Чому українці не дбають про своє здоров’я?

У багаторічній практиці лікарів, на жаль, є не одна сумна історія пізнього виявлення онкологічних захворювань, у більшості випадків звістка про хворобу стає для пацієнта страшною, несподіваною новиною.

Обговорити з Вами цю тему нас спонукало спілкування з нашими лікарями. Сподіваємося, що, поділившись життєвими історіями, звернемо Вашу увагу на власне здоров’я та загрозу, яка може визрівати у вашому організмі. Часто деякі симптоми хворі трактують для себе як тимчасові прояви нездужання, спричинені певними факторами. У таких випадках, замість того, щоб відвідати фахівця та своєчасно виявити хворобу і подолати її, вони займаються самолікуванням.

Один із найпоширеніших випадків – це звернення пацієнтів на пізній стадії хвороби, коли про свою недугу хворий знає доволі давно. Причиною, чому він не звертався до лікарів скоріше, є помилкове,безвідповідальне ставлення: «У мене є хвороба, я про це знаю, але вона мене не турбує».
Про один із таких випадків нам розповів лікар-рентгенолог мамографічного кабінету: «Жінка середнього віку звернулась до лікаря, коли відчула сильний біль, що не минав, у хребті. Саме біль і спонукав її пройти обстеження. На той час пацієнтка вже знала про наявність пухлини у грудях, але це не впливало на її самопочуття, тому вона й не зверталася до фахівців. Лікар після обстеження хребта скерував на мамографію,однак тоді вже було надто пізно щось змінити – діагностовано онкопатологію молочної залози з метастазуванням в кістки».

Помилкові стереотипи апелювання на вік, мовляв, «своє вже прожила», недбальство на зразок «поки не турбує» і жаль витратити кошти на себе спричиняють ось такі плачевні випадки.
Про випадок з хворим, який свою недугу переносив більше року ,терпляче витримував біль та розлади, розповів лікар-проктолог: «Чоловік звернувся зі скаргами на здуття живота, болями та частими позовами на дефекацію. Відчував нездужання більше ніж рік часу, але не звертався до лікаря, а самовільно вживав обезболювальні ліки. При ендоскопічному обстеженні у чоловіка було виявлено злоякісну пухлину прямої кишки».

У практиці лікарів часом бувають випадкові ситуації виявлення онкозахворювання на ранніх стадіях. Історія, що трапилася з жінкою, яка при падінні травмувала ліву грудну залозу і саме через це звернулася до лікаря і виявила онкологію, є одним з таких прикладів, швидше рідкісних, ніж буденних. У зв’язку з травмою, жінці рекомендували пройти мамографію. При обстеженні виявили невеличку пухлину в протилежній від травмованої грудній залозі – правій. Якщо б не травма і звернення до лікаря, жінка могла б ще довго «виношувати» пухлину, не відчуваючи жодних симптомів.

У цьому випадку все закінчилося добре – жінку прооперували і вона одужує.
Треба не забувати, що схильність до багатьох захворювань передається нам «у спадок».
Історія звернення до лікаря-мамолога молодої жінки,в якої бабуся і мама мали онкологію молочної залози, є підтвердженням цього. Вже відчуваючи певний страх і обережність, ця пацієнтка прийшла на профілактичне мамографічне обстеження (його рекомендовано жінкам після 40 років проходити щорічно. Під час обстеження було виявлено певні зміни в структурі залозистої тканини, які ще піддавалися лікуванню. У випадку наявності у близьких родичів раку будь-якої локалізації потрібно слідкувати за власним здоров’ям та змінами в організмі , систематично проходити обстеження, щоб передбачити загрозу вчасно.

Ще одну історію розповіла нам лікар-гінеколог: «Жінка26 років проходила кольпоскопію, під час якої було виявлено ерозію шийки матки. На обстеження прийшла з подругою, яка хотіла підтримати її і не планувала проходити обстеження, адже ніяких скарг на самопочуття не було. Останній огляд в гінеколога проходила чотири роки тому, вважала, якщо після народження дитини нічого не турбує, то профілактичні огляди не мають змісту, особливо тоді, коли не планується наступна вагітність . Але все-таки побачивши ситуацію, яка склалась у подруги, вирішила пройти медогляд, щоб упевнитися, що все гаразд. Під час огляду було виявлено зміни , наступним кроком стало проведення цитологічного дослідження і діагностовано дисплазію шийки матки,тобто підтверджено початкову форму онкозахворювання. Нині жінка успішно оздоровлена, вже рік відвідує лікаря і готова знову народжувати дітей. У цій ситуації жінці пощастило вчасно виявити хворобу

На жаль, є інший приклад, який стався з 35-річною пацієнткою. Жінка не мала жодних скарг, не планувала вагітності та ігнорувала щорічні профілактичні відвідини лікаря-гінеколога. І лише під час проходження медогляду з метою працевлаштування, при обстеженні в лікаря у шийці матки виявлено пухлину з розпадом.

На жаль, таких історій дуже багато. У наших силах – уникнути пізніх діагнозів і зробити це можна дуже просто: щорічно проходити профілактичний медичний огляд – іншого варіанту зробити життя довшим і повноцінним немає!