Вагітність та COVID-19

Враховуючи, що велика частина наших пацієнток - це вагітні жінки, ми знайшли інформацію про вплив COVІD-19 на вагітних та плід.

Зрозуміло, що інформації про вплив нового коронавірусу на вагітність та плід ще недостатньо і ми поки достеменно не знаємо про ризики та небезпеки цього вірусу, тому дані рекомендації засновані на фактах, відомих на 18 березня 2020 року і враховують дані найбільш значимих світових спільнот в акушерстві та гінекології - Королівського коледжу акушерства та гінекології (RCOG) та Американського коледжу акушерства та гінекології (ACOG) та Американсько центру за контролем та профілактикою хвороб (CDC).

Вплив на вагітних

Наразі немає даних, що вагітні жінки відносяться до групи ризику по захворюваності на COVID-19 - простіше інфікуються, складніше переносять, раніше розвиваються ускладнення, тощо.

Однак, відомо, що вагітність - це стан з фізіологічно пригніченою імунною відповіддю, та ми знаємо, що вагітні жінки знаходяться в групі ризику по вищеперерахованих проявах хвороби при захворюванні на сезонний грип та SARS-CoV, до вагітних жінок слід відноситися з підвищеною обережністю.

Вагітним слід дотримуватися всіх тиж же рекомендацій, що й інших людям, щоб уникнути зараження новим коронавірусом:

  • залишатися вдома;
  • мити руки з милом не менше 20 секунд;
  • використовувати антисептичний засіб з вмістом спирту не менше 60% для рук та поверхонь;
  • адекватно харчуватися, пити достатню кількість рідини, зберігати помірні фізичні навантаження (вдома!);
  • використовувати засоби індивідуального захисту та безконтактні методи оплати у разі, якщо необхідно виходити з дому.

Вплив на плід

Наразі не встановлено, що вірус може спричинити викидень або ранні втрати вагітності.

Зафіксовано випадки передчасних пологів пологів у жінок, інфікованих новим коронавірусом, однак, не встановлено, що пологи були викликані саме вірусом, оскільки мали вплив інші фактори, що могли спричинити передчасні пологи. В одному випадку кесарський розтин було проведено екстренно на 30-му тижні вагітності у зв’язку з тяжкою вірусною пневмонією та необхідністю штучної вентиляцією легень. Наразі жінка одужує.

Існуючі дані свідчать про те, що вірус не передається від матері до дитини. Вчені протестували амніотичну рідину, пуповинну кров, грудне молоко та плаценту декількох жінок, вражених вірусом, та не знайшли в них ознак вірусу.

Проте в світі наразі зафіксоване одне зараження коронавірусом новонародженої дитини, що була народжена від матері інфікованої коронавірусом.

Грудне вигодовування

На даний час немає даних, які б говорили про заборону грудного вигодовування для жінок, інфікованих COVID-19, оскільки, вважається, що вірус не потрапляє до грудного молока.

Однак жінка може інфікувати малюка під час процесу вигодовування, тож вона має застосувати всі можливі методи, аби цього не сталося - використовувати респіратор впродовж всього вигодовування та ретельно вимити руки перед ним.

Якщо жінка використовує мануальний або електричний молоковідсмоктувач, рекомендовано ретельно мити руки перед тим, як торкатися молоковідсмоктувача та ретельно мити його після вигодовування. Також дані організації рекомендують розглянути можливість аби інша людина, не інфікована новим коронавірусом, вигодовували дитину сцідженим молоком, допоки мама не одужає.

Друзі, це всі дані, які існують в світі про вагітність та коронавірус на даний час.

Ми будемо слідкувати за оновленнями та тримати вас в курсі!

Корисні посилання:

Всі наші статті з цієї тематики шукайте за хештегами #яНеБоюсяЯрозумію та #covid_19

Публікацію підготовлено за матеріалами лікаря акушера-гінеколога Олени Ситенок.