Відбулась зустріч з Мирославою Ромах, доктором медичних наук з Канади (м. Торонто)

Вчора, 2 липня, наші працівники мали нагоду поспілкуватися з Мирославою Ромах, доктором медичних наук з Канади (м. Торонто).

Пані Мирослава – дуже приємна і надзвичайно цікава жінка, беззаперечний професіонал своєї справи – психіатрії.

Тема доповіді, з якою вона виступила в Медичному центрі Святої Параскеви, – «Оптимізація здоров'я матері та дитини: перинатальна материнська депресія і розвиток немовляти». У доповіді було охоплено багато аспектів: як впливає депресія матері на розвиток плоду, як можна запобігти виникненню післяродової депресії, як лікувати післяродову депресію тощо.

Як зазначила пані Мирослава, статистика показує, що майже 25% жінок Північної Америки та Європи за життя хоча б раз переживали депресію, а від післяпологової депресії страждають від 35% до 50% жінок. Щоб діагностувати та контролювати це захворювання, лікарі-акушери-гінекологи працюють в команді з лікарями-психотерапевтами.

Лікарі, які відвідали лекцію зізналися, що в українських жінок відсутня культура звертатися до лікаря-психотерапевта з психологічними проблемами та розповідати про те, що їх тривожить. Крім того, лікарі-акушери-гінекологи не завжди мають навики, щоб розпізнати тривожний психологічний стан жінки та надати належну допомогу за таких обставин.

«Перше, через що жінки не говорять про свій стан, – це сором. Народження дитини – це радість, тож жінка соромиться зізнатися, що вона має інші відчуття, емоції, які її пригнічують», – зазначила М. Ромах.

За словами пані Мирослави, багато жінок є недіагностованими навіть у Канаді, адже такі симптоми, як втома, роздратованість, поганий апетит, меланхолія, часто пов’язують з доглядом за дитиною, тому що мама позбавлена належного сну, немовля буває надто вимогливим і забирає багато її сил та уваги, що й призводить до перевтоми.

Проте не кожен стан – це депресія. Психологічні стани після пологів поділяють, зважаючи на їхню інтенсивність на післяпологову меланхолію, післяпологову депресію та післяпологовий психоз.

Перший стан зникає упродовж тижня і не потребує медикаментозного лікування, депресія може тривати від кількох тижнів до кількох місяців, а останній стан вимагає належного контролю та госпіталізації.

Важливо розпізнати стан матері і надати їй підтримку чи іншу допомогу, адже окрім здоров’я самої жінки порушується і психологічне здоров’я дитини. Такі стани можуть впливати на розвиток мозку дитини, уповільнювати її психомоторний розвиток та зв’язок із матір’ю.

Важливо, щоб в Україні лікарі порушували цю тему, глибше вивчали її, читали відповідну літературу та більше прислухалися до жінок. Жінки ж, своєю чергою, мають турбуватися про своє здоров’я і не відмовлялися від допомоги фахівця.