Міопія (короткозорість) : проблема підлітків

Електронна база карток дає змогу досліджувати та збирати важливу для медичної практики статистику. Нещодавно досить цікавим для нас стало виявлення встановлених у Медичному центрі Святої Параскеви найпоширеніших діагнозів серед різних вікових категорій пацієнтів.

Розпочнемо з наймолодшої – «покоління z», представникам якого нині до 20-ти років, а це здебільшого – підлітки. Проблема, з якою вони найчастіше звертаються у медичний заклад, – міопія або, іншими словами, короткозорість, яка може бути вродженою або набутою. Варто відзначити, що вроджена буває надзвичайно рідко. Тому мова йтиме про набуту.

Інститут зору (Brien Holden Vision Institute) три роки тому опублікував інформацію про те, що через 30 років кожна друга людина у світі страждатиме на міопію. Нині розроблено спеціальні програми з лікування міопії у дітей.

Кількість короткозорих людей стрімко зростає останніми роками, зокрема у розвинених країнах. «Зростання відбувається насамперед через дуже раннє та інтенсивне використання ПК, смартфонів, планшетів, а кількість проведеного часу на відкритому повітрі стала суттєво коротшою», – пояснює професор, доктор медицини, президент німецького товариства офтальмології (DОG) Ніколь Етер перед з'їздом організації у Бонні (Німеччина)

Найчастіше короткозорість розвивається ще у ранньому шкільному віці, і що швидше вона виникає, то динамічніше розвивається. Так, у деяких азійських країнах кількість людей з короткозорістю сягає до 80%.

Надмірне збільшення довжини очних яблук у дитячому віці означає втрату гостроти зору на відстань. Короткозорість може прогресувати протягом усього періоду росту організму, і зупиняється цей процес здебільшого у 20–25 років. Важкий ступінь короткозорості також підвищує ризик відшарування сітківки та виникнення інших проблем, що може у подальшому стати причиною частих звернень до лікарів та й зниження якості життя загалом.

Фактично, короткозорість – це швидше адаптація організмом оптики ока під зорові потреби людини. Приміром, якщо зорові навантаження здебільшого на близьку відстань, тоді так само і перебудовується оптика ока. Це означає, що зір на далеку відстань організм сприймає як менш важливий.

Що ж є причиною короткозорості у сучасного покоління?

  • Відстань, з якої дитина дивиться упродовж тривалого часу на об’єкт, при цьому неважливо, захоплююча книжка це чи смартфон, повинна бути не меншою ніж 30 см. Але зазвичай цього правила не дотримуються.
  • Зменшення тривалості перебування дитини на свіжому повітрі, адже погляд на віддаль гальмує ріст очного яблука. Згідно з дослідженнями, ризик міопії знижується у два рази у дітей, які проводять, принаймні, 80 хвилин на день на вулиці у світлу пору доби.
  • Постійний візуальний контакт з екраном втомлює дитячі очі.
  • користування смартфонами, планшетами тощо дітьми віком до трьох років з офтальмологічної точки зору неприпустиме;
  • від 4-ох–6-ти років рекомендовано користуватися ґаджетами до 30-ти хв на день;
  • дітям молодшого шкільного віку – до 1 год на день;
  • від 10-ти років максимальна тривалість користування – 2 год на день.

З тез нещодавньої офтальмологічної конференції у Бонні

І хоча очне яблуко з настанням статевої зрілості вже сформоване, проте і для дорослих тривале перебування за монітором, порушення правила щодо допустимої відстані, відсутність денного світла шкідливо впливають на зір.

Тому спільне проведення часу з дітьми на прогулянці – чудова можливість відволікти дітей і себе від таких звичних для нас нині пристроїв.

У нашому медичному центрі ви можете отримати фахову консультації спеціалістів - лікарів - офтальмологів: О.Троян (дорослий та дитячий спеціаліст) , О.Бойцова (дитячий спеціаліст), Т.Баб'як, Д.Дерев'ягін.

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000