Дисплазію кульшових суглобів треба пильнувати від народження

Народження дитини – це завжди радість. Але щоб малюк ріс здоровим, хороших генів не завжди достатньо. Потрібно ще й пильнувати аби дитина правильно розвивалася. Якщо звичайну застуду помітити можна, то є недуги, які важко діагностувати навіть кваліфікованим педіатрам. Серед таких одну з лідируючих позицій займає дисплазія кульшових суглобів у дітей.

Як розповідає Василь Костишин, дитячий ортопед Медичного Центру Святої Параскеви, дисплазія кульшового суглоба досить часто зустрічається немовлят і дітей грудного віку. Патологія характеризується недорозвиненням, зміщенням, не центруванням, асиметрією елементів кульшового суглоба: кульшової западини, голівки стегнової кістки з капсулою кульшового суглоба. За його словами, легка і середня стадії дисплазії зустрічаються в кожної 2-3-ї дитини. Значно рідше зустрічається важка стадія дисплазії. На 1000 народжених дітей трапляється лише один такий випадок.

«Всім давно відомо, що чим раніше виявляємо, тим краще лікуємо. Чим швидше діагностуємо дисплазію, тим швидше і краще буде проведено лікування. Батькам слід пам’ятати, що раннє виявлення дисплазії кульшових суглобів, насамперед базується на обов’язкових профоглядах в місяць, три місяці, в шість, дев’ять і в рік. Щоб не пропустити даної патології бажано дитину ці п’ять разів на рік показувати лікарю», - зазначає Василь Костишин.

За словами лікаря-ортопеда, насамперед пильними потрібно бути батькам, якщо у них народилася двійня чи трійня. Багатоплідність є передумовою виникнення дисплазії. Також передумовою дисплазії можуть бути: сідничне передлежання плоду (якщо дитина була повернута сідничками до низу), поперечне передлежання плоду, внутрішньоутробне обвивання пуповиною, родові й післяпологові травми, гінекологічні захворювання в матері, які можуть заважати внутрішньоутробному руху дитини, страждають від дисплазії й недоношені діти. Варто бути дуже пильними якщо дисплазія уже виявлялася у когось з членів родини, адже хвороби є спадковою. Це основні передумови виникнення дисплазії. І в 60-70% таких випадків у дітей зустрічається це захворювання.

«На жаль, самі батьки у більшості випадків помітити патологію не можуть. Часто навіть досвідчений педіатр може пропустити. Можливо, до нього звернулися з чимось іншим, можливо просто не звернув уваги. Тому для встановлення діагнозу ми в Медичному центрі Святої Параскеви проводимо діагностику з використанням УЗД кульшових суглобів при незначних зауваженнях. Якщо серйозні зауваження – вкорочення ніжки, обмеження, симптом щовчка при вивиху підзвиху, тоді ми робимо рентген кульшових суглобів. Рентген – є основним засобом діагностики, адже УЗД може давати промахи», - додає ортопед.

Лікар також наголошує, що запорука вдалого лікування – раннє виявлення. Ідеально виявити патологію у малюків віком до трьох місяців. Це той вік, який дає можливість виправити ситуацію до того моменту коли дитина почне ходити до 6-7 місяців.

«Часто батьки легковажать. Кажуть ну що з того, що буде погано ходити… Але це велика проблема. Головка кульшового суглоба не стоїть на місці і вона може руйнуватися в майбутньому. Йде розвиток: головочка – сама по собі, суглобова впадина – сама по собі. Є проблема – повна автономія, що призводить до вивиху. Потім співставити це неможливо, навіть оперативне втручання не завжди допомагає. Є різні етапи лікування до року, від року до трьох і вище. Кожен етап складніший і складніший по відношенню до дитини і подальшого її життя. Дисплазія не лише призводить до вивихів в кульшовому суглобі. Вона викликає супутні хвороби, які призводять до інвалідності. І в дорослому віці виправити проблему практично не можливо», – наголошує лікар-ортопед.