Інтерв’ю із засновником навчальної програми практикуму з ендоскопії Андрієм Ступницьким

24–25 листопада 2017 р. відбувся другий навчальний практикум з ендоскопії. Ознайомлення з сучасними ендоскопічними лікувальними методами, два дні теорії та практики, демонстрація виконання ендоскопічних оперативних втручань, робота в малих групах – про те, як проходило навчання ендоскопістів у Медичному центрі Святої Параскеви йтиметься в нашому матеріалі. Своїми думками ділиться керівник ендоскопічного відділення центру Андрій Ступницький:

– Ідея організації цього навчального семінару виникла після відвідування подібних програм у Польщі та Австрії. Головне завдання проекту – створити майданчик для практичного професійного спілкування й обміну досвідом між досвідченими лікарями-ендоскопістами, а також передавати власні знання, вміння та досвід молодим колегам. Реалізувати ідею у Львові допомагають партнери з компанії «ІПСЕН».

Де сьогодні можна отримати досвід обстеження та лікування за сучасними ендоскопічними методиками?

– Сьогодні в Україні є проблема: обмежений доступ лікарів до сучасного ендоскопічного обладнання та, відповідно, відсутність досвіду роботи за сучасними ендоскопічними лікувальними методиками.

Про деякі діагностичні й лікувальні можливості сучасної ендоскопії лікарі не мають жодної інформації, навіть теоретичної. Через такий стан справ багато пацієнтів позбавлені можливості отримати інформацію про доступні методи діагностики та малоінвазивного лікування. Своєю чергою лікарі не мають змоги отримувати досвід і розвивати у своїх установах лікувальну ендоскопію.

Протягом останніх 5 років ми провели більше ніж 27 000 діагностичних ендоскопічних обстежень і виконали понад 900 ендоскопічних операцій.

Ми маємо великі можливості ендоскопії в Медичному центрі Святої Параскеви, які лікарі можуть використовувати для лікування своїх пацієнтів, а також маємо змогу ділитися своїми знаннями щодо розвитку цих методик в інших установах.

Відповідно сподіваємося на більшу доступність сучасного лікування для українців в межах держави.

Програма: баланс 50/50 теорії та практики

Першого дня учасники слухають доповіді на теми: «Ендосонографія у діагностиці захворювань ШКТ: на що дасть відповідь при плануванні оперативного втручання», «Капсульна ендоскопія: можливості, обмеження, досвід застосування», «Оперативна гастроінтестинальна ендоскопія: досвід і досягнення за останні чотири роки».

Другий день присвячений практичному досвіду – демонстрації виконання ендоскопічних оперативних втручань.

Навчання в малих групах

Навчальна група складає 4–6 осіб. Учасники активно обговорюють різні технічні нюанси, ставлять багато запитань та отримують відповіді, відбувається жваве обговорення. Програма пластична: якщо варто сконцентруватися на одному чи іншому методі, то для цього дають більше часу.

Вважаємо цей формат більш ефективним, ніж лекції для великої аудиторії. Якщо учасників не так багато, ми маємо можливість більше показати практичних речей, колеги почуваються вільніше і комфортніше, кожен має можливість поставити ті запитання, які його цікавлять, є можливість гнучко корегувати програму практикуму залежно від сфери інтересів учасників. З невеликою групою можна також проводити роботу безпосередньо в маніпуляційних під час виконання ендоскопічних операцій, що дає більш цінний практичний досвід, ніж демонстрації презентацій чи відео.

В медицині відсутня культура передачі знань і вмінь. Ви ж починаєте її будувати саме тут і зараз?

– Сподіваюся, що бачення нових можливостей для професійного розвитку і росту буде добрим мотиватором для молодих спеціалістів, які з часом почнуть активну практичну роботу. Чомусь так склалося, що в нашій медицині відсутня культура передавання знань і вмінь молодшим. Я з цим не погоджуюся, і хочу це змінити.

Чи є зворотний зв’язок від учасників, наскільки він важливий і чи допомагає розвиватися?

– За два практикуми ми маємо перший десяток учасників і їхній зворотний зв’язок. В планах – проводити щомісяця такі семінари, тож через трохи більше ніж рік з нашими амбітними планами буде й перша сотня учасників.

Перші враження від двох проведених практикумів гарні, колеги позитивно оцінили і програму, і сам процес, ми побачили, що можна ще покращити і працюємо над цим. Сподіваюся, що перші емоції еволюціонують у планову тривалу співпрацю, професійні контакти та покращення медичних результатів кожного учасника тренінгів.