Найсучасніший метод діагностики раку молочних залоз

Найсучасніший метод діагностики раку молочних залоз


У структурі онкологічної захворюваності жіночого населення рак молочної залози становить понад 26%, а в структурі смертності від онкологічних захворювань – 17%. Це означає, що рак грудей нині займає перше місце з-поміж злоякісних новоутворень і стосується кожної двадцятої жінки на планеті. У Європі ця патологія розвивається протягом життя в кожної десятої жінки.

Оскільки сьогодні рак грудей успішно лікують на початкових стадіях, головним у подоланні цієї недуги є її раннє діагностування. Тому жінки повинні пам’ятати про важливість самостійного обстеження та регулярні профілактичні медогляди.

Види діагностики

Щоб виявити недугу на ранній стадії, жінка вже після 20 років має проводити регулярне самостійне обстеження. Крім того, такими ж регулярними мають стати медичні огляди (мамографія, ультразвукове обстеження, магнітно-резонансна томографія).

Мамографія – рентгенівський метод дослідження молочних залоз, він дає змогу підтвердити або виключити наявність злоякісного чи доброякісного новоутворення молочної залози.

Окрім мамографії, використовують також ультразвукову діагностику (УЗД). Як зрозуміло з назви, цей метод використовує ультразвукові, а не рентгенівські хвилі. Ультразвукові сканери допомагають ідентифікувати та правильно оцінити стан тканин молочної залози. Завдяки УЗД можна побачити різницю між видами пухлин, визначити їх розмір, форму, текстуру та щільність тощо.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – це метод отримання пошарового зображення тіла (частини тіла) за допомогою фізичного явища ядерно-магнітного резонансу. При МРТ не застосовується рентгенівське опромінення. Цей метод діагностики показаний жінкам молодого віку з високою щільністю грудей, що ускладнює обстеження на мамографі.

Переваги й недоліки

Рентгенівская мамографія – достатньо точний метод діагностики, але неідеальний. Як показали дослідження, при використанні мамографії можливий пропуск до 35% випадків злоякісних пухлин, здебільшого в жінок до менопаузи, коли тканина молочної залози доволі щільна і мамографія малоефективна. Крім того, в 5-10% визначені на мамографії зміни потребують додаткових методів візуалізації та/або біопсії.

УЗД молочної залози значною мірою дозволяє візуалізувати патологічний утвір, уточнити його локалізацію, розміри та структуру. Недоліком УЗД молочної залози вважають неможливість розрізнити мікрокальцинати – відкладення кальцію, які нерідко є однією з перших ознак переродження доброякісної клітини у злоякісну.

Магнітно-резонансну томографію нині вважають найефективнішим методом діагностики раку молочних залоз. МРТ претендує на первинний скринінг у пацієнток із щільними молочними залозами (до менопаузи) та нечіткими результатами рентгенівської мамографії. При використанні МРТ можна виявити потенційно виліковний рак на ранніх стадіях, яких часто не видно на мамографі.

Дані порівняння МРТ з іншими методами променевої діагностики дозволяють стверджувати: магнітно-резонансна томографія – це чутливий метод виявлення раку молочної залози та визначення стадії захворювання. Чутливість методу становить 91%, специфічність – 83%.

За допомогою МРТ, проведеної без контрасту, можна отримати інформацію про щільність тканин, наявність кіст, наявність розширення молочних проток, наявність гематоми, наявність витоку або розриву грудних імплантів. МРТ з контрастуванням може показати патологічні утворення в грудях, допомогти розрізнити доброякісні та злоякісні утворення, оцінити розмір і локалізацію будь-якого патологічного утворення, виявити збільшені лімфатичні вузли.

Нові можливості МРТ

Роль МРТ у діагностиці патології молочних залоз змінюється в міру розвитку технологій і накопичення клінічного досвіду. Нині поява нових МРТ-сканерів високої розподільчої здатності сприяє дедалі ширшому використанню цього методу.

Як показали дослідження, магнітно-резонансна томографія може бути більш інформативною, ніж мамографія, у виявленні пухлин у жінок, які мають сімейну або генетичну схильність до розвитку раку грудей. Іще 2007 року Американське онкологічне товариство (ACS) видало рекомендації з МРТ-скринінгу як доповнення до мамографії для жінок, які мають хоча б один із таких факторів ризику:

  • спадкова схильність або рак молочної залози в сімейному анамнезі (ризик виникнення раку молочної залози протягом життя 20-25% і більше);
  • носій мутації генів раку молочної залози: BRCA 1 и 2;
  • перенесення раку молочної залози;
  • отримання променевої терапії на грудну клітку з приводу злоякісних пухлин, наприклад, лімфома в ранньому віці;
  • наявність у кровних родичів або самих пацієнток спадкових синдромів (Лі-Фраумені – синдром первинно-множинних пухлин і Каудена – множинна ендокринна неоплазія).

Для лікування раку молочної залози сьогодні використовують хірургічні операції, променеву терапію, гормональну терапію, хіміотерапію, а найчастіше – поєднання цих методів. МРТ широко застосовують для контролю ефективності лікування. Магнітно-резонансна томографія допомагає обрати правильний метод лікування, вчасно виключити місцевий рецидив пухлини при органозбережній операції. Порівняно з мамографією чи УЗД, магнітно-резонансна томографія є значно результативнішою в процесі моніторингу лікування.

Окрім того, завдяки МРТ можна на ранніх стадіях виявити появу другого вогнища хвороби у пацієнток, які перенесли рак. Близько 20% хворих мають другу пухлину в тій самій або іншій залозі, навіть якщо обстеження та рентгенівська мамографія нічого не визначили. Натомість МРТ здатна виявити найбільше число контрлатеральних раків із часу виявлення первинно діагностованої основної пухлини. Відтак протипухлинна терапія на ранній стадії значно підвищує шанси пацієнтки на повне одужання.

Таким чином, МРТ справедливо вважають найкращим методом діагностики раку грудей. Адже завдяки йому можна діагностувати ракові пухлин, яких не виявляють за допомогою інших методів, диференціювати сполучну тканину післяопераційних шрамів і рецидивуючі пухлини, оцінити пухлин перед операціями зі збереженням грудей, визначити ступінь поширення раку після операції, проаналізувати ефективність проведеного лікування. Окрім того, МРТ є скринінговим методом діагностики для пацієнток із силіконовими імплантами або зі шрамами молочної залози, і необхідним – для тих, хто перебуває в групі ризику.

Тож якщо ви вирішили обстежити молочні залози, обов’язково скористайтеся можливостями сучасної МРТ-діагностики. Адже сьогодні МРТ грудей – це не просто доповнення до одного з методів медичного огляду молочної залози. Це повноцінне універсальне, якісне та точне дослідження.

Лікар-ренгенолог МРТ Ольга Вдовенко