Сонячні ванни та SPF-захист

Вплив сонця на нашу шкіру є канцерогенним, тобто таким, що збільшує ризик утворення раку. Окрім онкологічних захворювань, сонце здатне пришвидшувати старіння, призводити до пігментації на шкірі, загострювати деякі хронічні захворювання. 

Наша шкіра здатна запам'ятовувати усі сонячні опіки протягом життя, особливо у дитинстві, і таким чином збільшувати імовірність раку. Людям, які мають світлу шкіру та волосся, у кого або у близьких є або був епізод раку шкіри, хто приймає ліки, які понижують імунітет або роблять шкіру більш чутливою до сонця, кому здійснили трансплантацію, які мають певні генетичні хвороби, діти, хто має велику кількість родимок- обов'язково повинні захищатись від пагубної дії сонця. Це включає обмеження перебування під прямим сонячним промінням вдень, варто перебувати у тіні, користуватися окулярами та слідкувати, щоб одяг захищав тіло, а не прикриті ділянки - мастити сонцезахисним кремом.

Ультрафіолетові промені, які досягають поверхні Землі, поділяють на дві групи – А і B.
Короткі UVB-промені можуть травмувати лише верхні шари шкіри. Найбільшу небезпеку вони становлять у період активного сонячного випромінювання – з 10 ранку до 16-ї. Сонцезахист, який захищає лише від променів B-спектра, може запобігти сонячному опіку, але не вбереже шкіру від передчасного старіння.

UVA-промені, відповідальні за засмагу, проникають значно глибше та завдають шкоди колагеновим та еластиновим волокнам. Як наслідок – шкіра швидше втрачає пружність та еластичність, починає провисати, вкривається зморшками та довше відновлюється.
«Санскріни», що оберігають шкіру від UVA- та UVB-променів, називають захистом широкого спектра.

Де знайти такий засіб:

 • з написом Broad Spectrum;
 • за позначкою UVA + UVB або UVA у кружечку;
 • за приміткою PA+ поруч з індексом SPF. Кількість плюсів після PA відповідає рівневі захисту шкіри від UVA-променів (чотири плюси – максимально можливий).

SPF (sun protection factor) – це фактор захисту від UVB-випромінювання. Число, що стоїть поруч із цією абревіатурою, вказує на дозу B-променів, яку Ви можете отримати без загрози опіку.

Чим вищий індекс SPF, то більше ультрафіолету блокує засіб. Наприклад, SPF 15 нейтралізує 93% UVB-променів, а SPF 50 – 98%. Водночас жодна косметика із SPF не здатна убезпечити шкіру від 100% променів.
ВООЗ рекомендує до використання засоби з індексом SPF 15+; Американська академія дерматології радить починати із SPF 30. Майте на увазі, що індекси SPF не сумуються. Тобто якщо Ви нанесли сонцезахисний флюїд із SPF 30 і тональний крем із SPF 20, загальний захист буде дорівнювати 30, а не 50.

Сонцезахисні засоби поділяються на хімічні та фізичні за класом діючої речовини. Хімічні, фільтри проникають углиб шкіри та поглинають сонячні промені, наче губка. Такі «санскріни» прозорі, легко вбираються, але можуть викликати подразнення на чутливій шкірі. Найпопулярніші хімічні фільтри – октокрілен, оксібензон, октісалат і авобензон.

Фізичні або мінеральні фільтри – діоксид титану та оксид цинку – відбивають сонячні промені від поверхні шкіри. Як правило, вони дещо вибілюють шкіру та залишають на ній наліт. Косметику з мінеральними фільтрами можна використовувати навіть на чутливій шкірі. Вони є найбільш протестованими, рекомендованими для використанні у першу чергу та для нанесення на дитячу шкіру. 

Який сонцезахисний засіб з фізичним фільтром можна обрати в Україні?

(перед застосуванням будь-якого засобу рекомендуємо порадитися з лікарем)

 1.  Для лиця – Avene Very High Protection Mineral Cream SPF 50 , Uriage Bariesun Minerale Cream SPF50, Isdin Eryfotona Actinica, , Clinique Mineral sunscreen fluid for face SPF 30, Neutrogena Sheer Zink Face SPF 50 ,  Isdin FotoUltra 100 Fusion Fluid 
 2. Для тіла ( підходить також для дітей) – Avene Very High Protection Mineral Lait SPF 50, Mustela Very High Protection Sun Lotion SPF 50.
 3. Для проблемної шкіри – La Roshe-Posay Anthelios Anti-Imperfections gel-cream SPF 50.
 4. Для дітей – La Roshe-Posay Anthelios dermo-pediatrics Fluid SPF 50, Neutrogena Pure and free baby SPF 50.
 5. Для чутливої шкіри La Roche-Posay Anthelios Sun IntoleranceSPF 50.
 6. Спрей – Bioderma Photoderm Mineral spray SPF 50. 
 7. Пудра – AVENE SOLAIRES TINTED COMPACT SPF 50, Uriage Bariesun Minerale Cream Tinted Compact SPF 50.
 8. Тонуючий – AVENE TINTED MINERAL FLUID SPF 50+,  Bioderma Photoderm Nude touche SPF 50, La Roshe-Posay Anthelios Mineral One. 

Статтю підготовлено за матеріалами лікаря-дерматовенеролога Катерини Бакіко.

Попередній запис здійснюється за телефонами: (067)295-4-000 , (095)295-4-000 або заповнивши форму