Акне у підлітка: лікувати чи спостерігати?

Це неоднозначне запитання, на яке вам ніхто не зможе дати на 100% правильної відповіді.

Це запитання часто задають батьки пацієнтів – діток 10–18 років, які звертаються до лікаря-дерматовенеролога Вікторії Баскакової. Вони хочуть знати, чи потребує цей стан негайних дій, чи можна зачекати, і хвороба мине сама. Батьки пацієнтів пам’ятають, що щось подібне, було у них і минуло без лікування. Тому не знають, як правильно діяти.

Так, згідно з науковими дослідженнями, близько у 90% людей у підлітковому віці різні прояви акне. Ці прояви пов’язані з початком статевого дозрівання, коли розпочинається продукування статевих гормонів, які, власне, і впливають на функцію сальних залоз. Так, дуже часто, коли завершується період статевого дозрівання, симптоми захворювання можуть минути.

Але це ми дивимося на проблему очима науковців. Давайте поглянемо на неї очима вашої дитини.

 • Захворювання може розпочатися у віці 10–12 років і тривати до 18–20 років, тобто буде надокучати дитині впродовж 8–10 років.
 • Висипання можуть не лише створювати косметичний дискомфорт, а й спричиняти біль у певних випадках.
 • У цей період відбувається не лише статеве дозрівання, а й формування психіки дитини. Дитяча психіка є більш лабільна, менш стійка до стресів, тому хвилювання з приводу висипань, а також осудливі погляди та насміхання однолітків можуть спричинити певні проблеми. 
 • Сучасний світ потребує від нас бути милосердними. І якщо дорослі розуміють, що певні зміни зовнішності можуть бути пов’язані зі захворюванням, і ставляться зі співчуттям, то діти є менш толерантними у таких ситуаціях, і зміни на шкірі, які завжди помітні, можуть стати причиною для образ.
 • Окрім того, дуже часто для покращення стану шкіри достатньо підібрати правильний догляд. Таким чином ми допоможемо шкірі дитини стати здоровішою, мати кращий вигляд, а також привчатимемо до охайності та догляду за собою.
 • Звісно, ми не можемо гарантувати, що прояви захворювання зникнуть на всі 100%, оскільки пам’ятаємо про «гормональний аспект» проблеми, але покращити стан шкіри можна однозначно.


На думку нашого лікаря-дерматовенеролога Вікторії Баскакової, у будь-якому випадку та при будь-якому захворюванні шкіри дитина, як і доросла людина, потребує кваліфікованої консультації лікаря-дерматовенеролога, після чого є можливість обрати оптимальну тактику подальших дій.

«Червоні прапорці», які свідчать про те, що необхідно негайно лікувати акне:

 • утворення рубців на місці висипань;
 • велика кількість висипань, ураження шкіри обличчя й тулуба;
 • глибокі болючі висипання типу вузлів;
 • роздряпування висипань дитиною;
 • пригнічений настрій дитини через висипання.
   

Допис підготовлено за матеріалами лікаря-дерматовенеролога Вікторії Баскакової.