Тестостерон: коли його бракує?

Стреси та емоційна напруга, систематичне вживання алкоголю та куріння, ожиріння та низька фізична активність – чинники, які впливають на зниження тестостерону в організмі чоловіка раніше ніж у 45-річному віці.

Інші чинники дефіциту тестостерону, не повязані із способом життя:

– інфекції (статеві, паротит, мононуклеоз, гепатит);

– діабет;

– вживання певних ліків;

– деякі генетичні захворювання;

– порушення у гіпофізі або гіпоталамусі (запальні, пухлинні, судинні);

– травми, пухлини яєчок,варикоцеле тощо.

Якщо чоловікові орієнтовно від 18-ти до 30-ти років, і гормони в його організмі у нормі – він сповнений сил та енергії. Від 30-ти років можлива тенденція до зниження тестостерону. І як би чоловіки не відганяли від себе цю думку, третина у віці 45-ти років відчуває дефіцит цього гормону.

Тестостерон (стероїдний гормон з групи андрогенів) відомий як «чоловічий гормон», що відіграє важливу роль у виробленні сперматозоїдів та розвитку чоловічих статевих органів. Окрім того, рівень тестостерону впливає на настрій чоловіка, його соціально-психологічну поведінку. Часто через брак цього гормону чоловік відчуває дратівливість, втому і нестачу життєвої енергії.

Коли варто починати контролювати рівень тестостерону?

Рівень тестостерону можна визначити за допомогою лабораторних аналізів. Рекомендовано здавати їх чоловікам від 35-ти–40-а років щороку або раз у два роки. З віком у чоловічому організмі відбуваються зміни, які потребують належної уваги та контролю, адже на початкових етапах інколи корекцію можна зробити лише змінивши стиль життя.

У старшому віці, орієнтовно у 50–60 років, відбувається значне зниження тестостерону і спостерігається його дефіцит, який називають «андропаузою».

Рівень тестостерону може бути пов’язаний із неможливістю зачати дитину. Тому при плануванні вагітності обстеження повинна проходити не лише жінка, але й чоловік, щоб впевнитися у стані свого здоров’я.


Симптоми при пониженому тестостероні:

– сексуальні проблеми (низький статевий потяг);

– емоційні зміни (депресія, перепади настрою, збудливість);

– фізичні зміни (втрата м’язової ваги, збільшення ваги, втрата сил);

– зниження щільності кісткової тканини (ризик переломів);

– втома;

– порушення сну.

Якщо ви виявили у себе кілька вищеперелічених симптомів, то велика ймовірність, що у вас можуть бути проблеми з рівнем тестостерону. Однак не завжди, адже такі симптоми часто притаманні й іншим захворюванням.

За фаховою консультацією варто звернутися до лікаря-ендокринолога.

Аналіз на рівень тестостерону триває лише 10 хвилин, і він є обов’язковим для встановлення діагнозу.

Рекомендації перед здачею аналізу: напередодні обмежити фізичні навантаження, не вживати алкоголю та не курити.

Дуже часто проблеми зникають лише зі зміною способу життя. Якщо ж проблема серйозніша, тоді допоможе медикаментозна терапія, яку призначає лікар.
Непоодинокими є випадки самостійного вживання ліків для підвищення тестостерону без консультування та призначення лікаря.

Застерігаємо: підвищений рівень тестостерону, який можна спровокувати неправильним вживанням ліків, також небезпечний для здоров’я і може призвести до серцево-судинних захворювань, зниження функції яєчок та артеріальної гіпертензії.

 

В медичному центрі Св.Параскеви ви можете отримати консультацію досвідчених лікарів-ендокринологів : А. Гнатів та М.Лехан

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

Для запису на прийом надішліть заявку