Рубці - неприємні наслідки травм шкіри

Кожна людина протягом свого життя стикається з проблемою травм шкіри (поріз, опік, оперативні втручання, запалення шкіри) – і на місцях ушкоджень у неї залишаються рубці, які можуть створювати не лише «косметичний» дискомфорт, а й порушувати функцію анатомічної ділянки.

Якщо рана шкіри зачепила лише поверхневі шари епідермісу, загоєння відбувається без рубцювання, якщо ж був уражений базальний шар (найглибший шар епідермісу), обов’язково утворюється рубець.

Рубці бувають чотирьох типів:

– атрофічні (розміщені нижче від рівня здорової шкіри);

– нормотрофічні (розміщені на рівні здорової шкіри);

– гіпертрофічні (виступають над рівнем здорової шкіри, але не виходять за межі рани, не створюють суб’єктивних відчуттів);

– келоїдні рубці (виступають над рівнем здорової шкіри, виходять за межі рани, можуть досягати великих розмірів, навіть у разі незначних травм шкіри, часто супроводжуються свербіжем, болем, підвищеною чутливістю).

Те, який саме вид рубця утвориться, залежить від кількох факторів:

– ділянки, де була травма шкіри;

– самого виду травми (поріз це, опік, забій чи укус);

– була рана інфікована чи ні, а також від догляду за раною.

У місцях, де є постійне тертя, частіше утворюються гіпертрофічні та келоїдні рубці. Хоча в деяких людей усі рани загоюються з утворенням келоїдів, навіть, якщо травми незначні (укол голкою).

Келоїдні рубці – це розростання сполучної тканини, вони сильно підвищуються над рівнем здорової шкіри та виходять за межі попереднього ураження шкіри (рани), мають вигляд гладких виростів червоного чи синюшного кольору.

Часто створюють людині суб’єктивний дискомфорт: сильний свербіж, відчуття болю, підвищену чутливість в ділянці рубця. Інколи пацієнти розчісують рубці саме через ці неприємні відчуття, що, своєю чергою, як додаткова травматизація, стимулює рубець ще більше рости. Келоїди можуть рости і збільшуватися у розмірі ще впродовж років після травми і не мають здатності зникати самостійно, тому обов’язково підлягають лікуванню у спеціаліста.

Усі рубці можна коригувати, можливим є зменшення їхніх розмірів, об’ємів, можна зробити їх менш помітними за допомогою лазерного шліфування, пілінгу, ін’єкції ферментних препаратів чи ГКС, філерів. Це вже залежить від конкретного рубця та його розміщення.

лікар-дерматовенеролог Вікторія Баскакова

 

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

 

 

Для запису на прийом надішліть заявку