Метросальпінгографія - метод дослідження прохідності маткових труб

Відомо кілька методів оцінки прохідності маткових труб: соногістеросальпінгографія (під контролем УЗД), гістероскопія, лапароскопія, метросальпінгографія.

Сьогодні ми поговоримо про метросальпінгографію – метод рентгенологічного дослідження порожнини матки та маткових труб. Цей вид обстеження застосовують, щоб визначити причини непліддя (непрохідність маткових труб).

Коли рекомендовано проводити метросальпінгографію

Покази до проведення дослідження:

– оцінка прохідності маткових труб;

– підозра на вроджені вади розвитку матки;

– безпліддя;

Як проводиться обстеження

Обстеження проводять на 7–10 день менструального циклу. Процедура проходить без знечулення. Жінка перебуває на гінекологічному кріслі, як підчас гінекологічного обстеження. У цервікальний канал через спеціальний внутрішньоматковий катетер шприцом вводять контрастну речовину та проводять серію рентгенологічних знімків в міру контрастування порожнини матки та маткових труб під час огляду.

«Завдяки цифровому апарату ми чітко бачимо процес виповнення матки, труб та навіть виливання контрасту, причому в поліпроекційності обстежень (за потреби), та виконуємо серію необхідних рентгенограм, які видруковуємо на термоплівці на принтері із зазначенням навіть секунд часу виповнення», – розповідає Галина Щербата, лікар рентгенкабінету.

Питання, яке часто хвилює: «Що відбувається з контрастною речовиною, яка залишається в організмі жінки після обстеження?». З цього приводу не варто хвилюватися. Якщо прохідність труб нормальна, рідина частково потрапляє в черевну порожнину де без будь-якої шкоди повністю розчиняється. Решта її виходить у формі незначних виділень.

Оскільки під час проведення процедури використовують контрастну речовину та невелику дозу рентгенівського випромінювання, необхідно протягом циклу, в якому її виконують, використовувати надійний метод контрацепції.

Протипокази для проведення метросальпінгографії

Процедура протипоказана у випадках:

– сильних кров’янистих виділень з матки;

– гострих генітальних і екстрагенітальних інфекцій, підозри на гідросальпінкс та вагітність;

– підвищеної чутливості до йоду.

Процедуру проводять за умови відсутності запальних захворювань жіночих статевих органів. Перед обстеженням обов’язковим є огляд гінеколога із забором матеріалу на аналіз виділень.

Інтерпретувати результати та призначити лікування на основі метросальпінгографії може лише лікар-гінеколог.


лікар-гінеколог Христина Волівендер

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000