Відповіді на поширені запитання

– Андрію Ігоровичу (заступник виконавчого директора з лікувальної роботи, лікар-ендоскопіст – ред.), як Вам вдалося організувати роботу медперсоналу Медичного центру Святої Параскеви під час епідемії нового коронавірусу? 
– Найважче було на початку карантинних обмежень. Рівень невідомості, тривоги й страху був найвищим, а ресурсів для організації роботи було вкрай мало. Ми одразу прийняли рішення не закривати установу на час карантину, бо велику кількість процесів у закладі неможливо поставити на паузу. Ми розуміли, що робота в умовах епідемії буде важкою і матиме значно більше ризиків, тому й визначили для себе два головних завдання:

  • убезпечити наших працівників;
  • убезпечити наших відвідувачів.

Було багато проблем із закупівлею засобів індивідуального захисту (респіратори, маски тощо) для персоналу, дезінфекційних засобів для обробки рук, поверхонь і приміщень. Їх просто не стало на ринку. Відповідно ми підрахували, на скільки часу та робочих місць маємо запаси цих витратних матеріалів при різкому зростанні їхніх витрат. Нам довелось оптимізувати час роботи установи до 6-ти годин (один комплект наявних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) розрахований на 6 год роботи), а також закрити одну філію для концентрації матеріальних і людських ресурсів. Відсутність громадського транспорту і приміського сполучення потребували організації доїзду працівників на роботу і додому. Відповідно ми винайняли перевізників і розробили спеціальні маршрути довезення працівників задля їхньої безпеки. Усіх співробітників ми забезпечуємо масками та повним комплектом ЗІЗ, необхідною кількістю дезінфекційних засобів під час роботи та пересування містом. Ми ввели в установі 100%-вий масковий режим, запровадили моніторинг стану здоров'я і температури усіх працівників, проводили роз'яснення про необхідність обмежити соціальні побутові контакти, дотримуватись соціальної дистанції й гігієни на роботі та у побуті. На початку карантину у нас був «запас міцності» на 8 днів роботи у такому режимі. Аби вирішити друге завдання ми створили систему бар'єрів і розподілу всіх звернень на різних рівнях. Для прийому пацієнтів із ознаками гострих респіраторних вірусних захворювань ми виділили окреме крило у будівлі медичного центру із окремим входом з вулиці, окремою рецепцією і окремими алгоритмами обстежень і руху таких пацієнтів. Це відділення ізольоване від решти території центру, і у ньому організовано постійне посилене прибирання, провітрювання та дезінфекція. Для лікарів-координаторів кол-центру ми розробили анкети для збору попереднього анамнезу і первинного розподілу пацієнтів на рівні запису. Ці анкети й критерії оцінки змінювались відносно розвитку ситуації. Прийом вузькими спеціалістами ми сконцентрували на філії, куди не записували пацієнтів, що мали ризик інфікування COVID-19. На вході у всіх підрозділах ми організували контроль із температурним скринінгом, обов'язкову обробку рук дезінфекційним засобом і видачу маски пацієнту за її відсутності у нього. Кожен керівник мав конкретну зону відповідальності й контролю: транспорт, розподіл, опитування, закупівля ЗІЗ і витратних матеріалів, моніторинг стану здоров'я працівників, графіки роботи тощо. Так ми рухались, щодня плануючи роботу на кілька наступних днів і коригуючи за потреби плани. Коли покращились умови із можливістю купувати необхідні витратні матеріали і зокрема засоби захисту і дезінфектанти, ми почали поступово збільшувати час роботи і продовжуємо працювати у нових реаліях.

– Чи виникали труднощі під час внесення змін у звичний для працівників процес роботи?
– Так, було багато об'єктивних труднощів, про які згадував вище, але найбільша складність полягала у підтримці «бойового духу», у допомозі людям долати страх перед невідомістю й можливістю захворіти, невпевненістю у завтрашньому дні, розгубленістю. Доводилося постійно демонструвати впевненість і твердість у діях й прийнятих рішеннях, хоча відповідей на багато питань не було. 

– Відомо, що у медичному центрі організована робота таким чином, що пацієнтів з катаральними явищами лікарі приймають в обсерваційному відділенні. Задля цього при вході запроваджено «сортування» пацієнтів. Чому медичний заклад вибрав такий варіант роботи?
– Це свідоме рішення. Як я вже казав, безпека відвідувачів – один із пріоритетів нашої роботи. За усіма вимогами епідеміології, потоки пацієнтів, які можуть бути джерелом інфікування, повинні бути відокремлені від інших категорій та не перетинатись. Саме тому ми організували обсерваційне відділення, куди записуємо пацієнтів з потенційно небезпечними клінічними випадками, які не перетинаються з іншими відвідувачами. Окрім того, проводити заходи дезінфекції на меншій ізольованій площі можна частіше й ефективніше. Така організація роботи дає змогу приймати пацієнтів із симптомами коронавірусної хвороби, збирати матеріал для ПЛР-досліджень на COVID-19, залучати до цієї роботи обмежену кількість персоналу і водночас для іншої частини установи забезпечити вищий рівень епідеміологічної безпеки. 

– Розкажіть, будь ласка, детальніше про роботу обсерваційного відділення.
– В обсерваційному відділенні приймають: терапевти, оториноларингологи (ЛОРи), педіатри тощо, тобто лікарі тих спеціальностей, до яких найчастіше звертаються пацієнти з катаральними явищами. Ми забезпечили можливість здати тут усі необхідні аналізи, зокрема забір матеріалу для ПЛР, провести пульсоксиметрію, визначити сатурацію кисню, записати ЕКГ та отримати консультацію іншого вузького спеціаліста. Ми створили алгоритм проведення пацієнтам з цього відділення УЗД, рентгену та комп’ютерної томографії, забезпечили можливість відкривати листок непрацездатності. Ми розуміємо, що епідемія коронавірусу триватиме значно довше ніж карантинні обмеження, тому вибудовували ці зміни у роботі на весь період епідемії. Інші відділення продовжують працювати в аналогічному режимі, незважаючи на послаблення карантину, і будуть працювати так до остаточної перемоги над хворобою.

– Які у Вас як керівника плани щодо роботи медичного центру у найближчому майбутньому?
– Ми плануємо відновити роботу всіх підрозділів установи до повних потужностей, відкрити ще одну філію у Львові та розпочати будівництво стаціонарного відділення. Епідемія внесла певні корективи у наше життя і роботу, але вона не може зруйнувати наше прагнення до розвитку і удосконалення. Довкола багато медійного галасу про розвал системи охорони здоров’я, але ми спокійно продовжуємо її будувати. Мені дуже подобається вислів митрополита А. Шептицького: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну». Так і намагаємось робити.

– Відомо, що Медичний центр Святої Параскеви – одне із надзвичайно потужних джерел знань та досвіду у контексті сучасних ендоскопічних обстежень та оперативних втручань. Чи плануєте і надалі проводити медичні конференції для лікарів-ендоскопістів та у якому форматі?
–Так, наш центр без перебільшення є найпотужнішим на заході Україні осередком сучасних ендоскопічних обстежень і операцій. У 2019 році нам вдалось провести повне оновлення парку ендоскопічного обладнання, і нині ми працюємо на моделях останнього покоління ендоскопів японської компанії FUJIFILM. Це дає змогу проводити надзвичайно якісні скринінгові обстеження органів шлунково-кишкового тракту для виявлення передракових захворювань і ранніх стадій злоякісних змін, і, що найголовніше, виконувати ендоскопічне видалення великої кількості доброякісних і злоякісних новоутворень. До прикладу, протягом 2019 року ми провели понад 6,5 тис досліджень і 336 ендоскопічних операцій. Протягом першого кварталу 2020 року, до початку карантину, ми провели три навчальні заходи для лікарів-ендоскопістів. На разі вимушено зробили перерву і плануємо відновити навчальні програми для лікарів і медичних сестер у другій половині 2020 року. Розглядаємо також можливість проведення онлайн-конференцій і вебінарів, якщо епідеміологічна ситуація буде складною.

– Є свідчення, що під час карантину пацієнти ігнорують рекомендації лікаря пройти ендоскопічні-обстеження, оскільки є страх щодо зараження коронавірусом. Чи насправді варто зачекати і пройти обстеження згодом? Як змінився алгоритм дезінфекції медичного обладнання та приміщень, де проводять процедуру?
– Як я вже казав, у нашій установі ми створили високий рівень безпеки для пацієнтів. Ризик інфікуватись коронавірусом під час проходження ендоскопічних обстежень чи операцій у нашому центрі відсутній. Ігнорувати рекомендації лікаря пройти ендоскопічні обстеження не варто, бо коронавірус миттєво гине за правильної дезінфекції. Наша ендоскопія гарантує інфекційну безпеку від усіх збудників, які теоретично можуть передаватись через медичне обладнання. Завдяки достатній кількості ендоскопів, чіткому затвердженому алгоритму попередньої ручної й машинної дезінфекції (апарати дезінфікують у спеціальних мийно-дезінфекційних машинах) до нас навіть приїжджають на курси навчання правильної обробки цих апаратів з цілої України і сусідніх держав. Ми використовуємо високоефективні дезінфектанти, одноразові ендоскопічні інструменти, маємо усі одноразові витратники. Весь персонал працює у засобах індивідуального захисту, усі поверхні постійно дезінфікуються після кожного обстеження. Якщо чесно, я не бачив такого рівня інфекційної безпеки і підготовки персоналу у відділеннях ендоскопії, де доводилось бувати. А щодо алгоритму дезінфекції, то він не змінився, бо був на належно високому рівні й до епідемії. Тепер ми частіше провітрюємо приміщення і проводимо повні поточні прибирання оглядових як складової загального посилення протиепідемічних заходів в установі.

– Дмитре Анатолійовичу (керівник відділення хірургії), чи у Медичному центрі Святої Параскеви під час карантину проводяться оперативні втручання?
– Так, звичайно. Ми – медична установа, ми працюємо, і одним із видів нашої діяльності є виконання оперативних втручань. Ми проводимо ургентні та невідкладні оперативні втручання, хірургічне лікування при пухлинах, обстежуємо пацієнтів за сучасними світовими стандартами, готуємо їх до планових оперативних втручань та на разі відновлюємо їх проведення.

– Чи потрібно перед операцією пацієнтові проходити обстеження щодо COVID-19 ?
– Так, відповідно до наказу МОЗ №1109 від 12.05.2020р. ми проводимо обстеження на коронавірус методом ПЛР пацієнтам, які готуються до планових оперативних втручань. Звичайно пацієнти, які отримують ургентну й невідкладну хірургічну допомогу, результат дослідження не очікують, адже це іноді триває до 8–10 днів, оскільки вірусологічна лабораторія перевантажена, а відтермінування хірургічного лікування може призвести до різкого погіршення стану хворого. На разі проводимо роботу, щоб мати змогу проводити ПЛР-тести на COVID-19 протягом однієї доби, і відповідно, ліквідувати ці тимчасові незручності.

– У Медичному центрі Святої Параскеви на період карантину задля безпеки відвідувачів обмежено супровід (окрім дітей та осіб з обмеженими можливостями). З початком послаблення карантинних обмежень на законодавчому рівні, чи зможуть супроводжувати пацієнтів близькі (зокрема тих, кому заплановано оперативне втручання)?
– Якщо епідеміологічна ситуація дозволятиме, ми теж будемо пом’якшувати обмеження. На сьогодні такого рішення немає, але ми постійно моніторимо ситуацію і за необхідності вносимо зміни у правила і алгоритми.

– Як змінився алгоритм щодо дезінфекції у хірургічному відділенні, зокрема обладнання та післяопераційних палат?
– Алгоритм дезінфекції у хірургії не змінився, бо тут він завжди суворий і досконалий незалежно від епідемії. Стандарти дезінфекції операційної та хірургічного інструментарію, які ми використовуємо, значно жорсткіші ніж запропоновані під час карантину. Усі приміщення поза операційною за складеним розкладом миють, провітрюють і дезінфікують декілька разів на день за алгоритмом посилених протиепідемічних заходів, який є універсальним для усієї установи. А операційна була і залишається чистою і вільною від збудників зі своїми суворими правилами інфекційної безпеки, що недавно і було підтверджено перевіркою незалежною комісією.