Лікування ендометріозу

Ендометріоз — хвороба з безліччю масок
За статистикою, кожна десята жінка в світі хворіє на ендометріоз. Незважаючи на свою поширеність та тривалість існування, захворювання і сьогодні викликає багато запитань, а також відзначається великою кількістю міфів.Що таке ендометріоз?
Ендометріоз — це запальне, дисгормональне захворювання, що характеризується вогнищевим розростанням тканини (подібної до тканини ендометрію) за межами матки та навіть внутрішніх статевих органів.Причини виникнення і симптоми ендометріозу
Точні фактори виникнення патології не з’ясовані дотепер. Захворювання може вразити дівчат і жінок дітородного віку, а посприяти цьому можуть певні чинники (екологія, спадковість, анатомічна особливість організму, неправильний спосіб життя, інфекційні захворювання тощо).Найпоширеніші симптоми хвороби:
- виражений біль перед або під час менструації;
- мажучі кров’янисті виділення до або після менструації;
- мажучі кров’янисті виділення в середині менструального циклу;
- рясні менструації;
- біль під час статевих стосунків (диспареунія);
- хронічний тазовий біль;
- непліддя. Менш поширені (замасковані) симптоми:
- болісна та утруднена дефекація (дисхезія), хибні позиви до дефекації (тенезми);
- періодичне або постійне порушення сечовиділення (дизурія);
- хронічна втома. Порушення сечовипускання та дефекації є наслідком ураження сечоводів, сечового міхура, кишківника (внаслідок вираженого злукового процесу, пов’язаного з прогресуванням і розростанням ендометріоїдних вогнищ в черевній порожнині).
- ріст, подразнення і защемлення нервів уражених органів;
- збільшення кількості запальних цитокінів;
- менструальноподібна реакція ектопічних вогнищ;
- розтягнення капсули яєчника при наявних кістах;
- формування гідросальпінксів.
Як діагностувати ендометріоз?
Часто жінки роками страждають від болю, порушень функцій різних органів та систем, а звертаючись до суміжних спеціалістів (гастроентерологів, терапевтів, неврологів, хірургів) їм призначають знеболюючі та симптоматичні препарати, що дають лише тимчасове полегшення. Причиною цього є істинна хвороба, яка залишається недіагностованою.Методи діагностики ендометріозу:
- збір анамнезу, огляд;
- УЗД органів малого тазу і суміжних органів (на сьогодні є так званим "золотим стандартом");
- МРТ органів малого тазу;
- діагностична лапароскопія;
- гістероскопія;
- лабораторне дослідження крові.
Як лікують ендометріоз?
Основою лікування ендометріозу є гормональна терапія, призначається індивідуально і залежить від ступеню складності, поширення уражень, вираженості клінічних симптомів. Наступним етапом є оперативне лікування, об’єм якого визначається залежно від ступеню складності проблеми і порушення функцій органів.Щоб зменшити прояви ендометріозу і запалення клітин рекомендовано:
- приділяти фізичній активності не менше 135 хв при легких навантаженнях і 70 хв середньої інтенсивності на тиждень;
- зменшити кількість споживання цукру, м’ясних продуктів і продуктів, що піддаються термічній обробці (консерви, цукерки та інше).
Можливі ускладнення ендометріозу
Захворювання призводить до структурних і функціональних змін в репродуктивній системі та інших органах, погіршує якість життя в усіх сферах: впливає на працездатність, фізичний і психоемоційний стан жінки.Клінічні випадки із практики лікаря-гінеколога в Медичному центрі Св. Параскеви
Випадок №1.27- річна пацієнтка звернулась зі скаргами на тривалий біль внизу живота (який турбував роками), постійні мажучі виділення з піхви поза менструацією, порушення циклу, біль під час статевого акту, невдалі спроби завагітніти. Жінці було запропоновано провести ряд необхідних обстежень: УЗД, обстеження репродуктивної гормональної панелі, загальноклінічні аналізи. Під час УЗ-діагностики було виявлено ендометріоїдні кісти великих розмірів обох яєчників.
Пацієнтці було призначено:
- терапія на 3 цикли, яка спрямована на пригнічення прогресування ендометріозу, зменшення наявних вогнищ;
- оперативне лікування: двобічну цистектомію обох яєчників (видалення кіст), адгезіолізис (роз’єднання зростів малого тазу, викликаних поширенням ендометріоїдних включень поза межі матки і додатків).
Випадок №2.
38-річна пацієнтка звернулася зі скаргами на біль внизу живота, здуття, періодичні закрепи, біль під час статевого акту, надмірні менструації. Після збору анамнезу, огляду та діагностики було встановлено діагноз: глибокий інфільтративний екстрагенітальний ендометріоз. Жінці призначили оперативне лікування. Лапароскопічно було проведено роз’єднання наявних зростів між маткою і яєчниками, між маткою і сечовим міхуром, між петлями кишківника (що одразу покращило пасаж кишківника). Також було видалено ендометріоїдні вогнища в малому тазі і черевній порожнині. Ураження були наявні на внутрішніх статевих органах, на петлях кишківника, на очеревині, передній черевній стінці, по ходу сечоводів і сечового міхура. Одразу після операції пацієнтці була призначена етіотропна терапія, щоб попередити подальше утворення і прогресування вогнищ ендометріозу. Зараз пацієнтка продовжує курс лікування, почуває себе добре, повернулася до активного життя без болю. Отримати кваліфіковану консультацію лікаря-гінеколога можна записавшись на прийом у Медичний центр Св. Параскеви. Досвідчений фахівець зможе провести якісну діагностику, надати рекомендації чи призначити ефективне лікування.
Допис написано за матеріалами лікаря-акушера-гінеколога Ганни Ніколенко.
Вартість послуг
- Консультація гінеколога.750 грн Записатися
- Консультація гінеколога провідного спеціаліста790 грн Записатися