Розкажи про свій головний біль

Головні болі – одна із найчастіших причин звернень до невролога. Практично немає людини, у якої хоча б раз у житті не боліла голова. Для когось це звичний стан після виснажливого дня, який легко минає після доброго відпочинку, а для когось – це виклик, який виникає без жодної видимої причини та з яким потрібно боротися із самого ранку.


Отже, спробуємо з’ясувати основні типи болю голови, причини його виникнення і важливі симптоми, які можуть свідчити про небезпечне захворювання.


Якщо у вас був напружений день, ви інтенсивно працювали, а що гірше, конфліктували з колегами на роботі чи близькими, вам повідомили неприємну новину, і у вас почала боліти голова, і таке відчуття наче хтось стискає її з обох боків – це, скоріш за все, біль голови напруженого типу – вид первинного головного болю, який переживають близько 21 % усього населення. 


Якщо у вас без видимої причини вдень, ввечері чи навіть із самого ранку почала боліти голова з одного чи з обох боків, пульсує, біль щогодини наростає, голову стає важко повертати, нахилятися, зав'язати шнурки – це складний квест, а піднятися сходами вгору – неймовірно складно, скоріш за все, ви страждаєте від нападів мігренозного болю. Я свідомо не акцентую увагу на таких симптомах, як  миготіння перед очима, розмитість зору перед нападом болю, нудоту, блювання, тому що не у всіх людей, що страждають мігренями, є класичні симптоми. Зазвичай лікар-невролог чи сімейний лікар знають, як відрізнити болі голови напруги від мігренозних чи від симптомів менінгіту. За наявності схожого болю голови варто звернутися до лікаря. Під мігренозним нападом може маскуватися менінгіт чи навіть пухлина головного мозку, тому тут варто консультуватися з фахівцем.


Слід зазначити, що мігрень – це не рідкісний розлад. 14,7 % усієї популяції страждає від мігренозних нападів, а це кожна 7-ма людина на планеті. 


Якщо біль починається у лобно-очній ділянці, надзвичайно виражений, супроводжується виділеннями з ока, носа, око червоніє – тоді, швидше за все, у вас – більш рідкісна патологія: тригемінальна вегетативна цефалгія (її є кілька видів).


Варто звернути увагу і на невралгію трійчастого нерва. Гострий, різкий, колючий, «прострілюючий» біль у ділянці обличчя, що триває по кілька секунд, не ниючий, не тиснучий, недовготривалий. Важливо розпізнати такий тип болю, тому що його лікування відрізняється лікування інших видів болю. Інколи він може свідчити про важку патологію, але частіше причиною є анатомічні особливості.


Якщо ви прокидаєтеся вночі майже в один і той самий час від болю голови, який триває від 15-ти хвилин до 4-ох годин, можливо, у вас гіпнічні болі голови, які ще називають «будильниковими» (alarm clock headaches). Такі болі трапляються частіше у жінок після 50-ти років. Самому пацієнту важко визначити таку патологію, оскільки у жінок після 50-ти років, що часто буває? Вірно, гіпертонія і вторинна цефалгія. І лікування цих двох розладів абсолютно різне .


Як же розпізнати, коли варто звернутися за медичною допомогою, а коли можна просто випити знеболювальне ?


Слід звернутися до лікаря, коли відчуваєте, що: 
–  біль голови у вас виник вперше;
–  змінився характер болю (болить не так, як зазвичай);
–  біль виник раптово;
–  біль інтенсивний;
–  біль постійно наростає;
–  окрім болю голови, наявний будь-який інший симптом із нижче переліченого:


•    підвищення температури тіла;
•    нудота, блювання;
•    утруднене згинання голови чи «скованість» у потиличних м'язах;
•    висипання;
•    порушення зору (втрата, розмитість, двоїння);
•    порушення мови (вимови чи розуміння зверненої мови);
•    утруднення рухів, слабість у кінцівках;
•    оніміння чи втрата чутливості;
•    розлади координації;
•    головокружіння;
•    судоми;
•    епізод непритомності.


Часто на першому візиті у лікаря важко визначити тип болю і його причини, адже свій біль знаєте лише ви і часто важко передати словами свої відчуття.


Для полегшення діагностичного пошуку спробуйте вести щоденник болю, запишіть дату, час початку, тривалість, інтенсивність, локалізацію, супутні симптоми, вказуйте препарат, який прийняли, запишіть ефект. Спостерігайте, аналізуйте причини, тригери. 
І розкажіть про свій біль! Разом ми обов'язково знайдемо причину і усунемо її!