Хелікобактер Пілорі. Як лікувати?

Helicobacter pylori (хелікоба́ктер піло́рі)  – це спіралеподібна бактерія, що інфікує різні ділянки шлунку і дванадцятипалої кишки. Причиною більшості випадків виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки, гастритів, дуоденітів і деяких випадків лімфом та раку шлунку є інфікування Helicobacter pylori. 

Вперше Helicobacter pylori було випадково відкрито німецькими вченими у 1875 році, та згодом це  відкриття було забуте. Причиною стало те, що бактерія не розмножувалася на штучному поживному середовищі того часу. І лише у 1981 році австралійським патологом Робіном Ворреном та його колегою вченим Баррі Маршаллом було проведено подальше її дослідження. Воррену і Маршаллу вдалося виділити та ізолювати цей організм із слизової оболонки шлунку інфікованої людини. Вони також були першими, кому вдалося виростити цей організм на штучному поживному середовищі. У своїй публікації Воррен і Маршалл висловили припущення, що більшість виразок шлунку і гастритів людини викликає інфікування цією бактерією, а не стресом чи гострою їжею, як вважали раніше.

Медичне і наукове співтовариство того часу неохоче визнавало патологічну роль цієї бактерії у розвитку гастритів, виразки шлунку і дванадцятипалої кишки.  Тоді Баррі Маршалл пішов на відчайдушний крок:  він свідомо випив вміст чашки Петрі з культурою бактерії Helicobacter pylori, після чого у нього розвинувся гастрит.   
Через 10 днів після навмисного зараження у Баррі Маршалла були виявлені ознаки гастриту і наявність  Helicobacter pylori у слизовій оболонці шлунку. Потім Маршалл зумів продемонструвати, що вилікувати свій хелікобактерний гастрит можна за допомогою 14-денного курсу лікування антибіотиками. 

Бактерія роду Helicobacter має свою особливість – вона є єдиним із відомих на сьогодні мікроорганізмів, що здатний тривало виживати у надзвичайно кислотному середовищі шлунку і колонізувати його слизову оболонку. Спіралеподібна форма цієї бактерії, від якої походить родова назва Helicobacter, сприяє здатності проникання у слизову оболонку шлунку та дванадцятипалої кишки, оскільки така форма полегшує її рух у густому слизі, що покриває стінки шлунку та захищає його від дії соляної кислоти. Закріпившись на поверхні слизової оболонки шлунку, бактерія починає виробляти певні ферменти, завдяки яким у шарі захисного слизу поблизу колонії збільшується концентрація аміаку. Тоді відбувається підвищення кислотного рівня шлунку. Аміак у поєднанні зі соляною кислотою спричиняє роз'їдальну дію на слизову оболонку, а це призводить до хімічного опіку, запалення та виразкової хвороби. Симптоматично таке інфікування проявляється: біллю в шлунку після прийому їжі, печією, нудотою, блюванням, втратою апетиту, відрижкою, метеоризмом тощо. 

Проте хоч і значна частина населення інфікована цією бактерією, у більшості заражених жодні ознаки хвороби не проявляються. Саме цим Helicobacter pylori і виділяється з-поміж інших інфекцій, оскільки її відносять до найнебезпечніших канцерогенів, що може призвести до раку.
Діагностика Helicobacter  pylori зазвичай здійснюється шляхом опитування хворого на наявність  скарг, вказаних вище, а потім проводяться тести, які можуть допомогти підтвердити або спростувати наявність цієї інфекції.

На сьогодні Медичний центр Святої Параскеви пропонує неінвазивні (без застосування ендоскопії) методи для виявлення наявності бактерії Helicobacter  pylori, які включають визначення чутливості антитіл у крові до антигенів Helicobacter pylori та наявності антигенів Helicobacter pylori у калі. 

Аналіз калу досліджують один день. Оскільки дослідження є якісним, то на бланку може міститися один із двох варіантів відповіді: «негативний» або «позитивний». 

Аналіз крові на антитіла досліджують від 3-х до 5-ти днів, не враховуючи дня здачі аналізу. Оскільки дослідження є кількісним, то на бланку буде міститися кількісне співвідношення  у 
од /мл:
> 1,1 од / мл – високий показник;
від 0,9 до 1,1 од/мл – сумнівний показник;
<0, 9 од/мл – низький показник. 
Детальну інтерпретацію результатів аналізів можна отримати у нашого лікаря- гастроентеролога. 

У пацієнтів з виразкою шлунку, у яких діагностовано хелікобактерну інфекцію, лікувальний режим  спрямований на повне знищення цього мікроорганізму в шлунку з метою забезпечення умов для загоєння виразки.
Висококваліфіковані лікарі- гастроентерологи Медичного центру Святої Параскеви нададуть вам індивідуальне та якісне лікування цієї інфекції.