Тестостерон: коли його бракує?

Стреси та емоційна напруга, систематичне вживання алкоголю та куріння, ожиріння та низька фізична активність – чинники, які впливають на зниження тестостерону в організмі чоловіка раніше ніж у 45-річному віці.
Інші чинники дефіциту тестостерону, не пов’язані із способом життя:
– інфекції (статеві, паротит, мононуклеоз, гепатит);
– діабет;
– вживання певних ліків;
– деякі генетичні захворювання;
– порушення у гіпофізі або гіпоталамусі (запальні, пухлинні, судинні);
– травми, пухлини яєчок,варикоцеле тощо.
Якщо чоловікові орієнтовно від 18-ти до 30-ти років, і гормони в його організмі у нормі – він сповнений сил та енергії. Від 30-ти років можлива тенденція до зниження тестостерону. І як би чоловіки не відганяли від себе цю думку, третина у віці 45-ти років відчуває дефіцит цього гормону.
Тестостерон (стероїдний гормон з групи андрогенів) відомий як «чоловічий гормон», що відіграє важливу роль у виробленні сперматозоїдів та розвитку чоловічих статевих органів. Окрім того, рівень тестостерону впливає на настрій чоловіка, його соціально-психологічну поведінку. Часто через брак цього гормону чоловік відчуває дратівливість, втому і нестачу життєвої енергії.
Коли варто починати контролювати рівень тестостерону?
Рівень тестостерону можна визначити за допомогою лабораторних аналізів. Рекомендовано здавати їх чоловікам від 35-ти–40-а років щороку або раз у два роки. З віком у чоловічому організмі відбуваються зміни, які потребують належної уваги та контролю, адже на початкових етапах інколи корекцію можна зробити лише змінивши стиль життя.
У старшому віці, орієнтовно у 50–60 років, відбувається значне зниження тестостерону і спостерігається його дефіцит, який називають «андропаузою».
Рівень тестостерону може бути пов’язаний із неможливістю зачати дитину. Тому при плануванні вагітності обстеження повинна проходити не лише жінка, але й чоловік, щоб впевнитися у стані свого здоров’я.
Симптоми при пониженому тестостероні:
– сексуальні проблеми (низький статевий потяг);
– емоційні зміни (депресія, перепади настрою, збудливість);
– фізичні зміни (втрата м’язової ваги, збільшення ваги, втрата сил);
– зниження щільності кісткової тканини (ризик переломів);
– втома;
– порушення сну.
Якщо ви виявили у себе кілька вищеперелічених симптомів, то велика ймовірність, що у вас можуть бути проблеми з рівнем тестостерону. Однак не завжди, адже такі симптоми часто притаманні й іншим захворюванням.
За фаховою консультацією варто звернутися до лікаря-ендокринолога.
Аналіз на рівень тестостерону триває лише 10 хвилин, і він є обов’язковим для встановлення діагнозу.
Рекомендації перед здачею аналізу: напередодні обмежити фізичні навантаження, не вживати алкоголю та не курити.
Дуже часто проблеми зникають лише зі зміною способу життя. Якщо ж проблема серйозніша, тоді допоможе медикаментозна терапія, яку призначає лікар.
Непоодинокими є випадки самостійного вживання ліків для підвищення тестостерону без консультування та призначення лікаря.
Застерігаємо: підвищений рівень тестостерону, який можна спровокувати неправильним вживанням ліків, також небезпечний для здоров’я і може призвести до серцево-судинних захворювань, зниження функції яєчок та артеріальної гіпертензії.
В медичному центрі Св.Параскеви ви можете отримати консультацію досвідчених лікарів-ендокринологів : А. Гнатів та М.Лехан
Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000