Що робити, якщо турбують закрепи

Дві найтиповіші помилки пацієнтів, які доводиться спостерігати лікареві-гастроентерологу при хронічних закрепах: самолікування та нехтування рекомендаціями застосовувати ліки не довше ніж 10–15 днів, часто препарат приймають роками.

Найбільша загроза ховається в причинах закрепів, адже вони можуть бути різноманітними – від дисбалансу в харчуванні до онкології. Самостійно визначити причину неможливо.

Коли вважати закрепи хронічними?

Закрепи можна вважати хронічними, якщо вони тривають більше ніж три місяці.

Коли можна позбутися проблеми, самотужки скоригувавши харчування та застосувавши ліки, а коли необхідно звертатися до лікаря?

Дуже часто причиною закрепів є незбалансоване харчування: недостатнє споживання води, відсутність у раціоні овочів і фруктів. Тому перші кроки, які варто зробити, – змінити харчування та споживати достатньо води, якщо ж за кілька тижнів не настане відчутне покращення, варто звернутися до гастроентеролога.

Кількість води, яку повинен випивати пацієнт, – це 40–50 міліграм на кілограм ваги. В середньому, якщо людина важить, скажімо, 70 кг, то вона має споживати приблизно 2,5 л води на день.

Обов’язковою також є рухова активність. За відсутності рухової активності, наприклад, у літніх людей, можна робити колові погладжування живота, що частково замінює рух.

Варто обмежити споживання на деякий час продуктів з борошна (хлібобулочні вироби, макарони тощо), які сприяють закрепам.

Які діагностичні обстеження допоможуть знайти причину закрепу?

Передусім це звернення до лікаря-гастроентеролога, який збере скарги, симптоматику і призначить подальші аналізи та осбтеження.

Наступні кроки:

– Розпочинаємо з аналізу калу на глистові інвазії (глисти можуть спричиняти як проноси, так і закрепи).

– Аналіз калу на дисбактеріоз, оскільки може «жити якась бакетрія», яка спричиняє порушення.

– Аналіз на кальпротектин – маркер, який може показати запальний процес (коліти, ентероколіти).

Після того, як лікар матиме інформацію на основі аналізів, він зможе призначити лікування або подальшу діагностику, наприлкад, колоноскопію.

Які ще можуть бути загрози в разі самолікування?

Є категорія препаратів, які пацієнт може застосовувати самостійно. Це переважно препарати лактулози. Якщо є нестача клітковини, яка є найчастішою причиною закрепів, ці препарати мають властивість відновити баланс. До таких препаратів нема звикання і їх можна використовувати тривало, збільшувати чи зменшувати дозу. Таке лікування не заподіє шкоди. Якщо ж воно не дає ефекту, це вказує на те, що треба бігти до гастроентеролога.

Застосування препаратів, про які йшлося вище, з часом спричиняють звикання і їхня дія послаблюється, тому лікування стає неефективним.

лікар-гастроентеролог, Оксана Романчук

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000