Лікування грижі у немовлят: хірург чи знахарка?

Що таке пупкова грижа та як її розпізнати?

Пупкова грижа є одним з частих хірургічних захворювань у пацієнтів дитячого віку, і її діагностують практично у кожної п'ятої дитини, а серед недоношених дітей - у кожної третьої. При народженні дитини у місці проходження пуповини залишається дефект, який з часом самостійно поступово (зазвичай протягом першого місяця) зникає: судини пуповини закриваються, а ділянка пупкового кільця затягується та вкривається рубцевою тканиною. Проте слід знати, що це місце є одним із слабких на передній черевній стінці малюка. При крику, плачі, здутті животика у немовляти збільшується тиск в животику, що сприяє виникненню дефекту в передній черевній стінці, який згодом часто призводить до утворення пупкової грижі.

Пупкова грижа – це вип’ячування округлої або овальної форми в ділянці пупка, яке, коли дитина спокійна, майже зникає, при натужуванні малюка збільшується в розмірі – від горошини до великої сливи, на дотик схоже на повітряну кульку і під час натискання легко 'ховається' всередину з характерним звуком, що нагадує булькання, шкіра над ним як правило залишається незміненою.

Чому виникає пупкова грижа?

У цілком здорових немовлят грижове вип’ячування пупка може виникнути пізніше (протягом першого року), і причиною його появи можуть стати часті запори, підвищене газоутворення в кишківнику (метеоризм), тривалий надривний плач. Іноді невеликі пупкові грижі виникають без жодних видимих причин, тому твердження, яке побутує серед матусь, що дитині погано «зав’язали пупок» є хибним.

У більшості малюків пупкові грижі сягають величини не більше ніж 1 см у діаметрі і зникають самі протягом 2–3, рідше – 4–5 років, коли м'язи черевного пресу зміцнюються, і живіт підтягується. Навіть, якщо грижа у малюка невелика, треба періодично «показуватися» лікареві – педіатрові або хірургові – та обов'язково робити масаж і гімнастику.

Які можливі ускладнення? На скільки це страшно для хлопчиків та дівчаток у майбутньому. Чи виникатимуть у дівчаток проблеми з народжуванням дітей у дорослому віці?

Насправді ускладнень. залежно від статевої приналежності дітей, немає, має місце сам факт можливого ускладнення: защемлення грижового вмісту (кишківник, сальник), при якому за рахунок тиску в грижових воротах відбувається порушення кровопостачання органів, які потрапили в грижовий мішок, із ймовірним їх некрозом (відмиранням), що може призвести до незворотніх наслідків.

Слід пам’ятати, що наявність невилікуваної пупкової грижі у дівчаток в майбутньому може ускладнити перебігх вагітності, внаслідок збільшення грижі в розмірах та відповідно високого ризику защемлення, що може вимагати термінового хірургічного втручання.

Чи можна побороти пупкову грижу нехірургічним методом? Якщо оперувати, то в якому віці це краще робити?

Ще раз наголошуємо, що в основному пупкова грижа, яка з’явилася у новонародженого, зникає сама по собі. Найчастіше до трьох років. Однак, щоб це сталося швидше, найкраще скористатися наступними порадами: якомога частіше вкладайте дитину на животик; стежте за тим, щоб у малюка не було запорів і метеоризму; не допускайте тривалого крику; виконуйте гімнастику та масаж, спрямовані на укріплення м’язів передньої стінки живота – погладжування животиа за годинниковою стрілкою (можуть робити батьки чи будь-хто інший перед кожним годуванням), після цього дитину треба покласти на живіт на 5–10 хвилин. Однак, якщо грижі сягають великих розмірів, не варто покладати надії на описані методи.

Якщо ви виявили у дитини пупкову грижу, не їдьте до «бабок» чи знахарів, а спочатку покажіть її дитячому хірургові. Дієвим методом при діагностованій пупковій грижі є хірургічний. Оперування такої грижі передбачає вшивання дефекту пупкового кільця. Розріз невеликого розміру роблять в межах шкірної складки, що поряд з косметичними швами, робить післяопераційний рубець практично непомітним.

Із віком еластичність тканин знижується – і невеликий дефект пупкового кільця, неусунений у дитячому віці, перетворюється у велику пупкову грижу в дорослого. Часто пупкова грижа починає збільшуватися після пологів у жінок. Пупкові грижі у дорослих схильні до защемлення і частих рецидивів. Тому в цілому світі прийнято лікувати грижі передньої черевної стінки в дитячому віці, краще до школи.

Чи кожне вип’ячування над передньою стінкою живота є грижею?

Іноді пупок у новонародженого може виступати над поверхнею животика, таке випинання не слід плутати з пупковою грижею, це так зване «ослаблене» пупкове кільце, за яким необхідно слідкувати, адже воно є можливим місцем утворення грижі.

Якщо ви підозрюєте пупкову грижу у своєї дитини, зверніться до дитячого хірурга. Лікар підтвердить або розвіє ваші здогади, підбере потрібне лікування, спостерігатиме за пупковою грижею і визначить, чи необхідна дитині операція.

Автор: лікар – хірург (дитячий) М.Захарусь

Статтю опубліковано в журналі «Наш малюк» №1,2013

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000