Вердикт «фізіологічний фімоз»

Якщо ви почули від дитячого хірурга вердикт «фізіологічний фімоз», не варто панікувати. Це не захворювання і не відхилення в розвитку вашого малюка. Це його фізіологічна особливість.


При народженні у більшості хлопчиків крайня плоть повністю закриває голівку статевого члена. Уважний педіатр на першому ж огляді рекомендує «здатися» хірургові. І у вас виникає низка запитань: Що робити? Коли? Чи потрібна операція?
Патологічне звуження препуціального кільця (отвору крайньої плоті, через який виходить головка (пеніса) називається фімо?з (лат. – phimósis).


Часто при народженні, через вузький отвір крайньої плоті, вільне виведення голівки статевого члена в хлопчиків неможливе. Сечовипускання не порушене. Скарг немає. Це фізіологічний фімоз. Можна жити спокійно. З перших місяців життя дитини батьки помічають виникнення ерекцій статевого члена. Це відбувається при сечовипусканні або спонтанно, у будь-який час доби. Статевий член ще доволі м’яко, але наполегливо й поступово розтягує звужену крайню плоть. Таким чином, протягом 2–3 років відбувається самостійне вирішення цієї проблеми. Рекомендації дуже прості й делікатні. Такий фімоз (якщо, звичайно, відсутні явища запалення голівки (баланіт) або голівки і крайньої плоті (баланопостит) потребує спостереження і не вимагає хірургічного лікування.


Для профілактики запального процесу необхідно ретельно дотримуватися гігієни. Після 2–3 років голівку статевого члена у більшості хлопчиків вже можна оголювати. Проте, якщо не вдається її оголити, або при цьому виникає перешкода (крайня плоть блідне, напружена, стоншується, з'являється біль чи невеликі надриви), процес треба негайно припинити і звернутися до дитячого хірурга чи уролога.

Тактика при цьому така:

  1. елементарний догляд і гігієна крайньої плоті та препуціального мішка, що дасть можливість поступово оголити голівку;
  2. при утрудненому сечовипусканні чи дискомфорті під час нього, частих запальних захворюваннях препуціального мішка та крайньої плоті ліквідацію звужувального кільця крайньої плоті здійснює дитячий хірург (використання місцевих анестетиків при потребі);
  3. при вродженому гіпертрофічному фімозі, який не піддається консервативному лікуванню, розвитку рубцевого стенозу крайньої плоті та бажанні батьків – операція обрізання (циркумцизіо) або ж інші виді корегувальних хірургічних втручань.

Необхідно зазначити, що у частини хлопчиків бувають синехії (зрощення) внутрішнього листка крайньої плоті без фімозу. Вони сприяють розвитку запальних захворювань крайньої плоті, препуціального мішка, та розвитку висхідної інфекції сечо-статевої системи. Оскільки в ділянці препуціального мішка та вінцевої борозни статевого члена протягом першого року життя нагромаджується секрет (смегма), що продукується сальними залозами і утворюється з ороговілого епітелію (на вигляд нагадує «сироподібну» масу жовтуватого або білого кольору), синехії є перешкодою до очищення препуціального мішка від смегми, тому виникає необхідність їх роз’єднати. Із ліквідацією синехій та виведенням голівки статевого члена препуціальний мішок очищається від смегми, що можливо двома шляхами: самостійно при правильному гігієнічному догляді за препуціальним мішком або хірургічним втручанням.


Вчасне та систематичне відвідування дитячого хірурга стане не тільки корисним для Вашого малюка, а й дасть змогу уникнути розвитку низки захворювань та отримати інформацію щодо правильного догляду за дитиною у різні вікові періоди.


У Науково-медичному центрі святої Параскеви у педіатричну практику запроваджено що-місячні патронажі та профілактичні огляди дітей як до одного року, так і перед садочком або школою. Серед запропонованих послуг – послуги дитячого хірурга. Батьки мають змогу отримати відповіді на запитання щодо здоров’я дитини в межах консультативного прийому. Надається й амбулаторна хірургічна допомога, наприклад, роз’єднання синехій та ліквідація фімозу під місцевою анестезією у дітей різних вікових груп до 18 років.

Про інші види амбулаторних хірургічних втручань отримати інформацію можна за телефоном: +38 (067) 295-4-000, або на сайті.