Підсумки зустрічі з Леонідом Броуде - ізраїльським психіатром

8 жовтня 2016 р. в Медичному центрі Святої Параскеви відбулася лекція Леоніда Броуде – доктора медицини, ізраїльського психіатра, психотерапевта, експерта з психіатрії, дипломованого судового психіатра, керівника психіатричної служби Північної області Ізраїлю та завідувача відділення психічного здоров'я поліклініки Мигдаль А-Емак, ментора і клінічного супервізора медичного факультету університету Бар-Ілан, члена міждисциплінарного інституту вивчення науки свідомості.

Зустріч з Леонідом Броуде була дуже насиченою. Дискусія, жвава розмова зі слухачами, приклади з практики та теорія в лекційному форматі – все це впродовж майже двох годин тримало в зацікавленні всіх слухачів.

Лектор розпочав свою доповідь з розповіді про систему медицини в Ізраїлі, про те, як кожен спеціаліст загальної практики проходить обов’язковий курс вивчення соматичних захворювань. На жаль, медики в Україні такий курс як обов’язковий не слухають, проте в 45–50% тих, хто звертається до первинного лікаря, причиною візиту є соматизація. З огляду на це, необхідні знання щодо цього в умовах нашої системи лікар повинен здобувати самостійно.


Соматизація – реакція на життєвий стрес, а життєвих стресів у сучасному світі дуже багато: від щоденної напруги на роботі до втрат рідних.

Часто помилкою лікарів, як зазначив лектор, є або недооцінений фактор присутності психосоматики або, навпаки, – зловживання ним. Тому важливо володіти знаннями про соматичні захворювання: як їх діагностувати, як провести розмову з пацієнтом, щоб правильно оцінити його стан і як допомогти.

Також Леонід Броуде розповів про соматичні пастки, в які потрапляє лікар, одна з них – хороше здоров’я – не виключає скарг. Пацієнт може звернутися до лікаря з симптомами, проте всі діагностичні обстеження свідчитимуть про чудовий стан його здоров’я, а стан пацієнта таки буде незадовільним.

«У 80% загальної популяції – 1 симптом на тиждень, а в студентів і – 3 симптоми – це в межах норми.», – зазначив Леонід Броуде.

Причини виникнення соматичних захворювань: несвідоме отримання вигоди від свого захворювання, свідома вигода від захворювання, реакція організму на стрес тощо. Лікар повинен побачити всі ці обличчя психосоматики.

Важливо, що, окрім огляду і діагностики, лікар повинен мати час та можливість на розмову з пацієнтом, адже в інший спосіб розрізнити природу захворювання неможливо.

Підсумували зустріч запитаннями та схвальними відгуками про лекцію. Як зазначили лікарі-гості цього заходу, інформація, отримана від експертів, стала поштовхом до подальшого вдосконалення своїх компетенцій в цій темі.