Увага! Весняна алергія

З настанням весни, коли все цвіте і буяє, інколи у деяких людей спостерігається погіршення самопочуття, причиною якого є весняна алергія у різних проявах.

Як за поганим самопочуттям розпізнати алергію, як визначити її причини та вберегти себе, ми з’ясували у лікаря-імунолога Віри Гаєвської.

 

– Які найпоширеніші симптоми алергії?

– Алергічні реакції навесні мають свої особливості, але, як і при будь-яких інших захворюваннях, спочатку необхідно класифікувати усі симптоми залежно від ступеня важкості та локалізації патологічного процесу.

Саме тому розрізняють:

– алергічні захворювання шкіри;

– алергічні ураження очей;

– алергічні захворювання нижніх і верхніх дихальних шляхів;

– поєднані алергічні прояви.

Весняна алергія – це реакція організму на пилок рослин, які цвітуть протягом березня-квітня.

Найбільш характерними є такі прояви:

– контактний (алергічний) дерматит;

– кропив’янка;

– набряк Квінке;

– алергічний кон’юнктивіт;

– бронхіальна астма;

– алергічний риносинусит/риніт.

Такі клінічні прояви алергії на пилок рослин можуть виникати як у поєднанні, так і самостійно.

– Чи можливі нетипові прояви алергії?

– Нетиповий перебіг, який спостерігається при будь-яких захворюваннях людини, характерний і для алергічних патологій. Наприклад, зрідка, але трапляються зміни внаслідок впливу пилкових алергенів у роботі травної, серцево-судинної, сечостатевої та нервової систем.

– Чи може алергія проявитися у дорослому віці, що є причиною цього?

– Алергічні захворювання виникають внаслідок кумуляції (накопичення) в організмі алергену певного виду. Рідкісними є випадки гострої алергії при першому контакті з алергеном. Тож, що більше пацієнт стикається з подразником, то більше буде проявлятися алергія у подальшому. Тому не варто забувати про кумулятивний ефект будь-яких алергенів і уникати, наскільки це можливо, повторних контактів з ними.

– Які обстеження варто пройти, щоб діагностувати алергію?

– Усі алерготести, які здійснюються у світовій практиці, поділяють на:

– in vivo, тобто з активною участю людини (на шкірі, слизовій носа, очей, під язиком);

– in vitro, тобто без контакту з людиною за сироваткою крові пацієнта у лабораторії.

У світовій практиці перевагу надають лабораторним безпечним алерготестам, які забезпечують:

– відсутність контакту з алергеном, тож немає ризику розвитку гострої алергічної реакції;

– можливість використання у будь-який період захворювання;

– можливість виконання за один раз (за один забір крові можна провести тести на наявність алергії практично до необмеженої кількості алергенів);

– результати алерготестів видають у кількісному і напівкількісному вигляді (об’єктивний показник), що дає змогу оцінити ступінь чутливості (сенсибілізації) до даних алергенів.

– На скільки впливає генетичний фактор? Наприклад, якщо в обох або в одного із батьків є алергія, то чи може вона проявитися у дитини? Як можна запобігти цьому?

– Нещодавно проведені вченими з Інституту генетичної медицини у США дослідження показали, що порушений генетичний шлях – наявність патології з боку родичів пацієнта – є одним із факторів ризику розвитку різних типів алергії. Тобто алергія є результатом складної взаємодії між навколишнім середовищем і генами, тому дитина, у якої обоє або один із батьків має алергопатологію, буде схильною до розвитку будь-якого виду алергії. Однак, якщо не буде факторів, які провокують такі реакції, захворювання не розвинеться.

Необхідно також уникати контактів з побутовими та пилковими алергенами, тому що, за даними Європейської асоціації імунологів та алергологів, у дітей, які дотримуються вищенаведених рекомендацій, ризик розвитку алергічних патологій зменшується до 30%.

У разі виникнення вищенаведених симптомів, які викликають у вас підозру на алергію, зверніться до лікаря. Не варто застосовувати народні методи і займатися самолікуванням, адже такі дії можуть завдати більше шкоди, аніж користі.

Лікар, враховуючи результати аналізів та вислухані скарги, зможе призначити правильне та ефективне лікування.

Бажаємо Вам сповна насолоджуватися весною!

Лікарі нашого центру

Віра Гаєвська, лікар-імунолог, ревматолог

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000