Родимки – «поцілунок Венери» чи «кігті диявола»?

Кожен хоче бути не лише успішним, а й здоровим і привабливим. Тож коли косметичні салони почали пропонувати таку послугу, як видалення родимок і бородавок, багато жінок і чоловіків поспішили знищувати недоречні «плями» на носах, щоках та інших ділянках тіла, які псували зовнішній вигляд. І навіть не замислювалися, що таким необдуманим вчинком можна підписати собі смертний вирок…

Природа родимок

Родимка – це доброякісне новоутворення на шкірі, скупчення темного пігменту меланіну. Припускають, що завдяки йому організм захищається від шкідливих впливів надлишку ультрафіолетових променів, які ушкоджують ДНК клітин шкіри та створюють передумови для розвитку раку шкіри. Родимки бувають різних форм (плоскі й бородавчасті – на ніжці) і розмірів (від міліметра до декількох сантиметрів), їхня поверхня може бути вкрита волоссям або чиста.

Самі по собі родимки не становлять небезпеки. Проте сьогодні відомо понад сотня захворювань, які може спричинити трансформація родимих плям. Варто пам’ятати, що це – доброякісна пухлина. І, як будь-яке інше доброякісне новоутворення, під дією різних чинників (один з яких – нефахове видалення родимки) вона може перероджуватись у злоякісну та призводити до небезпечних хвороб. Одна з найнебезпечніших – меланома. Ця форма раку шкіри схильна до швидкого утворення великої кількості метастазів, тож хворий може «згаснути» буквально за кілька місяців, попри інтенсивне лікування. Натомість своєчасне звернення до медичного закладу з підозрою на меланому та вчасне виявлення небезпечних тенденцій майже стовідсотково гарантує припинення прогресування недуги.

Коли потрібно йти до лікаря?

Родимка – це скупчення найбільш незахищених клітин шкіри. Звісно, вона може переродитись у злоякісну пухлину лише за певних умов, за наявності подразника: після травми чи опіку, під дією ультрафіолетових променів, унаслідок гормональних змін тощо. До групи ризику входять насамперед світловолосі та світлошкірі блакитно-, зелено- чи сіроокі люди. Також варто особливо берегтися тим, у кого багпа лікар отримує вдесятеро збільшене зображення родимки, що дає змогу ретельно дослідити її структуру без хірургічного втручання. Якщо структура неоднорідна, не симетрична, не має чітких кордонів, це зазвичай свідчить про її злоякісний характер і є показом до видалення родимки.

Такий метод успішно використовують у країнах Америки, Європи та в Австралії. Він не має протипоказань, однак застосовується лише на ранніх стадіях захворювання. Зокрема, фахівці радять кожному час від часу проводити такі обстеження, насамперед – світлошкірим людям, у яких є понад п’ять великих родимок.

Як видаляти?

Якщо лікар скаже видаляти родимку – робіть це якнайшвидше. Сучасна медицина пропонує немало методів видалення родимок: хірургічне втручання (родимку висікають разом з навколишньою шкірою), електрокоагуляція (на шкіру впливають електричним струмом), кріодеструкція (на родимку діють рідким азотом), лазерне видалення. Втім, наголошує Соломія Володимирівна, «який би метод не було обрано, видаляти родимки потрібно лише у спеціалізованих медичних установах, в яких працюють кваліфіковані лікарі. Після видалення – обов’язкове гістологічне дослідження (таке проводить наш Центр), щоб виявити характер родимки».

Після процедури необхідно дотримувати кілька загальних правил:

  • протягом двох днів не мочити цю ділянку шкіри;
  • до зникнення скоринки на місці колишньої родимки не можна користуватися кремами, лосьйонами та декоративною косметикою;
  • поки не відбудеться остаточне формування рубця, не варто перебувати на відкритому сонці, а тим паче відвідувати солярій.

Профілактика

На рак шкіри припадає близько 5% загальної кількості онкологічних захворювань. Причому ця недуга має тенденцію до швидкого поширення: кожні п’ять років кількість випадків шкірних онкозахворювань подвоюється. Насамперед така активність зазначених процесів пов’язана зі зростанням сонячної активності, тож і профілактика раку шкіри зводиться найперше до захисту від ультрафіолетового опромінення. Не варто підставляти сонцю відкриті ділянки шкіри від 10-ї до 15-ї години. Після купання необхідно насухо витиратися рушником, користуватися сонцезахисним кремом. Тим, хто входить до групи ризику, варто обмежити або й зовсім виключити відвідування солярію, а влітку носити одяг із натуральних тканин, який максимально захищав би шкіру від сонячних променів. І, звичайно ж, раз у кілька місяців проводити самостійний огляд усіх родимок, щоб вчасно виявити щонайменші зміни.

Ставлення до родимок у різні часи було дуже різним. У ХV столітті їх називали «кігтями диявола» й навіть спалювали жінок, у яких були родимки. Натомість у ХVІІІ модниці наклеювали собі штучні «мушки», адже вважалося, що обличчя Венери було прикрашене родимкою, а відтак це символ прихильності богині кохання. Поширеними є повір’я, що за родимками можна визначити характер і долю людини. Зокрема, кажуть, що багато родимок на тілі – ознака щасливого та багатого життя. Що з цього правда, а що вигадка, достеменно невідомо. Але чітко зрозуміло одне – родимки вимагають особливої уваги та шанобливого ставлення до себе. Інакше можуть принести власникові не щастя чи багатство, а чимало клопотів…