Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕР): «симптоми-маски» та справжнє обличчя хвороби

Більшість хворих на гастроезофагеальну рефлюксну хворобу скаржаться на печію, описуючи при цьому характерне печіння за грудиною. Такий симптом найчастіше виникає під час або одразу після їжі і посилюється при горизонтальному положенні тіла або нахилах.
Для ГЕРу також характерні такі симптоми:
– відрижка кислим вмістом;
– важкість після їжі.
Та не у всіх випадках все однозначно. Диференційну діагностику ускладнюють такі симптоми, як біль за грудиною та біль, що віддає у руку чи спину. Часто лікар – гастроентеролог, щоб виключити ішемічну хворобу серця, зокрема у людей похилого віку, скеровує до лікаря-кардіолога.
Може також бути навпаки: пацієнт звертається зі скаргами на біль за грудиною, задишку, запаморочення до лікаря-кардіолога, але його скеровують у подальшому до лікаря-гастроентеролога, адже такі симптоми також можуть бути не кардіологічними.
Симптоми ГЕР – «маски», які також здивують: хронічний кашель, зокрема вночі, печіння і першіння у горлі, охриплість. За допомогою пацієнти звертаються до лікарів-отоларингологів, а отримують її, знову ж таки, у лікарів-гастроентерологів.
У випадку тривалого кашлю важливою також є диференційна діагностика, щоб не опустити бронхіальну астму.
Перед лікарем-гастроентерологом постає завдання зібрати усю інформацію щодо симптомів пацієнта (анамнез) та разом з діагностичними висновками встановити правильний діагноз та призначити ефективне лікування.
Часто хворі на ГЕР, незважаючи на те, що вони щодня живуть з неприємними відчуттями, не завжди своєчасно звертаються до лікаря.
І як наслідок: вчасно невилікуваний ГЕР призводить до ерозій та виразок у стравоході, а у подальшому – до серйозного ускладнення, зокрема, стравоходу Баррета (передракове захворювання).
Діагностика ГЕР:
– лабораторні обстеження;
– езофагогастродуенодоскопія;
– pH-моніторинг стравоходу.
Якщо відрижка кислим вмістом і тяжкість не є надокучливими, але трапляються зрідка упродовж тривалого періоду (більше 5-ти років), все ж необхідний контроль – фіброгастроскопія.
Для диференційної діагностики можуть бути додані також інші обстеження.
Рекомендації при ГЕР:
– здійснювати споживання їжі малими порціями;
– за умови ожиріння – зменшити вагу;
– відмовитися від паління та прийому лікарських засобів, які негативно впливають на стан кардіального клапана;
– виключити продукти, що негативно впливають на слизову шлунка (газовані напої, гостру та смажену їжу, цитрусові, здобу, каву тощо).
Лише за комплексного підходу до лікування ГЕР можна досягти ефективного результату. І насамперед це зміна способу життя та медикаментозне лікування.
Лікар-гастроентеролог допоможе підібрати відповідний раціон харчування та заходи для покращення самопочуття.
лікар-гастроентеролог Оксана Романчук
Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000