Найпоширеніші запитання про рак шкіри

Рак шкіри – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань.

Один з факторів ризику його виникнення – сонячне опромінення, від якого треба захищатись. Дерматологи рекомендують дбайливий захист від сонця: тінь, одяг, який закриває шкіру, використання сонцезахисних засобів зі широким спектром захисту.

1. Як утворюється рак шкіри?

Рак шкіри починається з перетворення здорових клітин на ракові. У виникненні раку має значення генетика (наявність захворювання у родині), колір шкіри (що світліша, то більша схильність), велика кількість родимок, наявність сонячних опіків протягом життя, зокрема у дитинстві, активний сонячний вплив, деякі ліки та шкірні хвороби.

2. Ви ніколи не обпікались на сонці, але працюєте чи відпочиваєте на сонці – це небезпечно?

Вплив на розвиток раку мають не лише сонячні опіки, а й постійне сонячне опромінення, навіть у невеликих кількостях. 

3. Чи знаєте ви, що засмагання у солярії не є профілактикою утворення сонячних опіків – фактору, що значно підвищує ризик раку шкіри?

Засмагання у солярії є канцерогенним, тобто таким, що призводить до раку шкіри.

4. Чи потрібно видаляти родимки профілактично?

Ні, рак шкіри у 70% випадків з'являється на шкірі одразу, а у 30% – зі старих родимок, тому слід уважно оглядати усю шкіру, звертаючи увагу на нові родимки й ті, які почали змінюватись. 

5. Ви травмували родимку, що тоді?

Травматизація родимки не призводить до переродження її у рак. Якщо ви травмували родимку, доглядайте за нею, як за звичайною ранкою, помийте водою з милом та зверніться до лікаря, щоб пересвідчитись, що ви травмували саме родимку, а не щось інше.

6. А як щодо вітаміну Д, адже відомо, що він виробляється у нашій шкірі під дією ультрафіолету?

Рекомендовано все ж оберігання від сонця, а також – вживання продуктів, збагачених вітаміном Д, та добавок з вітаміном Д. Рекомендовані дози вітаміну Д на добу: дітям від 0 до року – 400 МО, підліткам та дорослим до 70 років – 600 МО, людям понад 70 років – 800 МО (за даними Американської Академії Дерматології).

7. Які ознаки раку шкіри та як його запідозрити?

Користуйтесь правилом АКОРД. Звертайте увагу на асиметрію по краях, кольори утвору, кровоточивість та свербіж, діаметр, більший ніж 5 мм, та час, за який стались зміни – що він коротший, то більше причин насторожитись. При будь-яких сумнівах зверніться на огляд до лікаря.

8. Що робити, щоб уникнути раку шкіри?

Оглядайте вашу шкіру щомісяця, періодично ходіть на профілактичний огляд до лікаря, захищайтесь від сонця. При будь-яких насторожених станах та запитаннях звертайтесь до лікаря.

Допис написано лікаркою-дерматологинею Катерино Бакіко.