Як жити з мігренню

У період перших осінніх туманів, щедрих львівських дощів і прохолодних ранків для людини, схильної до мігрені, дуже актуальними є запитання: «Як жити з мігренню ?» чи «Як вижити з мігренню?». Адже до погодних змін наш «мігренозний» мозок особливо чутливий. Для багатьох ця пора року ще й потребує більшого розумового навантаження. Почалося навчання у школах, вузах, повернулися на роботу з відпустки і побачили гору нових завдань. За кілька місяців – кінець року, а ще стільки всього потрібно встигнути. До погодних «подарунків» додаються ще й перевтома і недосипання. Навіть спроба довше поспати на вихідних (так, мої пацієнти це вже знають) працює проти вас. Сон, довший на 2–3 години ніж зазвичай, провокує новий напад головного болю. Нерідко до цього додається порушення дієти, вживання продуктів – тригерів мігрені та недостатнє споживання води. А ще гірше – збільшується споживання кави, бо виникають втома, сонливість, а треба ще працювати. До того ж у холодну пору справді приємніше пити гарячі напої ніж воду, як влітку. Родзинкою до цього всього є стрес, тривога, депресія.

Накопичується надто багато провокуючих факторів, і мігрені стають частими, дуже частими, хронічними. Звичайно, ми вміємо знімати напад, приймаємо знеболювальні й продовжуємо працювати, але, коли вживати анальгетики майже щодня, а то і по кілька таблеток на добу, стикаємося з новою дуже неприємною проблемою – болем голови від надмірного вживання анальгетиків (англ. medication overuse headache or rebound headache). Мігренозні напади разом з абузусним болем голови разом спричиняють щоденні болі більшої чи меншої інтенсивності, коли вже не діє жоден анальгетик. Людина по- справжньому інвалідизується – не може працювати, думати, навіть нормально спати. Порушення настрою і депресія, які спочатку викликали мігрень, зараз виникають внаслідок таких мігреней.

Для виходу з такого стану необхідні дві стратегії: медикаментозна (лікар призначає препарат, який працює для зниження частоти й інтенсивності болю ) і зміна способу життя. Про останню і поговоримо детально, бо без цього медикаментозне лікування часто «провалюється». Ваша взаємодія з лікарем, ваше прагнення звести до мінімуму провокуючі фактори болю і є основою успішного лікування.
Мігрень не обов'язково має бути щодня. Здатність мозку запустити мігренозну біль найчастіше є успадкованою, але це лише потенційна можливість. Щоб виник біль, потрібен тригер (фактор, який спричиняє, запускає механізм болю). Якщо навколо вас немає таких факторів – ви не маєте болю. На жаль, неможливо уникнути абсолютно усіх провокаторів, але мінімізувати їхню кількість цілком реально.

Отже, що ви можете і повинні змінити у своєму житті, щоб не мати болю і не приймати постійно таблетки?

1. Сон

Біль провокує як нестача сну, так і його надлишок. Гірша якість сну, сон з частими пробудженнями вночі, сон у незвичні для вас години теж запускає больовий механізм. Докладемо максимум зусиль для покращення якості сну – і кількох больових днів немає. 

  • Лягати спати і прокидатися потрібно щоразу в той самий час.
  • Тривалість сну – 7–8 годин (більше – вже ризик нападу болю).
  • Щоб сон був максимально якісним, не вживайте «важку», калорійну їжу та кофеїновмісні напої після обіду, не випивайте багато рідини перед сном, за 2 години до сну, і увага, вимикайте усі комп'ютери, телевізори, телефони з соцмережами, гуляйте на свіжомі повітрі хоча б 20–30 хв і спокійно засинайте, не обдумуючи того, що не встигли за день.

2. Фізична активність

Голова не може не боліти, якщо цілий день сидіти за комп'ютером у просторі, де є нестача кисню. Регулярні фізичні вправи на свіжому повітрі, а не у душному спортзалі не просто знижують частоту мігрені, а й  рятують від цілої низки інших хвороб (ожиріння, гіпертонія, варикоз, болі у спині, депресія, діабет та багато інших).

У випадку мігрені мусимо зазначити, що надмірне фізичне навантаження може бути тригером болю. Так само як і надлишок сну. Що означає надмірне? Як визначити цю міру?

Починайте поступово, щотижня, повільно збільшуйте навантаження. Якщо після тренування ви помітили, що виникає напад, повертайтеся до попереднього навантаження. Кожен повинен цей поріг переносимості визначити для себе індивідуально. При мігренях найкраще вибирати легкі аеробні кардіотренування, йогу, розтяжки і трохи силових вправ.

3. Дієта

Питання важливості строгого дотримання дієти до сьогодні є суперечливим і викликає багато дискусій. Тобто не у всіх 100% людей, що страждають мігренями, є пряма залежність між споживанням певних продуктів і виникненням нападу. Але не спробуєш – не дізнаєшся. Якщо відмова від ранішньої кави зменшить частоту нападів за місяць хоча б на 2–3, чому б ні – для нас кожен день важливий.
Наводимо перелік речовин і продуктів, вживання яких може спричиняти мігренозний напад: 

  • алкоголь, зокрема червоне вино, шампанське та пиво. Я завжди запитую у своїх пацієнтів: чи болить голова після невеликої кількості випитого червоного вина. Більшість відповідають, що так, а решту зазначають, що взагалі не можуть пити жодного алкогольного напою. Найпоширеніша помилка при застіллі – вибір вина, а не міцного напою. Наголошую, що мова йде лише про людину, схильну до мігрені. І вибір міцного напою аж ніяк не означає його велику кількість. Наголошу ще раз, рідко і невеличка кількість!
  • кофеїн – постійне регулярне вживання кави та різка відмова від неї провокують мігрень. Якщо ви щоранку звикли до чашки кави, а одного дня, поспішаючи на роботу, не випили її, то це як синдром відмови – з обіду чекайте напад. 

Коли чашечка кави зранку вдома, а потім ще одненька, коли прийшли на роботу, і ще цілком невеличка одна-друга після обіду, бо спати хочеться, – матимемо частіші напади. Чому?

По-перше, кофеїну забагато (і не має значення, що колега на роботі  робить так само, і його голова не болить, у вас – особливий мозок і вам так не можна ) і, по -друге, як ви встигнете між усіма цими кавами випивати хоча б літр чистої негазованої води, а враховуючи, що кава має сечогінний ефект, вам між усіма тими чашечками слід хоча б 1,5–2 літри води випивати, тобто, по-третє, маємо зневоднення. Окрім того, ще було б непогано щось перекусити: 

  • шоколад (звичайно, можна трішки, але не пів плитки);
  • аспартам – відомий як харчова добавка замінник цукру Е951. Прочитайте, будь ласка, склад кока-коли zero, для прикладу; 
  • глутамат натрію – мононатрієва сіль глутамінової кислоти, популярна харчова добавка E621, якій помилково приписують властивості посилення смакових відчуттів (завдяки дії на глутаматні рецептори, що відповідають за окремий смак, який назвали умамі; до цього відкриття, зробленого 2002 року, вважали, що глутамат натрію впливає на збільшення чутливості рецепторів язика. Міститься, на жаль, у багатьох продуктах, і основне – штучні приправи для приготування страв, чіпси, сухарики, напої, зокрема соєві соуси у азіатській кухні;
  • горіхи: арахіс і соєвий горіх;
  • тирамін – біогенний амін, який накопичується в їжі при її тривалому зберіганні. Продукти-лідери за вмістом тираміну: вистояні сири, копчене, ферментоване м'ясо (сосиски, салямі, бекон тощо), соління, квашені й мариновані продукти, дріжджова випічка, винний оцет, а також вина і пиво, про які ми вже згадували, фрукти: цитрусові, сухофрукти, банани, авокадо, які вже трішки полежали, бо у несвіжих фруктах більше тираміну).

4. Клінічні рандомізовані дослідження підтверджують користь вживання кількох добавок: вітамін В2, CoQ-10, магній і білокопитник лікарський (саме Petadolex, на інших аналогах дослідження не проводили, і є застереження щодо шкідливого вливу на печінку погано очищеного білокопитника). Перед вживанням цих речовин краще порадитися зі своїм лікарем. 

5. Позитивні емоції, спокій, релаксація, зниження рівня стресу – надважливі для попередження болю голови. Чому цей пункт останній? Тому що постійний стрес, на жаль, спричиняє не тільки мігрень, якій присвячена ця стаття. Я б сказала, це головний фактор, який викликає інший, не менш поширений тип болю – біль голови напруженого типу. Про нього читайте у наступних статтях )).

6. І на завершення. Дотримуйтеся порад свого лікаря, вживайте і не пропускайте прийом призначених ліків. Завжди  при виникненні побічних реакцій повідомляйте про це лікарю і самостійно не відміняйте препарат. 

Максимально усунувши усі тригери болю, ми зменшуємо кількість нападів на половину, а то й більше. Але, на жаль, ми не можемо ліквідувати мігрень повністю. Погодні умови, кліматичні особливості мають місце у виникненні нападу. 

Якщо ж біль виник, що робити ? Хочу звернути вашу увагу на кілька основних рекомендацій, щоб зняти біль максимально швидко і ефективно. 

1. Коли ви відчуваєте, що біль тільки починається, беріть знеболювальне (але не те, що рекламують, не те, що приймає сусід, а те, що ви підібрали з лікарем).

Є міф про те, що не треба пити таблетки, треба терпіти, а то звикнеш і нічого більше не допоможе. У кожній брехні є доля правди )) Корінь цієї брехні росте від іншого типу болю голови – болю голови напруженого типу. При такому болю справді можна обійтися без таблетки, оскільки там інший механізм. Та при мігрені так не вийде. Що швидше прийняти знеболювальне, то більше шансів перервати механізм запальної реакції у системі трійчастого нерва. І навпаки, коли затягнути з прийомом пів дня чи навіть увесь день, доведеться витерпіти весь напад, який може тривати і 72 години, тобто 3 дні ви непрацездатні.

2. Поки таблетка ще не діє, спробуйте відпочити у затемненій кімнаті, попросіть близьких зробити вдома максимальну тишу, полежте, можна прикласти до лоба прохолодний мокрий рушник, можна легко стиснути голову руками, провітріть приміщення, зробіть доступ кисню, обов'язково випийте 1–2 склянки води .

3. І несподіванка – можна випити чашку чорної кави. « Док, щось ви плутаєтесь у показах», – скажете ви ))) Ні. При нападі болю наростає розширення екстракраніальних судин; кофеїн має судинозвужувальний ефект, а також підсилює дію анальгетиків у 1,5 раза. Тому вже при виникненні болю можна випити каву.

Якщо ви страждаєте від болю голови, обов'язково ведіть щоденник, де записуйте усі характеристики, інтенсивність, провокуючі фактори, ліки, які приймаєте. Так легше визначити і тип болю, і ефективність ліків. Нині є досить хороші додатки на мобільний, де можна реєструвати усі напади (наприклад, Migraine Buddy). 

Механізм мігренозного болю у всіх схожий, але напади, больовий поріг, реакція на ліки – індивідуальні. Тому прислухайтеся до себе, визначайте свої фактори, які провокують біль і уникайте їх. Ставте своєму лікарю усі запитання, які вас турбують, не залишайтесь з болем наодинці. Жити з мігренню можна легко і щасливо!

Допис підготовлено за матеріалами лікаря-невропатолога Світлани Кабульнікової.