Менінгіт – швидка та прогресуюча атака.

Найсприятливіший період для хвороби – це лютий – квітень. Будьте обережними!

В холодну пору, у зимово – весняний період, в час нестабільного вологого режиму та температури підкрадаються різноманітні інфекційні та вірусні захворювання. Особливо важливо виявити небезпечні захворювання, які за своїми першими ознаками схожі на ГРЗ: висока температура, слабкість, головний біль. Всі ці симптоми ми звикли «відлежувати» вдома.

Проте за такими симптомами можуть ховатися інші, значно небезпечніші, захворювання, які спричиняють не лише ряд ускладнень, але й за відсутності відповідного вчасного медикаментозного лікування можуть спричинити раптову смерть. До таких захворювань належить група менінгококових інфекцій.

Менінгіт – гостре запалення оболонки головного та спинного мозку, переважно інфекційного характеру. Перебіг захворювання може бути блискавичним, гострим, підгострим та хронічним. Менінгіти виникають і як самостійна хвороба, і як ускладнення інших захворювань.

Найбільшу загрозу для життя хворого представляє пневмококовий менінгіт та менінгококовий менінгіт.

Менінгококовий менінгіт

Симптоми:

– раптове нездужання;

– висока температура 38°–39°;

– біль голови та м’язів спини та кінцівок, блідість, спрага, загальна слабкість;

– виражена різка чутливість до подразників: дотику, гучних звуків, яскравого світла.

Усі ці ознаки є загальноінфекційними та загальномозковими, такі ж ознаки помітні при ГРЗ або захворюваннях головного мозку.

Проте ознакою, що характерна лише для менінгококового менінгіту є геморагічна висипка у вигляді щільних на дотик зірочок, вони не завжди помітні, оскільки зазвичай з’являються на шкірі стегон, сідниць та гомілок. Рідше – на ступнях, долонях та слизовій оболонці.

Дуже важливо в перші дні нездужання здійснити самостійно огляд тіла на наявність висипки та одразу звернутись до лікаря.

Інкубаційний період захворювання 2–10 днів.

Пневмококовий менінгіт:

Розвитку захворювання передує отит, гайморит, пневмонія. За своїми клінічними ознаками схожий до менінгококового менінгіту але при цьому захворюванні висипка частіше з’являється на слизовій рота (на 3–4-й день захворювання) і лише в поодиноких випадках – на шкірі тіла.

Найнебезпечніше ускладнення, яке виникає часто у молодих людей при цих захворюваннях – набрякання головного мозку та ендотоксичний шок.

При першому ускладнені (набряк головного мозку) смерть настає при зупинці дихання внаслідок паралічу дихального центру.

При другому (ендотоксичному шоці) смерть може настати упродовж 6–60 год. з моменту появи перших ознак шоку.

Ознаки шоку: критичне підвищення температури до 40° з лихоманкою, геморагічна висипка із ділянками некрозу.

В окремих випадках ендотоксичний шок відбувається в поєднанні з набряканням мозку. Летальний результат наступає упродовж доби.

При інтенсивному лікуванні цих захворювань в стаціонарі полегшення спостерігається вже після першого тижня. У жодному випадку не можна лікування проводити вдома, адже відсутність фахової медичної допомоги може стати причиною ускладнень та раптової смерті.