Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕР): «симптоми-маски» та справжнє обличчя хвороби

Більшість хворих на гастроезофагеальну рефлюксну хворобу скаржаться на печію, описуючи при цьому характерне печіння за грудиною. Такий симптом найчастіше виникає під час або одразу після їжі і посилюється при горизонтальному положенні тіла або нахилах.

Для ГЕРу також характерні такі симптоми:

– відрижка кислим вмістом;

– важкість після їжі.

Та не у всіх випадках все однозначно. Диференційну діагностику ускладнюють такі симптоми, як біль за грудиною та біль, що віддає у руку чи спину. Часто лікар – гастроентеролог, щоб виключити ішемічну хворобу серця, зокрема у людей похилого віку, скеровує до лікаря-кардіолога.

Може також бути навпаки: пацієнт звертається зі скаргами на біль за грудиною, задишку, запаморочення до лікаря-кардіолога, але його скеровують у подальшому до лікаря-гастроентеролога, адже такі симптоми також можуть бути не кардіологічними.

Симптоми ГЕР – «маски», які також здивують: хронічний кашель, зокрема вночі, печіння і першіння у горлі, охриплість. За допомогою пацієнти звертаються до лікарів-отоларингологів, а отримують її, знову ж таки, у лікарів-гастроентерологів.

У випадку тривалого кашлю важливою також є диференційна діагностика, щоб не опустити бронхіальну астму.

Перед лікарем-гастроентерологом постає завдання зібрати усю інформацію щодо симптомів пацієнта (анамнез) та разом з діагностичними висновками встановити правильний діагноз та призначити ефективне лікування.

Часто хворі на ГЕР, незважаючи на те, що вони щодня живуть з неприємними відчуттями, не завжди своєчасно звертаються до лікаря.

І як наслідок: вчасно невилікуваний ГЕР призводить до ерозій та виразок у стравоході, а у подальшому – до серйозного ускладнення, зокрема, стравоходу Баррета (передракове захворювання).

Діагностика ГЕР:

– лабораторні обстеження;

– езофагогастродуенодоскопія;

УЗД черевної порожнини;

– pH-моніторинг стравоходу.

Якщо відрижка кислим вмістом і тяжкість не є надокучливими, але трапляються зрідка упродовж тривалого періоду (більше 5-ти років), все ж необхідний контроль – фіброгастроскопія.

Для диференційної діагностики можуть бути додані також інші обстеження.

Рекомендації при ГЕР:

– здійснювати споживання їжі малими порціями;

– за умови ожиріння – зменшити вагу;

– відмовитися від паління та прийому лікарських засобів, які негативно впливають на стан кардіального клапана;

– виключити продукти, що негативно впливають на слизову шлунка (газовані напої, гостру та смажену їжу, цитрусові, здобу, каву тощо).

Лише за комплексного підходу до лікування ГЕР можна досягти ефективного результату. І насамперед це зміна способу життя та медикаментозне лікування.

Лікар-гастроентеролог допоможе підібрати відповідний раціон харчування та заходи для покращення самопочуття.

лікар-гастроентеролог Оксана Романчук

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000