Як можна перевірити себе, щоб дізнатися причину виявлення гострого респіраторного захворювання?

Підвищення температури, кашель, втома, головний біль ще ніколи не викликали стільки занепокоєння, як сьогодні.

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — група вірусних інфекцій, що характерна загальною інтоксикацією, а також запаленням слизової оболонки дихальних шляхів.

Відома значна кількість збудників, які належать до різних груп вірусів: віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, респіраторно-синцитіальні віруси, коронавіруси,  риновіруси, ентеровіруси та інші. Вони тісно пов’язані з захворюваннями дихальних систем людини, спричиняючи розвиток ГРВІ. 
Форма протікання респіраторного захворювання в кожному конкретному випадку залежить від того, яким саме вірусом чи бактерією інфікувалася людина. Крім цього, на сьогодні ніхто не може точно спрогнозувати, як поводитиме себе організм, якщо йому доведеться боротися одночасно з кількома вірусами (наприклад: вірусами грипу та Covid-19).

Коронавірус SARS-CoV-2 має досить різноманітні прояви, які схожі на прояви грипу: підвищення температури, слабкість, сухий кашель, задишка та біль у грудях, тимчасова втрата нюху і смаку. Тобто розрізнити ці інфекції буває досить важко, особливо коли одні і ті самі симптоми є ознаками кількох вірусних захворвань.

У жовтні розпочинається епідсезон грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій, який триває до початку травня. Це – новий виклик у час пандемії COVID-19, яка не збавляє обертів в Україні та у світі загалом.

Сподіватися на те, що до початку найближчої хвилі грипу, вже буде створена вакцина й проти коронавірусу, не доводиться – в цьому впевнена більша кількість експертів. Але навіть у випадку, якщо все ж таки якусь вакцину дозволять використовувати, залишатиметься ще дуже багато неточностей та неясностей.

Є надія, що у зв’язку із карантинними заходами, респіраторні інфекції поширюватимуться менше. Однак по при це заклади освіти, громадського харчування та магазини працюють у звичному режимі, тож ризики інфікування зберігаються на досить високому рівні.

Нова коронавірусна інфекція COVID-19, грип та група інших респіраторних інфекцій мають схожу клінічну картину. В усіх випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму. В деяких випадках можливі навіть летальні випадки. Небезпечні ГРВІ своїми ускладненнями – запаленням легень, задишкою, болючим кашлем. В таких випадках, діагностувати ці хвороби тільки на підставі симптоматики є необачно. 

Підбір правильного лікування та оцінка розвитку прогнозу гострого респіраторного захворювання полягає у встановленні його причини, а саме виявлення збудника у найкоротші терміни методом ПЛР.

З цією метою у Медичному центрі Святої Параскеви можна виконати ПЛР дослідження для виявлення 22 збудників респіраторних інфекцій, а саме: 

Патоген

Класифікація

(тип геному)

Influenza A Вірус грипу А Ортоміксовірус (РНК)
Influenza A, subtype H1N1/2009

Вірус грипу А,

підтип H1N1/2009

Ортоміксовірус (РНК)
Influenza A, subtype H1

Вірус грипу А,

 підтип H1

Ортоміксовірус (РНК)
Influenza A, subtype H3

Вірус грипу А,

 підтип H3

Ортоміксовірус (РНК)
Influenza B Вірус грипу B Ортоміксовірус (РНК)

Coronavirus 229E

Коронавірус 229E Коронавірус (РНК)

Coronavirus HKU1

Коронавірус HKU1 Коронавірус (РНК)
Coronavirus NL63 Коронавірус NL63 Коронавірус (РНК)
Coronavirus OC43 Коронавірус OC43 Коронавірус (РНК)
Coronavirus SARS-CoV-2 (Covid-19) Коронавірус SARS-CoV-2 (Covid-19) Коронавірус (РНК)

Parainfluenza Virus 1

Вірус парагрипу типу 1 Параміксовіруси (РНК)
Parainfluenza Virus 2 Вірус парагрипу  типу 2 Параміксовіруси (РНК)
Parainfluenza Virus 3 Вірус парагрипу  типу 3 Параміксовіруси (РНК)
Parainfluenza Virus 4 Вірус парагрипу типу 4 Параміксовіруси (РНК)
Respiratory Syncytial Virus A/B Респіраторно-синцитіальний вірус A/B Параміксовіруси (РНК)
Human Metapneumovirus A/B Метапневмовірус  A/B Параміксовіруси (РНК)
Аденовірус Аденовірус Аденовірус (ДНК)
Bocavirus Бокавірус Парвовірус (ДНК)
Rhinovirus/Enterovirus Риновірус/Ентеровірус Пікорнавірус (РНК)
Mycoplasma pneumoniae Мікоплазма pneumoniae Бактерія (ДНК)
Legionella pneumophila Легіонелла пневмофіла Бактерія (ДНК)
Bordetella pertussis Коклюшна паличка Бактерія (ДНК)

Для проведення даного ПЛР-тесту проводиться забір біологічного матеріалу з верхніх дихальних шляхів (носоглотки) - зішкріб з носа та зіву.

Термін виконання: до 2 годин від моменту забору матеріалу.

Перед здачею матеріалу рекомендується:

  • протягом 3 годин до взяття матеріалу не вживати їжу, не чистити зуби, не полоскати рот/горло, не жувати жуйку та не курити;
  • за 6 годин до дослідження не варто використовувати лікарські засоби для зрошення ротоглотки і препарати для розсмоктування.

Допис підготовлено за матеріалами к. мед. н, керівника лабораторії,  заступника виконавчого директора Медичного центру Св. Параскеви Костя Андрія Степановича