Що таке геморой - відповіді та рекомендації

Відповіді та рекомендації лікаря-проктолога Коваля Ю.В.

На геморой страждає більша частина дорослого населення.

Цю хворобу переважно замовчують, про неї не прийнято розмовляти у товаристві. Проте від болю, кровотеч, дискомфорту викликаних гемороєм страждають мільйони.

Та найбільша небезпека недуги у тому, що під її симптомами може маскуватись рак товстого кишечника, зволікати з лікуванням якого аж ніяк не можна.

Юрію Володимировичу, усі знають, що хвороба переважно виникає від сидячого способу життя. Чим саме шкодить тривале сидіння ? Які негативні зміни при цьому відбуваються?

-- Насамперед зазначу, що не повинно бути „встидливих” хвороб. Кожна недуга потребує лікування, не залежно від місця, де вона проявляється. Взагалі слід лікувати не конкретний орган в людини, а весь організм. Тоді можна сподіватися на відчутний результат. Геморой (у перекладі з грецької haima -- кров і rheo – течу) -- це розростання кавернозних (артеріо-венозних) тілець у кінцевому відділі прямої кишки. Недуга належить до т.з. захворювань цивілізації. Виникає вона у дорослих людей (в основному після 40-ка років) в результаті кількох причин. Тривале сидіння, що веде до ослаблення м’язів тазу, промежини та спини є однією з причин. Тому представники „сидячих” професій у першу чергу є у зоні ризику.

Які ще чинники нашого життя спричиняють до виникнення захворювання?

Високу ймовірність занедужати мають і ті люди, що схильні до закрепів, які найчастіше спровоковані нераціональним харчуванням – вживанням недостатньої кількості рідини, їжі з низьким вмістом клітковини та рослинних олій, зловживання гострими стравами, міцними чаєм, кавою та алкоголем.

Часто потерпають від геморою люди з надлишковою вагою.

Фізичні перенапруження (особливо у молодому віці) теж є причиною геморою, тому на нього часто хворіють професійні спортсмени, особливо після різкого відходу від спортивної практики.

Геморой також може бути ускладненням захворювань печінки, так як при цьому виникає застій крові у кишечнику.

Поштовхом до хвороби у 40% жінок можуть бути нездорове протікання вагітності та ускладнення при пологах. Правда, в багатьох випадках, завдяки природнім особливостям організму, протікання хвороби досить сприятливе.

Якими є основні прояви захворювання?

У першу чергу - це свербіж, дискомфорт в ділянці анального отвору, стрічкоподібний кал, двомоментний акт дефекації (що спричиняє тривале сидіння в туалеті), поява крові після виділення калу. Ці відчуття посилюються після вживання гострих страв, алкоголю, фізичних навантажень. У ділянці заднього проходу з’являються вузли. Спершу лише після дефекації, а через деякий час і при присіданні, підйомі важкого, кашлі, чханні. На перших стадіях вузли легко вправляються, а далі постійно знаходяться зовні. Якщо не лікуватися, то на хворого чекають крововиливах у вузли, кровотечі під час дефекації та інші ускладнення.

Можна детальніше, які саме?

-- Часті кровотечі можуть спричинити анемію, а це слабкість, запаморочення, сонливість. Також крововиливи у гемороїдальні вузли викликають набряк, різку біль, тимчасову втрату працездатності.

Закрепи можуть сприяти появі анальних тріщин, гнійного запаленням біля анального отвору (парапроктіт), випадіння прямої кишки.

Тому усі ті, хто мають перелічені скарги, а також усі, без винятку, гастроентерологічні хворі (гастрит, гепатит, панкреатит, коліт), повинні, обов’язково, обстежитися у проктолога. Також, бажано, пройти огляд тим, кому вже виповнилося 40 років, особливо, якщо в найближчій родині є випадки виникнення поліпів чи пухлин кишечника.

Чи складною є діагностика?

Обстежувати хворого повинен проктолог або спеціально підготовлений лікар. Діагностика полягає у загальному огляді хворого з пальпацією живота, пальцевому обстеженні прямої кишки, ректороманоскопії (аноскопії) – огляд ендоскопом на глибину до 30 см та при показах фіброколоноскопії – огляд усього товстого кишечника. Огляд хворого здійснюється після відповідного очищення кишечника.

Яку б профілактику ви порадили тим людям, що є у зоні ризику?

Насамперед – це здоровий спосіб життя, який передбачає раціональне харчування, що є попередженням закрепів. Щодня треба пити 1,5 – 2 літри негазованої води, споживати страви багаті клітковиною, додавати до салатів рослинні олії, а також споживати кисломолочні продукти. Вислів „у русі життя” і тут дієвий, тому ті, хто хворіє на геморой повинні більше ходити пішки та бігати, робити спеціальну фіззарядку, плавати, загартовуватись, підмиватись прохолодною водою, категорично відмовитися від тривалого сидіння на унітазі. Особливо корисна вправа - пересування на сідницях.

Обов’язково треба відмовитись від шкідливих звичок: куріння, вживання міцних алкогольних напоїв, пива, переїдання.

Окреме слово до батьків: не дозволяйте дітям довго сидіти на горщику, попереджайте в них закрепи та фізичні перенапруження, не допускайте тривалого крику, кашлю, забезпечте раціональне харчування, створіть малюку умови для активного фізичного життя, але без неконтрольованих навантажень.

Майбутнім мамам варто суттєво обмежити вживання кухонної солі в останній місяць вагітності, бути активною, багато ходити, робити гімнастику.

Які методи лікування сьогодні є найдієвішими?

Хвороба відома вже понад 4000 років. Раніше лікарями та народними цілителями застосовувалося лише консервативне лікування (при загостреннях хвороби), тому що до виникнення сучасної хірургії у ХІХ – ХХ століттях будь-які радикальні втручання закінчувалися смертю хворих від септичних ускладнень та кровотеч.

До другої половини ХХ століття не існувало інших методів радикального лікування геморою окрім операцій. За останні 30 років у світі, з метою зменшення негативних впливів оперативних втручань та завдяки технічним можливостям, що раз більше звертаються до так званих малоінвазивних методів лікування геморою. Серед них -- інфрачервона коагуляція (вплив теплових променів), накладання на гемороїдальні вузли спеціальних гумових кілець (внаслідок чого вони самостійно зникають), електрохімічна коагуляція (електоропроцедура - метод Геморон, що є визнаним у світі як найоптимальнішим для амбулаторного лікування).

Перевагою цих методів є безболісність, втручання триває лише лічені хвилини, пацієнт не мусить ізолювати себе від праці та домашнього оточення, не потребує госпіталізації.

Сьогодні понад 80% хворих на геморой можна вилікувати без операції. Кожному пацієнтові ми застосовуємо комбіноване, індивідуально-підібране лікування. Значне покращення стану хворого настає вже після першої процедури. З метою повноцінного лікування, а також для попередження рецидиву, необхідно відвідати лікаря 3-5 разів з проміжками 3-4 тижні між процедурами.

На підставі свого десятилітнього досвіду лікування пацієнтів комбінованими малоінвазивними методами можу стверджувати, що у 95% випадків після такого лікування не виявляється рецидиву хвороби.

А свічки, мазі? Невже вони зовсім не допомагають?

Допомагають тимчасово і лише при загостреннях хвороби.

На мою думку, аптеки не повинні продавати свічки та мазі без рецептів лікарів, тобто без попереднього обстеження хворого, бо тим вони сприяють появі у хворих запущених випадків ракових захворювань кишечника. Хворий не повинен сам собі ставить діагноз «геморой», лікуватися свічками та мазями, втрачати дорогоцінний час та наражати себе на важкі ускладнення.

Прояви хвороби від консервативного лікування свічками та мазями не зникають повністю, а тому проблема через певний період часу повертається. Вузли стають щораз більшими, при акті дефекації випадають з анального отвору, з них виділяється кров. Таке лікування може тривати роками із щораз частішими загостреннями.

До нас часто звертаються хворі, які намагалися роками перебороти свою хворобу самостійно. Вони воліли терпіти хворобу, бо боялися, що по операції будуть тривалий час відчувати болі та дискомфорт, значний період будуть непрацездатними.

Чи геморой є хворобою спадковою чи залежить лише від способу життя?

Схильність до виникнення геморою, як і до інших судинних захворювань, може передаватися спадково. Але здоровий спосіб життя часто допомагає запобігати її розвитку.

Перепрошую за інтимне питання. Анальний секс, особливо у гомосексуальних пар може бути причиною геморою?

Звичайно, адже така неприродна практика сприяє ослабленню тонусу сфінктера прямої кишки, може спричиняти запальні захворювання, тріщини та ерозії в прямій кишці. А це, в свою чергу, веде до порушень циркуляції крові в цій ділянці та до можливості виникнення геморою.

На закінчення хочу сказати, що миритися з цією недугою не потрібно, а слід, переборовши в собі надмірну сором’язливість та страх, зважитися на огляд та лікування у проктолога. А нагородою за це буде нормальне фізичне та психологічне життя.

„І навіщо Тобі цей геморой ?!” Тож, обійдемось без нього!

Гімнастика від геморою

Виконувати слід 2-3 рази на день, по 10 разів кожна вправа.

1. Встаньте, схрестіть ноги, ритмічно напружуйте м'язи сідниць.

2. Сядьте на стільці, спина випрямлена, тулуб трохи нахилений вперед. Ритмічно напружуйте м'язи заднього проходу та втягуйте за кожним разом живіт.

3. Зробіть декілька кроків, високо піднімаючи зігнуті в колінах ноги.

4. Зробіть декілька махових рухів (вперед, назад, убік) правою, а потім лівою ногою.

5. Лежачи на спині, зігніть ноги в колінах і поставте їх на ширину плечей.

6. Лежачи на спині, виконуйте вправу «їзда на велосипеді».

7. Сівши на підлогу, виконуйте вправу «ходьба на сідницях». При просуванні правої ноги вперед, обидві руки слід махнути вліво, а голову повернути вправо. При просуванні лівої ноги вперед, руки – вправо, а голову – вліво.

8. Систематичне та сильне стискання м’язів заднього проходу.

Увага!

Під час загострення захворювання доцільність окремих гімнастичних вправ необхідно узгодити з лікарем.

за матеріалами сайту proctolog.info