Доброякісні захворювання грудних залоз і грудне вигодовування

Передусім варто наголосити, що жінка, яка планує вагітніти, повинна пройти обстеження грудних залоз (УЗД грудних залоз) та отримати консультацію мамолога. Доброякісні захворювання, які найчастіше діагностують у жінок: різні форми мастопатії (синдром передменструального напруження молочних залоз, фіброзно-кистозна, фіброзна, вузлова та секреторна мастопатії) та фіброаденоми.

Які ризики можуть спіткати жінку під час виношування дитини у випадку наявності вищезазначених захворювань?
Вагітність по різному впливає на доброякісні захворювання молочних залоз:

  • Синдром передменструального напруження молочних залоз зникає зі зрозумілих причин.
  • Вузлова мастопатія, як правило, або зникає зовсім, або значною мірою розсмоктується.
  • Секреторна мастопатія переходить у синдром фізіологічної секреції, для якого природним явищем під час вагітності є помірні виділення з сосків.
  • Фіброаденоми, як правило, незначно збільшуються в розмірах, таке збільшення обумовлене збільшенням в розмірах молочних залоз (якщо об’єм залози збільшується на 50%, то і фіброаденома може збільшитися на 50%). Після пологів та закінчення грудного вигодовування більшість фіброаденом набувають таких форм і розмірів, які вони мали перед вагітністю. Рідко фіброаденоми, особливо листоподібні, різко збільшуються в розмірах, досягаючи 10–15 мм.
  • Кисти, як правило, мають незмінний вигляд та розміри. Під час грудного вигодовування, якщо воно триває 3–6 місяців, кисти поступово зникають. Їх «висмоктує» дитина, і в тому немає жодної проблеми, бо прості (неускладнені) кисти мають склад, ідентичний грудному молоку.

В яких випадках необхідне оперативне втручання і коли його варто зробити: до чи після вагітності?
Під час вагітності оперативні втручання на молочних залозах проводять винятково у випадках, якщо захворювання безпосередньо загрожує життю та здоров’ю жінки. Насамперед це стосується запальних процесів, зокрема абсцесів молочної залози, та випадків різкого збільшення доброякісної пухлини в розмірах, що може бути передумовою злоякісного переродження або загрожує механічному перетисканню молочних проток і унеможливлює годування грудьми.

Чи зможе мама годувати груддю дитину після операції?
Це залежить від того, чи були уражені пухлиною або запаленням протоки та чи були вони пошкоджені під час проведеної операції. Видалення фіброаденом в більшості випадків на пошкоджує молочні протоки. Якщо жінці попередньо лікували абсцес молочної залози або гнійний мастит, і запальний процес пошкодив молочні протоки, грудне годування може бути ускладненим. У випадках хірургічного лікування внутрішньопротокових пухлин при стандартних операціях жінка може втрачати лактацію, проте при селективній дуктектомії (вид операції) це можливо, після таких операцій грудна залоза повністю зберігає не лише свою функцію, але й естетичність.

лікар-мамолог Успенський Д.А.

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000