Вушні палички: як правильно очищати вухо від сірки?

Вушна сірка (лат. cerumen) – жовто-коричнева секреція, яку виробляють сірчані залози слухового проходу у вухах людей та інших ссавців. Вушна сірка слугує для очищення й змащення слухових каналів, а також є захистом від бактерій, грибків та комах.


Сірка утворюється у передній третині слухового проходу і у нормі виходить із нього за допомогою жувальних рухів нижньої щелепи. Хоча бувають випадки надмірного утворення цієї речовини та певні анатомічні особливості будови зовнішнього вуха, які призводять до утворення корків, але їхній відсоток дуже низький і у жодному разі не потребує використання вушних паличок чи інших самостійних способів видалення утвореного сірчаного корку.


Анатомічно зовнішній слуховий прохід має вигляд труби із закритим дном (дно – це барабанна перетинка).
Вушні палички заштовхують сірчані виділення або утворений сірчаний корок у бік барабанної перетинки, що унеможливлює самостійне її виділення назовні.


Якщо у Вашому вусі виділяється незначна кількість сірки, і Вам вдається забрати її без проштовхування, ЗНАЙТЕ, що це може легко призвести до травмування шкіри слухового проходу і накопичення у цьому місці різних бактерій, грибків та виникнення захворювання зовнішній отит. Саме 90% людей із зовнішнім отитом, а можливо і 95%, – наслідок використання вушних паличок чи інших подібних засобів.


Якщо ж ця проблема Вас не оминула, то є кілька способів її безпечного вирішення, а саме: вимивання за допомогою шприца Жане (коли барабанна перетинка не має перфорації), механічне усунення за допомогою різних медичних інструментів та усунення за допомогою відсмоктувача.


У сучасних мережах є багато інформації про способи та прилади для усунення сірчаних корків. І не усі вони безпечні та виправдані. Та у кожному випадку перед усуненням потрібно провести огляд та встановити, чи насправді є сірчаний корок та яким способом його доцільно усунути. 


І пам’ятаймо! Якщо у Вас знизився слух або ВИ відчуваєте дискомфорт у вусі – це далеко не завжди сірчаний корок, і будь-які Ваші подальші дії наосліп можуть суттєво ускладнити ВАШЕ подальше лікування. 
 

Допис підготовлено заматеріалами лікаря-отоларинголога Марка Лецика.