Ранні ознаки ревматоїдного артриту

Ревматоїдний артрит (РА) – аутоімунне (автозапальне) ураження суглобів, органів і тканин, коли імунна система під впливом певних чинників перестає розрізняти «свої» й «чужі» клітини та знищує власні органи і тканини.

Чому таке важке захворювання може виникнути у практично здорової людини?

Причиниревматоїдного артриту

1. Перенесений стрес в анамнезі хворого, який негативно впливає на весь організм загалом, а також може спровокувати автозапальні процеси у суглобах.

2. Неправильна робота імунної системи. Так, у здорової людини імунітет працює вибірково, тобто знищує тільки генетично чужорідні бактерії й віруси. Збій у робоі імунної системи призводять до того, що «атаці» піддаються власні клітини, тканини, органи, а також суглоби і через це розвивається аутоімунний процес.

3. Перенесені важкі травми суглобів.

4. Аутоімунні захворювання іноді проявляються після перенесеної інфекції (наприклад, ускладнення після важкої ангіни чи грипу).

5. Генетична схильність. Доведено, якщо близькі родичі мали ревматоїдний артрит, то імовірність захворіти цим недугом у нащадків досить висока. Жіінки на РА хворіють частіше ніж чоловіки, і це співвідношення становить 4:1.

Найчастіше при ревматоїдному артриті уражаються дрібні суглоби кистей рук, що зазвичай є першою ознакою початку цього захворювання. Ранні симптоми РА притаманні різним захворюванням, але є ознаки, які повиннінасторожувати:

– синдром підвищеної втоми, яка триває протягом дня і не минає після сну, а також відчуття вираженої загальної слабкості;

– болі у суглобах (гострі, ниючі, тиснучі, «крутить» суглоби), які зберігаються тривалий час;

– набряк та почервоніння суглобів;

– відчуття підвищення температури у ділянці суглобів;

– виражений хрускіт у суглобах;

– обмеження рухів у суглобах (ранкова скутість, необхідність розрухати й розробити суглоби);

– деформація суглобів або наявність вузликів, горбиків у ділянці суглобів або біля них;

– симетричне ураження суглобів;

– ураження 4-х і більше суглобів (поліартрит);

– відчуття холоду в долонях та стопах;

– підвищена чутливість суглобів при пальпації;

– підвищення температури тіла (від 37,5°С);

– зміна загальнолабораторних обстежень (ШОЕ, С-реактивного білка, ревматоїдного фактора; рівня еритроцитів, гемоглобіну).

Отже, якщо у вас більше 4-х з вищеперелічених ознак, необхідно звернутися до лікаря-ревматолога. Щоб консультація була інформативною, варто мати загальний аналіз крові з ручним підрахунком лейкоцитарної формули та ревмопроби: ревматоїдний фактор, С-реактивний білок та антистрептолізин О (АСЛ-О) кількісно (зроблені не пізніше ніж за два тижні до візиту у поліклініку).


Віра Гаєвська, лікар-ревматолог, імунолог

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000