Багато імен однієї хвороби. Глаукома.

«Крадійка зору», «Темна вода», «Зелена вода» та «Зелена катаракта» - багато імен однієї хвороби. Глаукома.

Що таке ГЛАУКОМА?

Глаукома – це хронічне захворювання очей, що супроводжується ураженням зорового нерва з прогресуючим зниженням зору аж до сліпоти; при цьому підвищений внутрішньоочний тиск є провідним чинником розвитку захворювання та втрати зорових функцій.

Під терміном глаукома приховується багато різних станів та причин виникнення захворювання, але механізм негативного впливу на зоровий нерв у них однаковий.

Виділяють основні форми глаукоми у дорослих :

– первинну (відкритокутова та закритокутова),

– вторинну (велика кількість порушень після інших захворювань та станів).

Глаукома є найчастішою причиною сліпоти у світі і на сьогодні – це невиліковне захворювання. Сліпота від глаукоми має незворотній характер. Підступність полягає в тому, що в більшості випадків захворювання розвивається поступово і часто не супроводжується жодними симптомами. Пацієнт дізнається про захворювання тільки при вираженому погіршенні зору (коли вже є розвинута стадія хвороби) або при огляді офтальмологом з іншої причини.

Зір вдається зберегти!

Єдиний шлях запобігання сліпоті – своєчасне раннє виявлення глаукоми і правильне її лікування завдяки сучасним методам.

У кого може виникнути глаукома?

На глаукому хворіють приблизно 2% населення планети, але вважається, що майже така сама кількість людей ще не знає про те, що має це захворювання (навіть у розвинутих країнах). Пацієнти з недіагностованою глаукомою продовжують повільно і непомітно втрачати зір.

Причина виникнення первинної глаукоми невідома, відомі тільки фактори ризику, що збільшують імовірність появи хвороби:

 1. Вік більше ніж 40 років; з віком частота розвитку глаукоми збільшується (0.3% у віці 40 років, до 3.3% (за деяких даних до 12%) у віці 70 років).
 2. Підвищений внутрішньоочний тиск.
 3. Наявність глаукоми у родичів.
 4. Наявність діабету, серцево-судинних захворювань.
 5. Короткозорість.

Які пошкодження відбуваються при глаукомі?


При глаукомі відбувається пошкодження зорового нерва, надзвичайно важливої структури, яка передає зображення від ока до головного мозку. Це пошкодження відбувається внаслідок підвищеного внутрішньоочного тиску.

Чому ж підвищується внутрішньочерепний тиск? В оці постійно виробляється рідина, яка живить безсудинні структури ока, вона збагачує тканини необхідними речовинами та виводить з них непотрібні продукти обміну. Перешкода відтоку цієї рідини через дренажну систему ока і є причиною виникнення тиску. Високий очний тиск здавлює судини, що живлять зоровий нерв, та сам нерв. Таким чином відбувається порушення нормальної життєдіяльності нервових волокон, а при тривалій дії цього несприятливого чинника починається атрофія зорового нерва.

Загибель нервових волокон відбувається поступово і починається з периферичних ділянок, що проявляється звуженням поля зору.

Чому важливо контролювати внутрішньоочний тиск?

На сьогодні внутрішньоочний тиск є єдиним достовірно доведеним чинником прогресування глаукоми, на який можливо вплинути. Чим вищим є внутрішньоочний тиск - тим швидше прогресує захворювання і втрачаються зорові функції. Таким чином, лікування полягає у зниженні внутрішньоочного тиску до того рівня, при якому не відбувається подальше пошкодження зорового нерва і зорові функції лишаються стабільними.

Якими симптомами проявляється глаукома?

Глаукома розвивається поступово і найчастіше без будь-яких суб’єктивних проявів. Іноді пацієнти можуть помічати такі симптоми:

– періодичне «затуманення» зору;

– поява «сітки» перед оком, відчуття важкості в оці;

– болі в надбрівних ділянках.

Але це неспецифічні тільки для глаукоми симптоми і вони рідко приводять людину з такими проблемами до офтальмолога. Лікар-офтальмолог під час огляду вже може виявити початкові ознаки глаукоми і призначити відповідне лікування.

Як лікар діагностує глаукому?

Для встановлення діагнозу, а також для визначення форми і стадії захворювання лікар проводить такі основні обстеження:

- Вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометрія).

- Дослідження поля зору (периметрія).

- Визначення стану зорового нерва під час огляду очного дна (офтальмоскопія).

При необхідності можливе проведення додаткових обстежень: дослідження дренажної системи ока (гоніоскопія), визначення товщини шару нервових волокон та інші.

Результати цих досліджень дозволяють встановити діагноз і призначити відповідне лікування. А регулярний контроль дозволить своєчасно помітити прогресування захворювання і відкоригувати призначене лікування. Частоту огляду та дату наступного візиту визначить лікар.

Як лікувати глаукому?

Глаукому нині вилікувати неможливо. Однак, при ранній діагностиці, правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій пацієнтом, можливо призупинити прогресування хвороби.

Є три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний, хірургічний. Тільки на підставі повного обстеження лікар може запропонувати оптимальний метод лікування та препарат для кожного пацієнта індивідуально. Самолікування неприпустиме! Важливо виконувати усі рекомендації лікаря і у жодному разі самовільно не міняти медикаменти або не припиняти лікування.

Важливо зазначити, що при глаукомі неефективні жодні дієти, харчові добавки, вправи, народні методи, «лікувальні» пристрої, як би потужно їх не рекламували. Провідним методом лікування є медикаментозна терапія, лазерні та хірургічні методи лікування здебільшого використовують при недостатньому ефекті ліків. Сучасні лікарські засоби досить ефективно допомагають стабілізувати глаукомний процес і тому дозволяють зберігати зір мільйонам людей з глаукомою у цілому світі.

Як правильно закрапувати очні краплі?

 1. Вимийте руки.
 2. Відкрийте пляшечку з краплями, перевіривши перед цим назву препарату.
 3. Закиньте голову назад або ляжте на спину.
 4. Піднесіть пляшечку до ока на відстань 2–3 см, слідкуйте за тим, щоб кінчик флакона не торкався вій або повіки.
 5. Обережно відтягніть вказівним пальцем нижню повіку вниз для формування кишені в кон’юнктивальній порожнині, в яку необхідно закапати препарат. Подивіться вгору.
 6. Легко натисніть на пляшечку, щоб одна крапля розчину потрапила в око.
 7. Спокійно закрийте око на кілька хвилин, не стискаючи повік.
 8. Із закритими очима натисніть на ділянку внутрішнього кута ока і потримайте 3-5 хвилин. Це запобігне потраплянню препарату в порожнину носа і всмоктуванню в кров’яне русло. Завдяки цьому підвищується ефективність препарату і зменшується ризик розвитку побічних ефектів.
 9. Надлишок крапель промокніть чистою серветкою або хустинкою.
 10. Якщо Вам призначено два види крапель, то треба зробити перерву на 7–10 хвилин між закапуваннями. Це необхідно для попередження «ефекту вимивання» попереднього препарату.

Якість життя з глаукомою

При правильному лікуванні та регулярному догляді людина може вести нормальний спосіб життя, який майже не відрізняється від способу життя здорових людей.

Харчування. Звичайне, як у здорової людини.

Проте варто звернути увагу на наступне:

Кава/чай. Після вживання кави або міцного чаю внутрішньоочний тиск тимчасово може підвищитись, але цей ефект досить мінімальний, що не може вплинути на перебіг хвороби. Не потрібно обмежувати себе у вживанні рідини, але пити її треба рівномірно протягом дня.

Алкоголь. Вживання алкоголю у великих дозах не рекомендується, оскільки він порушує діяльність нервової та судинної систем усього організму і в цілком здорових людей.

Куріння. Призводить не тільки до розвитку онкологічних захворювань, але і до ураження серця та судин. Це дуже вагомий фактор ризику багатьох захворювань, зокрема і очних.

Одяг. Не рекомендовано носити одяг з вузьким горлом, тісні комірці і краватки, оскільки вони погіршують кровообіг в ділянці шиї.

Спорт та відпочинок. Регулярні фізичні навантаження такі ж важливі, як відпочинок та адекватна тривалість сну. Телевізор, читання, сауна не впливають на перебіг глаукоми.

Робота. Працювати можна стільки, скільки дозволяє загальний стан здоров’я. Не можна працювати в гарячих цехах, з отруйними речовинами, в постійній вібрації. Не рекомендовано тривалий час перебувати у нахиленому положенні.

Стан Вашого зору у Ваших руках!

Лікар допомогає попередити погіршення зору, дає рекомендації щодо правильного лікування. Лише регулярний контроль і дотримання рекомендацій дадуть змогу вести звичний спосіб життя і насолоджуватися сприйняттям навколишнього світу.

автор лікар-офтальмолог Дерев'ягін Д.О.