Чому болять ніжки: синдромом болю росту у дітей – «епіфізос»

Досить часто бувають ситуації, коли діти скаржаться на біль у ніжках, зокрема, у вечірню пору, перед сном. А вранці прокидаються і ніби й нічого не було: стрибають, бігають, бавляться. Такі епізоди повторюються час від часу, а між ними дитину взагалі нічого не турбує.

Такий стан називається синдромом болю росту у дітей – «епіфізос» (growing pains in children). Захворювання є досить поширеним і спостерігаєтьяс у 3-37% дітей переважно у віці від 3-х до 12-ти років.

Епіфізос – не є запальним захворюванням і не супроводжується інтоксикацією чи температурою. Болі здебільшого симетричні і локалізуються не у ділянці суглобів, а у гомілках і стегнах зазвичай увечері перед сном або вночі. Епізод може тривати від кількох хвилин до кількох годин. Батьки часто вже по поведінці дитини помічають, коли може початися такий стан: дитина стає дуже активною і починає капризувати. До ранку переважно біль зникає. Такі епізоди здебільшого можуть повторюватися не частіше кількох разів на місяць. Загалом епіфізос не впливає на загальний стан дитини й проходить самостійно у міру її зростання.

Однак біль у ногах є серйозним симптомом і при його виникненні краще звернутися до спеціаліста.

На що варто звернути увагу:

– болі не пов’язані із перенесеним захворюванням, ангіною чи травмою;

– відсутність гарячки, місцевих чи запальних змін у загальному аналізі крові;

– відсутність змін після нічного епізоду, хода не порушується.

Якщо якісь із вищеперелічених симптомів таки є, тоді треба пройти обстеження та вияснити причину.

Якими можуть бути причини?

Частою причиною є порушення мінерального обміну, нестача кальцію в організмі, проте ця теорія ще недостатньо вивчена. Є таке поняття, як знижений больовий поріг, при якому симптом проявляється локально.

Важливим є психологічний клімат у сім’ї, який часто пов’язаний з емоційним та больовим навантаженням.

Головне завдання лікаря – пояснити батькам природу захворювання, вияснити причину та за необхідності призначити лікування.

З лікувальних методів ефективним є масаж, при виражених болях – прийом заспокійливих препаратів. Важливу роль відіграє харчування та споживання продуктів з підвищеним вмістом кальцію та вітаміну Д. Іноді потрібна допомога психолога.

Відтак слід зауважити, що синдром болю росту у дітей є зворотнім і переважно самовиліковним.

лікар-педіатр Марта Петришин

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000