Біль у животі в жінок: норма чи патологія?

Біль – неприємне відчуття, що негативно впливає на якість нашого життя, та перший сигнал організму про те, що з ним щось не так.
У цій статті ми розглянемо найпоширеніші причини болю у нижньому відділі живота у жінок і що робити у цьому випадку.

Менструальний біль (дисменорея) у кожної жінки може проявлятися по-різному: колючий, тягнучий біль, спазми, що нерідко можуть супроводжуватися нудотою, біль в попереку та стегнах. Причина болю – у високому рівні простагландинів, які утворюються з арахідонової жирної кислоти та викликають скорочення матки під час менструації. Такі напади болю виснажують нервову систему жінки, знижують працездатність і обмежують можливість вести звичний спосіб життя. Тому терпіти їх не слід. При наявності болючих менструацій варто звернутись до лікаря, з яким ви зможете визначити: норма це чи патологія і підібрати найбільш дієвий метод корекції та лікування.

Овуляторний період

Зазвичай жінки у період овуляції відчувають односторонній біль, який може бути ниючим, непостійним з періодичними колькоподібними наростаннями в середині менструального циклу. Він пов'язаний з виходом яйцеклітини з фолікула яєчника. 
Неприємні відчуття самостійно минають за декілька днів і не потребують спеціального лікування.

Запальні захворювання органів малого таза

У цьому випадку біль пов'язаний з гострим запальним процесом або загостренням хронічних інфекцій. Зазвичай запальні захворювання у матці й додатках спричиняють інфекції, які передаються статевим шляхом. До типових симптомів, окрім болю, відносять надмірні вагінальні виділення нетипового кольору/запаху та підвищення температури тіла.

Ендометріоз

На сьогодні це найпоширеніша патологія жіночої статевої системи. При його виникненні клітини ендометрію (шар, що вистилає порожнину матки) розростаються за її межі.

Для цього захворювання найбільш характерним є хронічний біль у тазу, болючі менструації та біль під час статевих стосунків. Окрім того, поширеним першим симптомом є мажучі коричневі виділення в середині менструального циклу, декілька днів до та після менструації. 

Міома матки

Це доброякісна пухлина матки, що може викликати больовий синдром. Біль зазвичай ниючий тільки при великих розмірах вузла або вторинних змінах (некроз, ішемія вузла), а також гострий, наростаючий, спастичний.

Для цього захворювання частим симптомом є рясні менструальні виділення. Коли міома матки сягає великих розмірів, вона може порушувати нормальну роботу сусідніх органів (закрепи, часте сечовипускання або затримка сечі).

Злоякісні утворення матки і додатків

При раку статевих органів жінки можуть відчувати тупий, ниючий або розпираючий біль внизу живота, що може турбувати протягом тривалого часу. Больовий синдром також зазвичай доповнюють: здуття живота, закрепи, кров’янисті виділення з піхви.
До негінекологічних причин появи болю у нижньому відділі живота найчастіше відносять:

  • синдром подразненого кишківника;
  • запальні захворювання кишківника;
  • інфекції сечовивідних шляхів;
  • камінь у нирках;
  • синдром тазового венозного повнокрів’я.

Важливо знати, що є низка гострих станів, які супроводжуються вираженим больовим синдромом та можуть загрожувати життю жінки, тому потребують негайної консультації лікаря і госпіталізації до стаціонару.

Розрив кісти яєчника

Часто жінки і не здогадуються про наявність кісти яєчника через безсимптомний перебіг захворювання. При надмірних фізичних навантаженнях, статевих стосунках кіста може тріснути і спричинити внутрішньочеревну кровотечу.
Симптоми: різкий гострий біль, запаморочення, можливі нудота/блювота.

Перекрут яєчника

Стан, що розвивається через заворот або перегин зв'язок, які тримають яєчник, що призводить до порушення його кровопостачання. У цьому випадку біль може бути різним: тупим, гострим, ниючим, переймоподібним, який може то стихати, то знову повертатись через короткий проміжок часу. Патологія потребує негайного звернення до лікаря. При своєчасній діагностиці та лікуванні часто вдається зберегти яєчник.

Позаматкова (ектопічна) вагітність

Позаматкова вагітність – це ускладнення вагітності, яке виникає, коли прикріплення заплідненої яйцеклітини відбувається поза порожниною матки (у матковій трубі, шийці матки, яєчнику або рідко у черевній порожнині).

Цей стан небезпечний масивною внутрішньочеревною кровотечою на фоні розриву маткової труби або іншого органу, у якому сталось прикріплення. Симптоми: раптовий гострий біль, запаморочення, тахікардія, нудота/блювота.

Вчасне звернення до лікаря гарантує збереження життя і здоров’я жінки!

У Медичному центрі Святої Параскеви Ви можете звернутись до лікарів-гінекологів, які проведуть огляд, ультразвукове обстеження для виявлення причин болю, при необхідності порекомендують додаткові аналізи і додаткове обстеження, скерують до суміжних спеціалістів або стаціонару для швидкого вирішення проблеми і зняття больового синдрому.

Любіть і бережіть себе, вчасно звертайтесь за кваліфікованою допомогою!


Статтю підготовлено за матеріалами лікаря акушера-гінеколога Ганни Ніколенко