Що важливо знати дбайливим дітям: аденома простати

У кожного третього чоловіка у віці після 55 років виявляють доброякісну гіперплазію передміхурової залози, більш відому як аденома простати – доброякісну пухлину, яка, розростаючись, здавлює сечовий канал та ускладнює сечовипускання, а часом і зовсім припиняє його. Існує багато теорій щодо причин розвитку цього захворювання, проте механізм відомий – порушення метаболізму тестостерону у тканині передміхурової залози, що є невідворотнім у чоловіків старшого віку. Разом із подібними хворобами приходить відчуття наближення старості, в чому вкрай важко зізнатись самому собі. Тому чоловіки замість того, щоб вчасно реагувати натомість ігнорують та часто замовчують наявність загрозливої симптоматики: почастішання сечовипускання (особливо вночі), сповільнення струменя сечі, необхідність тужитися під час сечовипускання, неможливість стримувати позив до нього.

У такій ситуації багато залежить від рідних, переважно дружин, а також турботливих дітей та внуків, які повинні переконати батька чи дідуся звернутися до уролога або мають самі привести його до лікаря, тобто попіклуватися про хворого, а не спокійно спостерігати за його стражданнями в похилому віці.

Із роками життя з аденомою простати стає нестерпним та створює дискомфорт як самому пацієнтові, так і його оточенню – близьким людям: сечовипускання стає частішим та утруднюється, можливі ускладнення – розвиток хронічної затримки сечі, циститу, пієлонефриту, поява каменів сечового міхура та найгрізнішого з-поміж них – гострої затримки сечовипускання, коли велика аденома перекриває сечовий канал та робить неможливим випорожнення сечового міхура. Тому, якщо вчасно не діагностувати та не лікувати аденому простати, з часом виникне необхідність встановлення катетера у сечовий міхур (для відводу сечі) або хірургічного втручання – видалення пухлини.

Що важливо знати дбайливим дітям та внукам про аденому простати?

Перше

Першими симптомами захворювання є:

– часті позиви до сечовипускання та неможливість їх стримувати;

– особливо часті позиви у нічні години;

– необхідність помочитися відразу після позиву;

– в’ялість струменя сечі, необхідність тужитись під час сечовипускання.

У розвитку захворювання є декілька стадій і вищеперелічені симптоми на початкових етапах розвитку недуги малопомітні. На цьому етапі важливим є огляд уролога принаймні раз на рік. Також слід бути особливо уважними навіть до незначних змін у поведінці та здоров’ї ваших батьків таких, наприклад, як часте відвідування туалету під час подорожей, прогулянок, перегляду фільмів або вистав.

Розвиватися та переходити з однієї стадії в іншу аденома може упродовж як одного року, так і декількох, прогресія симптоматики залежить і від стилю життя чоловіка – факторів ризику (куріння, алкоголь, переохолодження тощо), і від наявності супутнього запалення простати (простатиту).

Друге

На першій та другій стадіях захворювання ефективним є консервативне лікування (прийом курсу ліків), що сприяє розсмоктуванню аденоми та зменшенню її розмірів. Отож, вже через певний час системної терапії можна відчути позитивні зміни, а згодом значно зменшити ризик хірургічного лікування або відвернути загрозу постійної наявності катетера в похилому віці, що спричиняє страждання для хворого та дискомфорт для його оточення.

Третє

Не можна орієнтуватися на народну медицину, нав’язливу рекламу в засобах масової інформації та поради «вигрівати» – це міфи, в які натхненно вірять наші батьки, проте поки вони п’ють «лікувальний» чай або приймають трав’яні пігулки та ходять на сумнівні процедури, аденома не лише виростає, але й може перетворитися на рак простати, або сягнути розмірів, коли консервативне лікування, на жаль, вже стає неможливим.

Четверте

Щоб вчасно виявити загрозу аденоми, профілактичні візити до уролога треба здійснювати щорічно уже у віці після 45 років.

Пяте

Обстеження, які допоможуть виявити захворювання:

– пальцеве (пальпаторне) ректальне дослідження;

– УЗД (ультразвукова діагностика);

– лабораторні дослідження.

Шосте

У Медичному центрі Святої Параскеви створено Центр консервативного лікування аденоми простати (доброякісної гіперплазії передміхурової залози), де протягом 2 днів пацієнта можуть обстежити висококваліфіковані урологи на наявність згаданого захворювання та призначити (за необхідності) ефективне лікування.

Лікування є комфортним, доступним та зручним. Немає необхідності приймати уколи чи спеціальні процедури – достатньо з’являтися на прийом до лікаря що 3–4 місяці для контролю, що дуже зручно для мешканців інших регіонів.

Старіння невідворотнє, проте можна допомогти організму бути готовим до змін. Якщо ми не хочемо бачити страждання наших батьків, необхідно подбати про них вчасно – взяти відповідальність за їхнє здоров’я у свої руки, пам’ятаючи, що колись у дитинстві вони турбувалися про нас.

Лікар – уролог Олег Банира.

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000