Про загадкові судини

Напевно, є вже цілі покоління пацієнтів, які цілком переконані, що більшість людських страждань пов'язана з тонусом дрібних судин головного мозку або ж, що трохи нижче, – крупних судин шиї (знову шия, але про неї згодом).

Коли болить голова – це спазми судин, коли запаморочення – спазми судин, коли високий тиск – спазми судин, коли ... та будь-що, звичайно, проблема зі судинами головного мозку. Та й справді, на сьогодні ми маємо доступні точні методи діагностики стану судинного тонусу головного мозку, за допомогою яких можна зареєструвати чітко, у цифрах, стан мікроциркуляторного русла та визначити стан судинної системи при різних патологіях. Ці знання, з одного боку, надзвичайно цінні, але з іншого – можуть призвести до лікування симптомів, а не хвороби.

Здається очевидним, якщо артеріоли спазмовані, зніми спазм, «розшир», «розтягни», і буде щастя. Це називається патогенетичне лікування, тобто вплив на частину патологічного процесу, наявного при певній хворобі. Лікарі часто, на жаль, стикаються зі ситуаціями, коли пацієнт, хворий на гіпертонією, вживає лише вазоактивні препарати, тобто не препарати для лікування високого тиску, а саме такі, побічна дія яких для них є корисною. Думаю, кардіологи погодяться, що це затримує своєчасну діагностику гіпертонічної хвороби, не кажучи вже про контроль. 

Інша ситуація – болі голови. Покоління пацієнтів переконані у судинній дисфункції. І вона насправді є. Але не як причина, а як сам механізм. Судини вторинно спазмуються і навіть розширюються, коли ми говоримо, наприклад, про мігрень. У цьому випадку препарати, які звужують судини, мають ефект.

«У 1940-х і 1950-х роках для роз'яснення патофізіології мігренозного головного болю запропонували судинну теорію. Вольф та співавтори вважали, що ішемія, викликана внутрішньочерепною вазоконстрикцією, відповідає за ауру мігрені та подальша рикошетна вазодилатація й активація периваскулярних ноцицептивних нервів призводить до головного болю» (https://bit.ly/2Qkna4M).

Дослідження причин та механізму самого нападу мігрені триває. На сьогодні чітко доведено, що у більшості пацієнтів з мігренню без аури регіональний церебральний кровотік у нормі. 

Активація трійчастоваскулярної системи стимулює больові рецептори у судинах твердої мозкової оболонки, вивільняються речовини-генератори болю, розвивається «стерильне нейрогенне запалення», що і пов'язане з наступною вазодилатацією і болем.

Є ще багато теорій і механізмів розвитку болю, але мета цієї статті не вивчити усі описані патофізіологічні механізми, а донести, що судинна дисфункція, спазм судин чи артеріоловенозна дисгемія є лише частиною величезного каскаду реакцій, який запускається при нападі болю і боротися лише з частинкою процесу – все одно, що витирати калюжу крові та не зашивати рану.

Якщо запитати у найпопулярнішого «лікаря» у світі Google, що таке артеріоловенозна дисгемія, то отримуємо відповідь: «It looks like there aren't any great matches for your search». Нарешті, хоч на щось він не має відповіді! ).

Ще хочеться зачепити тему запаморочення і головокружіння. Є безліч причин цих симптомів. Але найчастіше ми чуємо про вертебробазилярну недостатність, хронічне порушення мозкового кровообігу у вертебробазилярному басейні. Знову ж таки, це є, і це можна зафіксувати й довести різними методами обстеження. Однак ця проблема є у людей старшого віку, які тривало хворіють на гіпертонією та атеросклероз.

У пацієнтів 20-річного віку це неможливо, і у 30, і у 40-річних також. У людей молодого віку не спазми і звуження судин є причиною головокружіння, а ті ж мігрені з вестибулярною аурою чи мігрень – асоційоване вертиго, це позиційне головокружіння, про яке ми писали раніше, це синдром чи хвороба Меньєра, це, на жаль, звичайні тепер панічні атаки, це вплив ототоксичних препаратів, наслідки травми, перевтома, недосипання та багато інших станів. 

Хотілося б, аби після прочитання цієї статті стало хоч трішки менше тих людей, які послухають пораду сусіда чи колеги, самостійно призначать собі обстеження судин, побачать там зміни і так само за порадою «добрих друзів» куплять собі судиноактивні ліки, що є у вільному доступі й активно нав'язуються рекламою, так і не дослідивши справжньої причини свого стану. 

Допис підготовлено за матеріалами лікаря-невропатолога Світлани Кабульнікової.