Чи безпечні краплі для носа?

При появі нежитю дуже важливо підібрати правильний препарат для лікування та полегшення його симптомів.

В Україні практично усі назальні краплі доступні в аптеках без рецепту, тому побутує думка, що їх можна використовувати без жодних застережень та негативних наслідків. Але чи так це насправді?

Відповідь на це запитання залежить від типу препаратів, оскільки одні можна використовувати протягом кількох місяців, а інші можуть спричинити залежність при використанні впродовж більше ніж кілька днів.

Залежність від крапель може призвести до пошкодження тканин носа, постійного набряку слизової та погіршення якості життя, що у майбутньому потребуватиме хірургічного втручання або тривалого лікування.

Ознайомлення з різними типами назальних спреїв може допомогти попередити таку проблему.

1. Сольові розчини для промивання носа

Розчини розріджують та вимивають слиз з носових ходів, а також полегшують носове дихання. Вони не містять ліків і не мають побічних ефектів. До їхнього складу входить невелика кількість солі та стерилізованої води, а до деяких з них – також консерванти, які перешкоджають розвитку цвілі чи бактерій. Розчини без консервантів доступні в аерозольних балончиках, де рідина зберігається стерильною. 
Сольові спреї не мають побічних ефектів і їх можна використовувати за необхідності.

2. Стероїдні назальні спреї (мометазон або флутиказон)

Препарати потрапляють безпосередньо на слизову оболонку носа та зменшують запальний процес. Їх використовують для лікування гострого риносинуситу, алергічного та вазомоторного риніту. Ці спреї, як правило, починають діяти через кілька днів від початку використання. Тривале використання будь-якого стероїдного препарату може мати побічний ефект: головний біль, носову кровотечу.
Назальні спреї з кортикостероїдами безпечні для щоденного використання більшістю людей та не викликають залежності. Перед застосуванням дорослими чи дітьми обов'язково потрібно проконсультуватись з лікарем.

3. Судинозвужувальні спреї (деконгестанти) 

Це симптоматичні препарати, які звужують судини у носі та дають змогу відновити носове дихання на певний час, але не мають жодних лікувальних властивостей. Ці спреї випускають під різними торговими марками та їхніми двома основними компонентами є оксиметазолін, фенілефрин та псевдоефедрин.

При неправильному використанні (надто довго або надто часто) вказані ліки можуть спричинити залежність або медикаментозний риніт. Після припинення дії деконгестантів слизова оболонка носа може набрякати навіть більше ніж до цього. Щоб уникнути проблеми, ці препарати рекомендовано застосовувати не частіше ніж два-три рази на день протягом 3 днів. Найчастішими побічними діями деконгестантів є: нудота, головний біль, сухість у роті та носі, носові кровотечі. При тривалому використанні й наявності супутніх хвороб, зокрема серцево-судинної системи, можливе підвищення артеріального тиску, безсоння, судоми, тремор, внутрішньочерепні кровотечі та інсульти. З великою обережністю потрібно застосовувати дітям до 6 років і тільки за призначенням лікаря.

Для лікування такої залежності потрібно звернутись до лікаря-отоларинголога для огляду та припинити застосовувати судинозвужувальні краплі. Для зняття набряку може знадобитися інший препарат, наприклад, стероїдний назальний спрей.

 

Статтю написано за матеріалами лікаря-оториноларинголога Ольги Плазової.