"Амністію шиї ! " або НЕ "все від хребта". Частина 2

В попередній статті ми обговорювали короткотривалі головокружіння, які з'являються в певних положеннях голови, мають позитивний прогноз і не свідчать про важку патологію, так зване доброякісне позиційне пароксизмальне вертиго. 


Сьогодні лікар-невропатолог Світлана Кабульнікова розповість нам детальніше про більш довготривалі головокружіння, які часто можуть з'являтися і досить важко піддаються корекції.  І, звичайно, як ви вже здогадалися із заголовку, причина не в шиї. Чому лікар про це наголошує? Тому що є дуже-дуже багато пацієнтів, і молодого віку в тому числі, які переконані, що аномалія Кімерлі, шийний спондильоз чи протрузії міжхребцевих дисків можуть спричиняти вертиго, порушення рівноваги, нудоту. У жодному разі не зменшуємо роль патології шийного відділу хребта у вашому самопочутті, особливо в людей, які вимушені годинами працювати за комп'ютером. Адже в такому положенні з часом слабне м'язово-зв'язковий апарат шиї, що дає можливість виникненню протрузій, постійно напружені певні групи м'язів (особливо глибокі підпотиличні прямі і косі м'язи голови), що може спричиняти відчуття запаморочення і біль голови. Проте виражене головокружіння, відчуття порушення рівноваги, нудоту, блювання та практично втрату працездатності на той період патологічні зміни ні хребців, ані м'язів спричинити не можуть. 


"Відчуття, що я постійно на кораблі, мене хитає, інколи відчуття, що крутяться не предмети навколо мене, а що це все в моїй голові. Голова не болить, можуть спостерігатись дивні відчуття в ній, ніби половина її якась інша, але це не біль.  Ці стани тривають довго, потім проходять і знову виникають. Деколи більш виражені, коли я змушена лежати і не можу зовсім нічого робити, інколи менш виражені, відчуття " як на кораблі".  Навіть маючи опору, я невпевнена, що не впаду - "крутиться всередині голови". Бувають дні, коли все гаразд, але під впливом стресу, недосипання, надмірного вживання кави чи перед початком менструального циклу, при зміні погоди все починається знову"- лікар описує скарги пацієнта, який страждає хронічними вестибулярними мігренями.  Вестибулярна мігрень найчастіше є хронічною, рідше епізодична - схожі приступи запаморочення поєднані з болем голови.  Спочатку,  в молодшому віці, головокружіння  майже завжди супроводжується болем. Проте з часом, коли вже пройшли роки, головокружіння є більш вираженим, аніж біль, який переходить у відчуття затерпання, важкості чи дискомфорту  в голові. Зазвичай частота приступів зростає в жінок у передменструальний період, але і після менопаузи можуть залишатися безбольові запаморочення з розладами рівноваги.

   
Вестибулярна мігрень - "непопулярний " діагноз. Її справді важко розпізнати у  "темному царстві вестибулярних дисфункцій", вона подібна на хворобу Меньєра, розсіяний склероз, перилімфатичну фістулу, а поки не є хронічною, то і на вестибулярний нейроніт, а найбільше на персистуюче постурально-перцептуальне запаморочення (PERSISTENT POSTURAL-PERCEPTUAL DIZZINESS ). Проте не потрібно це прив'язувати до патологічних змін в хребті, тому немає потреби профілактично 2 рази в рік проходити курс внутрішньовенних інфузій. 


Лікування вестибулярної мігрені  полягає  в першу чергу у модифікації Вашого способу життя:

  • дієта з обмеженням продуктів-тригерів, як при класичній мігрені;
  • рухова активність;
  • вестибулярна реабілітація;
  • зниження рівня стресу;
  • нормалізація сну.

Окрім цього, важливо, правильно обрати препарат для зменшення частоти та інтенсивності приступів.


Якщо в описаному портреті пацієнта Ви впізнали себе, не хвилюйтесь. В Медичному центрі Святої Параскеви, на консультації в лікаря - невропатолога, у Вас буде можливість уточнити необхідну інформацію стосовно таких симптомів та подальшої тактики лікування.
Здоров'я вам!