Всесвітній день боротьби з пневмонією

Всесвітній день боротьби з пневмонією щорічно відзначають 12 листопада з метою обізнаності, сприяння профілактиці та лікуванню пневмонії, а також спонукання до протидії хворобі.

Цього року Всесвітній день боротьби з пневмонією – 12 листопада 2020 року – відбудеться під час глобальної пандемії, різкого зростання кількості смертей від пневмонії через COVID-19 та інші причини. Організація Об'єднаних Націй (ООН) вперше відзначила цей день 12 листопада 2009 року з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії.

Про пневмонію

Пневмонія є формою гострої респіраторної інфекції, яка уражає легені, робить дихання болючим і обмежує споживання кисню. Пневмонія є найбільшим вбивцею дітей у віці до 5 років у всьому світі. Причиною майже кожної п'ятої дитячої смерті щороку є пневмонія. Профілактику і лікування захворювання проводять за допомогою вакцин, антибіотиків та санітарних заходів.

Цьогоріч лише COVID-19 може спричинити 1,9 мільйона смертей. Це, своєю чергою, може збільшити кількість летальних випадків від пневмонії з різних причин більше ніж на 75%. Жодна інша інфекція не викликає такої смертності.

Головні збудники пневмонії – бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Розвиток бактеріальної пневмонії, зокрема, у дітей найчастіше зумовлюють пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе ) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B, Hib). А найпоширеніша причина вірусної пневмонії – респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (гостра вірусна хвороба групи ГРВІ).

Способи передачі:

 • респіраторно-синцитіальний вірус потрапляє в організм, коли людина торкається предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а після цього – очей або носа;
 • через повітряно-крапельний (носову чи ротову порожнину) поширюються як віруси, так і бактерії;
 • через кров часто відбувається бактеріальне зараження немовлят під час пологів або одразу ж після народження.

Симптоми: 

 • кашель;
 • утруднене та пришвидшене дихання;
 • висока температура тіла (39°);
 • втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітка розширюється при вдиханні);
 • свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

Іноді при пневмонії грудним дітям важко ковтати їжу або пити, у них може знижуватись температура тіла, з’являтись судоми і навіть втрата свідомості.

За даними ВООЗ, ризик захворіти на пневмонію у дитини підвищується також під впливом таких екологічних чинників:

 • забруднення повітря всередині приміщень через приготування їжі та використання біопалива для опалення;
 • проживання в перенаселених будинках;
 • куріння дорослих.

Лікування пневмонії

Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явились симптоми, зверніться до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

Профілактика пневмонії

Профілактика пневмонії у дітей є одним із основних елементів стратегії зниження рівня дитячої смертності у світі, як наголошує ВООЗ. Планова вакцинація визнана найбільш ефективним методом профілактики пневмонії. 

Профілактика пневмонії у дітей та дорослих також передбачає зміцнення імунітету. Передусім подбайте, щоб харчування було збалансованим та правильним. Зокрема це важливо для новонароджених: грудне вигодовування малюка протягом перших 6 місяців життя зміцнить його імунітет.

Постійно дбайте про чистоту в домі, провітрюйте приміщення і киньте курити або хоча б не куріть у присутності дітей.

Допис підготовлено за матеріалами лікаря-педіатра Соломії Винницької.