Щоб сонце приносило користь

Літо. Спека. От би чкурнути на озеро і поніжитися на сонечку… Повалятися на березі, позасмагати під яскравими сонячними промінчиками… Напевне, такі думки приходять в голову кожного як тільки настає літо, проте в гонитві за бездоганною засмагою, люди часто нехтують власним здоров’ям – підставляючи під палючі сонячні промені шкіру.

Так один мій знайомий, задрімавши під палючим сонцем в перший же день відпочинку, до його завершення пролежав у номері, зводячи зі спини пухирі. Дісталося й двом подругам, які повернулися з моря в дрібних прищиках, які спричинила алергія.

«Опромінення сонячне чи штучне (як от в солярії) не завжди корисне для шкіри. Звісно засмагання сприяє синтезу в організмі вітаміну «Д» (сиротин – гормон щастя) і просто дозволяє розслабитися. Проте є й негативні наслідки перебування під сонцем як от сонячні опіки та теплові удари», - розповідає Соломія Романяк, лікар дерматовенеролог Медичного Центру Святої Параскеви.

За словами лікаря, сонячні опіки шкіра пам’ятає все життя. Навіть якщо первинні ознаки опіку зникли, він залишається в пам’яті клітин.

«Треба пам’ятати що будь-який сонячний опік, який шкіра отримала впродовж життя, нікуди не зникає, він акумулюється і потім може повернутися з вторицею. Засмага зберігається на шкірі впродовж 2-3 місяців, а «пам’ять» про опік на шкірі залишається назавжди», - додає Соломія Романяк.

Щоб вберегти себе і своє тіло від неприємностей, лікар радить перебувати на сонці лише до 11.00 і після 17.00, а от полудневого сонця, за її словами, краще уникати взагалі. Також потрібно користуватися сонцезахисними засобами відповідно до свого фототипу шкіри. Свій фототип легко визначити:

Класифікація фототипів шкіри за Фіцпатриком

I фототип

Надто світла та тонка шкіра, руде волосся. Завжди швидко обгорає. Захист обов'язковий.

II фототип

Світла шкіра, світле волосся (світло-русе, світло-каштанове). Шкіра легко обгорає. Захист обов'язковий.

III фототип

Шкіра кольору слонової кістки, світло-коричневе та коричневе волосся. При тривалому перебуванні на сонці шкіра може обгоріти. Захист необхідний.

IV фототип

Шкіра оливкового кольору, волосся темно-коричневе та чорне. Шкіра практично ніколи не обгорає. Захист потрібен при тривалому перебуванні на сонці.

V фототип

Шкіра коричневого кольору, волосся чорне. Ніколи не обгорає. Захист потрібен при тривалому перебуванні на сонці.

VI фототип

Шкіра темно-коричневого кольору, волосся чорне. Ніколи не обгорає. Захист потрібен при тривалому перебуванні на сонці.

Креми потрібно наносити постійно і поновлювати що дві години, а також після купання. Для дітей без крему на сонці можна перебувати не більше 15 хв.

Якщо ж вберегтися не вдалося, першими ознаками опіку будуть почервоніння, набряк, температура, міхурі, що в майбутньому може призвести до значних ускладнень. Якщо з’явилися такі ознаки, потрібно звернутися до лікаря для проведення діагностики і в жодному разі не займатися самолікуванням.

«Сонце в надмірних дозах шкідливе для організму. Воно викликає загострення хронічних хвороб, таких як герпес, папіломи, бородавки. Якщо ви отримали сонячний опік, негайно звертайтеся до лікаря. Cамолікування – може зашкодити. В Медичному Центрі Святої Параскеви вам нададуть кваліфіковану консультацію, проведуть всі необхідні обстеження і підберуть правильне лікування», - додає Соломія Романяк.

Крім цього варто пам’ятати, що надмірне перебування під сонцем може призвести до теплових ударів. Аби сонце приносило лише користь не варто перебувати під прямими променями. Краще релаксувати під парасолею.