Психосоматичні розлади та COVID-19

Паралельно зі збільшенням кількості хворих на Сovid-19 неухильно зростає кількість пацієнтів з тривогою, панічними атаками та іншими психічними розладами.

Людство, на жаль, пережило не одну світову катастрофу, війни чи спалахи важких інфекцій. Зрозуміло, що інстинктивно людина хоче врятуватися від загрози життю і здоров'ю, тому наперед починає продумувати різні варіанти порятунку, але, окрім того, ще й обдумує різні можливі сценарії розвитку подій. При чому негативні сценарії наш мозок «малює» дуже ефектно, різними кольорами, як сюжет фільму про апокаліпсис. Малює одну, другу, третю годину перед сном, інколи посеред робочого дня, заглянувши у стрічку новин, а найбільше, коли хтось зі знайомих у знайомого сусіда заразився новою інфекцією.

Хочемо ми чи не хочемо цього, але підсвідомо починаємо надміру прислухатися до будь-яких змін в організмі, та не те щоб змін, просто до роботи цілого організму. Раніше і на думку не спадало просто так виміряти температуру, коли нічого не турбує, а нині – ретельний моніторинг і контроль, і як не хвилюватися, коли вона коливається протягом доби та ще й у літній період, коли спекотно. Починаємо відчувати, що серце б'ється, що інколи можна спітніти, що сил стає менше, ніж раніше (нічого, що кілька ночей сну немає через «прокрутку фільму» у голові), увага десь розсіюється (цілком немає зв'язку з постійним відволіканням на стрічку новин). І от парадокс: інстинкт самозбереження, який мав би оберігати від небезпеки, працює проти нас, викликає тривожний розлад, паніку і штовхає, штовхає у небезпеку, адже слід терміново зробити рентгенографію легень, тест на вірус в інфекційній лікарні, перевірити абсолютно все доступне обстеженню в організмі. От і інстинкти. 
Сучасний світ став надміру насиченим інформуванням: якщо раніше для того, щоб ознайомитися з певними подіями, треба було почитати газету, послухати радіо, то нині усе частіше у пересічної людини виникає відчуття, що вона розчиняється у планетарному інформаційному павутинні. Це зумовлює стійкість негативних сприйнятливих упереджень і колективну суспільну схильність до панічної поведінки.

Як не піддаватися паніці та не наробити собі додаткової шкоди? Насамперед, відсортовувати інформацію, користуватися надійними джерелами. Спрямовану на те, щоб налякати, інформацію видно одразу. Не відкривайте її та навіть не читайте. Ворога треба оцінити холодним розумом, недооцінювати, звичайно, теж  не можна. До прикладу, візьмемо дві людини: одна увесь день моніторить новини, сидить, не рухається, харчується нераціонально (їсть піцу з доставкою додому під час перегляду вечірніх новин), переживає, але дотримується усіх правил гігієни і рекомендацій щодо захисту від інфекцій, і друга – неважливо, чи то період пандемії, чи звичайний режим життя – слідкує за своїм харчуванням, достатньо часу перебуває на свіжому повітрі, загартовує свій організм, фізично активна і теж дотримується усіх рекомендацій щодо особистого захисту. У кого більше шансів швидше перебороти будь-який вірус? Думаю, відповідь не потрібна. Ми не можемо змінити ситуацію, у якій нині перебуває цілий світ, але ми можемо змінити себе, свій режим життя, своє ставлення до здоров'я. Адже наш імунітет – основна армія у боротьбі.

Але що робити, коли тривога вже керує нашими діями, коли панічні атаки неможливо контролювати? Перше – не звинувачуйте себе. Прийміть наявність проблеми і зверніться до фахівця. Не дуже звично для нашого менталітету звертатися до психотерапевта, але ці стереотипи слід змінювати. Коли болить зуб, не виникає жодного сумніву, щоб іти до стоматолога, так і з тривогою, безсонням, панікою. Навіщо страждати наодинці?

На жаль, ця пандемія може бути не останньою, яку доведеться переживати людству. У важкий період слід якомога «тверезіше» оцінювати ситуацію, пристосовуватися до нових умов життя, боротися з основним ворогом. 
Нехай у нас завжди буде холодний розум  і спокійне серце! 

Допис підготовлено за матеріалами лікаря-невропатолога Світлани Кабульнікової.