"Амністію" шиї або не все від хребта!

«У мене звужені судини в шиї, що інколи так закрутиться голова зранку, що аж занудить!»
«Той остеохондроз мені все затиснув, що не можу лежати на боці – кімната обертом йде!»
«Не можу голову повернути в бік, бо щось мені перетискає у шиї, все пливе, що аж за стіну треба триматися!»


Насправді шия – надзвичайно важлива частина тіла, де компактно розташовано багато життєво важливих структур (магістральні судини, нерви, спинний мозок, гортань, стравохід, щитовидна залоза, хребці, м'язи... Ого! Скільки всього в одній маленькій ділянці!) Важка травма шиї за лічені хвилини може призвести до смерті чи до повного паралічу кінцівок. Можливо, саме тому природа подбала, щоб ці органи були надійно захищені, щоб не так просто можна було пошкодити ці структури у повсякденній діяльності людини. Але чому скрізь у всіх негараздах ми чуємо вирок: то все від шиї – чи то головокружіння, чи біль голови, чи затерпання пальців рук по ночах. Хто винен? А ви вже здогадалися!?


Ми почали обговорювали, що спричиняє запаморочення. 
Серед багатьох інших причин, може бути і цервікогенне запаморочення (ага, все ж таки тягнеться за хребтом «грішок»). Але такий тип запаморочення є рідкісним і переважно виникає після перенесених травм шиї або після тривалого положення голови в одній позиції (актуально для людей, які довго дивляться в екран). Запаморочення посилюється при будь-яких рухах головою, поєднується з болем у шиї та інколи з болем голови. Коли зменшується біль, зменшується і запаморочення. Тривалість – від кількох хвилин до годин.


Оскільки немає точних діагностичних тестів, щоб підтвердити саме цю причину запаморочення, діагноз цервікогенне запаморочення залишається сумнівним.


Набагато частіша причина запаморочення, а точніше, справжнього вертиго – позиційне головокружіння. 


Тож , якщо не хребет, то що? Внутрішнє вухо! І його півколові канали, які допомагають нам зберігати орієнтацію у трьох площинах. 


Доброякісне позиційне пароксизмальне головокружіння – це механічна проблема у внутрішньому вусі. Це стається, коли кристали карбонату кальцію (отоконії), які в нормі вбудовані в гель в утрикулі, вивільняються і мігрують в один або кілька із трьох наповнених рідиною напівкруглих каналів, де їх не повинно бути. Коли ці частинки у достатній кількості накопичуються в одному із каналів, вони перешкоджають нормальному руху рідини, яку ці канали використовують для відчуття руху голови, внаслідок чого внутрішнє вухо надсилає мозку помилкові сигнали.


Для вертиго, яке у цьому випадку часто починається зранку та виникає у певному положенні голови, характерне сильне відчуття руху навколишніх предметів у просторі.


Важливо знати, що позиційне вертиго НЕ викликає постійного запаморочення, яке не змінюється при рухах чи зміні положення. Це НЕ вплине на ваш слух і не призведе до непритомності, головного болю або неврологічних симптомів; оніміння, поколювання, проблем з мовою або координацією. Якщо Вас турбує будь-який із цих додаткових симптомів, негайно повідомте про це лікарю. Інші розлади можуть спочатку неправильно діагностуватися як позиційне вертиго.


При позиційному вертиго НЕ треба приймати таблетки. Лікар одразу на прийомі проведе Вам коригуючі позиційні маневри, які легко запам'ятати й повторити вдома.

І все. Так. А шию залишимо у спокої. 


Доброго Вам здоров'я !

Публікацію підготовлено за матеріалами лікаря-невропатолога Світлани Кабульнікової.