Чи «дружать» родимки із засмагою?

Сьогодні йтиметься про родимки та те, які існують ризики від засмаги.

Отже, родимки – це доброякісні новоутвори шкіри, які є практично в кожної людини. І це нормально! Але спостерігати за ними необхідно. Тому що ризик переродження у злоякісний новоутвір все-таки є.

Як спостерігати за родинками

– Перше – самостійне спостереження. Якщо всі ваші родимки існують у вас з народження та ніколи і ніяк не змінювалися, то, швидше за все, нічого поганого від них очікувати не треба. Якщо ж у вас з’явилися нові родимки чи почали змінюватися старі, необхідно обов’язково звернутися до дерматолога, щоб зробити дерматоскопію.

– Друге – контроль змін родимок. Для цього застосовують правило ABCDE:

А – asymmetry (якщо одна половинка родимки не подібна на іншу);

B – border (родимка має нерівну межу, неправильну форму);

C – color (в одній родимці наявні декілька кольорів);

D – diameter (діаметр перевищує 6 мм);

E – evolution (родимка почала збільшуватися або змінювати колір).

– Третє – контроль за допомогою дерматоскопії:

Це обстеження утворів шкіри за допомогою дерматоскопа. Обстеження абсолютно безболісне та атравматичне. Мікроскоп контактує безпосередньо з утворами на шкірі, за допомогою фотоадаптера роблять знімки мікроскопічної структури утвору. І вже за цими знімкам лікар бачить «загрозливі» ознаки, які свідчать про те, що родимка змінена (диспластичний невус) або утворилася злоякісна пухлина шкіри (меланома, карцинома). Так само за допомогою дерматоскопії можна діагностувати й інші утвори шкіри, які не мають пігмента у своєму складі (себорейна кератома, кератоакантома, папілома, бородавка, дерматофіброма, судинні утвори та інше).

Чим небезпечна засмага

Під впливом дії ультрафіолету на клітину відбуваються зміни в ДНК клітини, до того ж ці зміни накопичуються із року в рік. Під час поділу «змінена» клітини передає «змінений» генетичний матеріал дочірнім клітинам. На них, своєю чергою, знову діє ультрафіолет, коли ми засмагаємо, і знову відбуваються зміни в ДНК клітини. Отже, якщо ви засмагали 5 років поспіль без видимих змін на шкірі, це не означає, що пухлина не виникне в наступні роки, коли ви будете засмагати.

Звернемо увагу й на декілька фактів про ультрафіолет:

– У разі тривалого впливу ультрафіолету на шкіру частіше виникає базально-клітинна карцинома шкіри, а у випадках його одноразових сильних впливів (поїздка на море) – меланома, яка є більш загрозливою.

– У деяких країнах Європи страхові компанії не покривають своїм клієнтам лікування раку шкіри, якщо людина відвідувала солярій протягом життя.

– У багатьох країнах, де є тривале сильне ультрафіолетове опромінення, для людей, які працюють на вулиці, створені спеціальні захисні костюми від сонця, а для пішоходів – навіси, що створюють тінь.

– Після винайдення дерматоскопа та проведення дерматоскопії суттєво зросла кількість випадків виліковування від раку шкіри завдяки ранній діагностиці новоутворів шкіри, які ще не мають ускладнень.

– Меланома може виникнути як з раніше існуючої родимки, так і на чистій шкірі, де ніколи не було родимок (ризик 50:50).

Отож, рекомендуємо:

– утримуватися від засмагання;

– перебувати на пляжі лише в ранкові та вечірні години (до 11.00 та після 17.00);

– намагатися перебувати в тіні;

– використовувати сонцезахисні креми, спрей з spf 50–100;

– обстежувати всі утвори шкіри хоча б один раз на рік, бажано після літнього сезону. У разі виникнення нових утворів, чи змінах у старих негайно звертатися до лікаря-дерматолога.

лікар-дерматовенеролог Вікторія Баскакова

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000