Менінгококова інфекція

Менінгококова інфекція — захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом і має різні клінічні прояви (від безсимптомного носоглоткового носійства до генералізованих форм із високою летальністю).

Менінгококові інфекції є тяжкими, переважно дитячими захворюваннями. Щороку в світі реєструють близько 300 000 – 500 000 випадків МІ, зокрема 30 000 – 50 000 летальних. На одного хворого генералізованою формою МІ припадає 20 000 – 50 000 носіїв збудників. Найвищий рівень захворюваності — серед дітей до 1 року. Зокрема, 2019 року в Україні було зареєстровано 299 випадків менінгококової інфекції (50 — у дітей до 1 року).

Збудником є менінгокок (Neisseria meningitidis) — грамнегативний диплокок, що розташовується переважно внутрішньоклітинно. Виявлено 13 серогруп Neisseria meningitidis, 6 з яких (A, B, C, W, X і Y) можуть спричиняти епідемії.

Джерелом інфекції —  люди, носії збудника, які виділяють менінгококи і не мають запальних змін у носоглотці, або ж хворі на гострий назофарингіт і генералізовані форми менінгококової інфекції. Збудник передається із краплями слизу під час кашлю, чхання, розмови. Близький тривалий контакт з інфікованою людиною-носієм сприяє поширенню хвороби.

В Україні щеплення від менінгококових інфекцій належить до рекомендованих.

Чому важливо проводити вакцинацію згідно рекомендацій твого педіатра?

Це допомагає правильно спланувати її та отримати максимальний захист від менінгококової інфекції. Застосовується для груп підвищеного ризику згідно з національними рекомендаціями та подорожуючих в ендемічні зони.

В якому віці рекомендовано робити вакцинацію?

У Медцентрі Св. Параскеви є в наявності вакцина "Менактра", згідно інструкції виробника (Санофі Пастер Інк., США) щеплення проводять з 9 місяців до 55 років. Вакцина "Менактра" не використовується для лікування менінгококової інфекції.

Рекомендована схема вакцинація "Менактрою": 

  • діти від 9 місяців до 2 років — 2 дози з інтервалом в 3 місяці;
  • діти після 2 років та дорослі — 1 доза.

Для проведення імунізації необхідна консультація лікаря-терапевта та педіатра перед щепленням.


Допис написано лікарем-імунологом дитячим Мар'янка Журавська.