сперматозоїдів) становить близько 73-75 днів (на якість сперми можуть впливати шкідливі чинники, які були в цей період).

Огляд в лікаря-уролога дозволяє підтвердити належне здоров’я у чоловіка або ж виявити проблеми, які перешкоджають плануванню сім’ї. Також лікар може скерувати на додаткові обстеження: лабораторну  діагностику (аналізи крові, сечі, аналіз секрету простати тощо) та інструментальний  метод дослідження (УЗД статевих органів). Кожен випадок індивідуальний, відповідно до цього і виконується те чи інше дослідження  після консультації уролога.

Отримати висококваліфіковану консультацію та пройти обстеження можна в Медичному центрі Св. Параскеви. Також у нас можна скористатися пропозицією комплексного обстеження "Здоровий чоловік" відповідно до віку та потреб.