Хропіння під час сну

Хропіння — патологія (дихальної функції) під час сну, яка проявляється низькочастотним звуком і вібрацією.

Чому люди хроплять?

Уві сні м’язи піднебіння, горла і гортані перебувають в стані розслаблення. Якщо у людини є зменшення простору (обструкція) в горлі, носоглотці (у дітей виникає внаслідок гіпертрофії аденоїда), то під час вдиху виникає специфічний звук, який ми називаємо храпом. Також причинами можуть бути: викривлена перегородка (та інші фізіологічні особливості), природні вікові зміни в організмі, хронічні захворювання носоглотки, зміни в глотці та гортані, поліпи і новоутворення в носоглотці, шкідливі звички, зайва вага, хронічна перевтома та порушення сну, спадковість, певне положення тіла під час сну, може з’явитися при застуді (незагрозливий стан для життя) тощо.

Чим небезпечне хропіння?

Хропіння це не лише дискомфорт (власний чи для оточення), але й загроза здоров’ю. Може призвести до зниження якості сну (людина відчуває постійну слабкість, з’являється потреба у денному сні), підвищення артеріального тиску, змін в роботі організму, а також може супроводжуватися зупинкою дихання (синдром обструктивного апное). 
Ознаки апное: людина раптово пробуджується від нестачі кисню; близькі помітили, що у Вас затримка дихання під час сну (може тривати декілька секунд, хвилину); постійна втома та невисипання. В деяких випадках апное призводить до смерті уві сні.

Методи боротьби із храпом

Насамперед необхідно:

  1. Попросити близьких охарактеризувати процес хропіння (чи є затримка дихання, на початку чи в кінці сну, тривалість, частота).
  2. Звернутися до лікаря, який допоможе оцінити стан Вашого здоров’я і підбере лікування.

Фактори, які допомагають позбутися хропіння:

  • зниження ваги, якщо у цьому є потреба;
  • обмежене вживання алкоголю та куріння;
  • важливо не їсти перед сном (останній прийом їжі за 3-4 години);
  • необхідний контроль температури і вологості у спальній кімнаті (рекомендовано 40-60%, у цьому може допомогти зволожувач повітря. Якщо в приміщенні сухо, рекомендована температура до 20 °С вночі, вдень 21-22 °С);
  • положення тіла під час сну (на боці або з піднятою верхньою частиною тіла);
  • консервативне (нехірургічне) лікування — призначається індивідуально, залежить від ситуації;
  • хірургічний метод лікування — виправлення деформації носової перегородки, пластика язичка м’якого піднебіння, пластика м’якого піднебіння.

Часто лікарі рекомендують CPAP-терапію — апарат для сну, який забезпечує постійне надходження кисню та відновлює здоровий сон. Недоліком апарату є вартість і постійне користування. 

Чи допомагають ліки від хропіння?

Ліки є як ефективні, так і без доведеної ефективності. Зверніть увагу,  самолікування може зашкодити Вашому здоров’ю!
Чи можна повністю вилікувати хропіння?

Патологія є достатньо поширена та здебільшого підлягає лікуванню. Підібрати дієве лікування можливо лише після огляду в оториноларинголога.

Допис підготовлено за матеріалами лікаря-оториноларинголога Марка Лецика.