Дуктографія: діагностика молочних проток у випадку виділень

Здоровий стан молочних залоз, якщо це не в період лактації, не передбачає будь-яких виділень із них. Тому, якщо жінка під час самостійного огляду грудей або на білизні помітила виділення – це, безумовно, привід звернутися до лікаря-мамолога та пройти необхідні обстеження.

 

Серед загрозливих виділень виокремлюють:

– самовільні (прозорі, зелені, бурі, червоні, із запахом та ні);

– примусові (виділення у випадку дифузного фіброаденоматозу та виділення з одної залози).

Щоб визначити їхню природу, виділення віддають на цитологічне обстеження (цитоаналіз). Якщо цитоаналіз доводить наявність папілярних комплексів (підозра на внутрішньопротокові папіломи) або ж підтверджує підозру на атиповість клітин, рекомендують дуктографію сецернуючої протоки.

 

Методика проведення дуктографії

Дуктографія – введення контрасту (сполуки на основі гадолінію (рідкоземельного металу). Це необхідно для уточнення виявлених змін і диференційної діагностики, щоб визначити: чи це запальний процес, чи новоутвір у сецернуючій протоці, з наступним мамографічним знімком у двох проекціях. Контраст, ідучи по протоці, вимальовує її будову. У нормі це гілка дерева з розгалуженням по периферії. Зображення протоки, її цілісність, чітка контурованість стінок, прохідність/непрохідність беруть до уваги під час постановки діагнозу. Такий метод дає можливість виявляти доклінічні форми протокового раку.

 

Чи впливає контраст на молочну залозу?

Контраст легко вводиться в протоку і легко видавлюється. Єдиним протипоказом до введення контрасту є алергічна реакція на нього. Перед обстеженням жінка обов’язково проходить аналіз на визначення алергії на застосовуваний препарат.

 

Як часто ставлять діагноз протоковий рак?

Доклінічну форму протокового раку ставлять у 0,5% випадків від загальної кількості протокових раків, хоч сама клінічна форма становить 80% від усіх раків молочної залози. Застосування дуктографії дає можливість знизити відсоток клінічних форм раку та досягти повного одужання пацієнток.

 

Чи може пацієнтка сама призначити собі дуктографію і чи є дуктографія профілактичним методом обстеження?

Дуктографію призначає лікар за показами. Дуктографія є додатковим методом обстеження, як основні залишаються мамографія та УЗД.

 

Способи раннього виявлення пухлин:

– скринінг (мамографія раз на два роки, УЗД ГЗ щорічно) за власним бажанням жінки.

– контроль виділень із молочних залоз.

лікар-рентгенолог кабінету мамографії Оксана Горбкова

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000